Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


DOLAR 28,9112 % 0.12
EURO 31,4794 % -0.06
GRAM ALTIN 1.894,56 % 0,26
ÇEYREK A. 3.097,60 % 0,26
BITCOIN 1.110.576 1.335
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 13°
Google News

“TERÖR YASASI SÜRECE İVME KAZANDIRACAK”

Bakan Yılmaz, Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu`nda kabul edilerek yasalaşmasına ilişkin, yasanın çözüm sürecine ivme kazandıracağını söyledi.

Son Güncelleme :

22 Temmuz 2014 - 22:50

“TERÖR YASASI SÜRECE İVME KAZANDIRACAK”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çözüm sürecine ilişkin: “İstiyoruz ki ülkemizde artık elinde silah olan hiç kimse kalmasın. Kim siyaset yapacaksa gelsin, meşru zeminde siyaset yapsın. Şiddeti, kavgayı ülkemizin gündeminden çıkaralım” dedi.

Bakan Yılmaz, çözüm sürecinin ülke için son derece hayati bir süreç olduğunu ifade ederek, Türkiye`nin siyasi istikrarı ve kalkınması, kaynakların boş alanlara harcanması yerine halkın ihtiyaçlarına harcanması, bölgede huzur ve kardeşliğin tesisi için çözüm sürecinin devam edeceğini söyledi.

“Uzun bir süredir çok şükür Türkiye farklı bir dönem yaşıyor. Bazı sıkıntılar ve sorunlar olsa da geçmişle mukayese ettiğinizde çok daha huzurlu bir ortam yaşıyoruz” diyen Yılmaz, özellikle bölgede bunun toplumsal yansımalarının görüldüğünü vurguladı.

Yılmaz, çözüm sürecinin sağladığı normalleşmenin halkın psikolojisine de, ekonomiye de yansıdığını dile getirdi.

“ELİNDE SİLAH OLAN KİMSE KALMASIN”

Çözüm sürecinin devam ettiğini, süreçte önemli bazı aşamalara gelindiğini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: “İstiyoruz ki ülkemizde artık elinde silah olan hiç kimse kalmasın. Kim siyaset yapacaksa gelsin, meşru zeminde siyaset yapsın. Şiddeti, kavgayı ülkemizin gündeminden çıkaralım. Kimin söyleyecek sözü varsa gelsin, sözünü söylesin. Kimin önerecek politikası varsa gelsin özgür bir şekilde ifade etsin. Bunların hiç kimseye faydası yok. Bunların milletimize ve ülkemize faydası yok. Birlik beraberlik içinde ama her türlü farklılığa tolerans göstererek, uyum sağlayarak bir arada yaşamak durumundayız. Hukuk içinde, tarihi ve kültürel değerlerimizle ben bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum”

Bakan Yılmaz, Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu`nda kabul edilerek yasalaşmasına ilişkin, yasanın çözüm sürecine ivme kazandıracağını belirtti.

“Çözüm süreci tam anlamıyla sonuçlandığında inanın Doğu ve Güneydoğu`nun ekonomik olarak uçtuğunu göreceğiz” ifadelerini kullanan Yılmaz, bu sayede son 30 yıldır kullanılmayan birçok potansiyelin harekete geçtiğinin görüleceğini anlattı.

Yılmaz, “Bu gelişmeleri şimdiden görüyoruz. Çözüm sürecinin adı bile yetti. Ancak bu gelişmelerin daha da ilerlemesi ve artık insanların zihinlerinde soru işareti kalmamasıyla çok daha güzel günleri hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

“EKONOMİK VE MAKRO İSTİKRAR SÜRÜYOR”

Yılmaz, yılın ilk çeyreğinde piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 4,3 büyüme sağlandığını hatırlatarak, bu yıl dünyada küresel kriz etkileri, bölgede siyasi istikrarsızlıklar, iç politikada tartışmalar ve yerel seçimlerin yaşandığı bir dönem olmasına rağmen 4,3’lük büyümenin büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen büyümenin devam edeceğine işaret eden Yılmaz: “Son 10 yılda olduğu gibi bu yıl da Türkiye gelişmiş ülkelerle arasındaki mesafeyi azaltmaya devam ediyor. Ekonomik büyüme sürüyor. Bu kadar olumsuz şartlara rağmen yine de büyümeyi devam ettiriyor olmamızda en büyük faktör her şeyden önemlisi siyasi istikrar. 30 Mart`taki seçimlerde bir kez daha bu siyasi istikrarın devam edeceğini herkes görmüş oldu” şeklinde konuştu.

Yılmaz, Türkiye`nin ekonomik olarak iyi yolda olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Geçmişte en küçük darbelerle, tartışmalarla sarsılan ekonomi bugün dimdik yoluna devam ediyor. Son 10 yılda yaptığımız reformlar ve oluşturduğumuz güven bunda çok etkili. Bu yıl büyümede kalite de yüksek. Özellikle AB`ye ihracatta artış söz konusu. Bir taraftan büyüme devam ederken diğer taraftan cari açığı düşürdük. İhracatta ve turizm gelirlerinde artış devam ediyor. Dış müteahhitlik hizmetlerimiz başarılı şekilde sürüyor.”

Orta vadeli programda büyümeyi yüzde 4 olarak ön gördüklerini belirten Yılmaz, bazı uluslararası kuruluşların daha düşük tahminlerde bulunduğunu bildirdi.

Yılmaz, 2014 yılını yüzde 4`ün üzerinde bir performansla tamamlayacaklarını ifade ederek, yılın ilk çeyreğindeki rakamların gelmesiyle uluslararası kuruluşların beklentilerinde de revizyona gittiğini gördüklerini söyledi.

Dünya Bankası`nın beklentisini yüzde 3,5`a çıkardığına dikkati çekerek: “Türkiye genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Beklentilerimiz çok yüksek. 2023 hedeflerimiz var. Büyümeye, kalkınmaya, gelişmeye devam etmek durumundayız” dedi. Yılmaz, enflasyon rakamlarının beklentilerinin üzerinde yükselmesini kur ve mevsimsel etkilere bağlayan Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Her şeye rağmen enflasyon oranı tek haneli rakamlarda kalmaya devam etti. İnşallah önümüzdeki aylarda, ikinci yarıda daha düşük bir enflasyon seyri bekliyoruz ve yılsonuna geldiğimizde bugünden daha düşük bir seviyede enflasyonu kapatmış olacağız. Gelecek yıllarda enflasyonu orta vadeli olarak giderek daha aşağı seviyelere doğru düşürme politikamız devam edecektir”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.