Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


TÜRK KÜRT KARDEŞLİĞİ… | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

29 Mayıs 2022 - 01:30

TÜRK KÜRT KARDEŞLİĞİ…

Bu yazımı bir Zaza olarak, Zaza kökenli biri olarak, özellikle Kürt kökenli vatandaşlarımıza hitaben yazıyorum.

TÜRK KÜRT KARDEŞLİĞİ…
Son Güncelleme :

25 Ekim 2019 - 11:20

Bu yazımı bir Zaza olarak, Zaza kökenli biri olarak, özellikle Kürt kökenli vatandaşlarımıza hitaben yazıyorum.

Değerli Kürt analarım, babalarım, bacılarım, kardaşlarım. Biz Türkler, Kürt’ler yüz yıllardır aynı topraklarda, aynı bayrağın gölgesinde beraber yaşıyoruz. Kız almışız, kız vermişiz. Aynı kanlı coğrafyada aynı kaderi paylaşmışız, paylaşıyoruz. Tıpkı Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Galiçya’da, Dumlupınar’da atalarımızın aynı mevzide haçlıya karşı savaşıp, aynı mevzide aynı vatan için şehit düştüğü gibi. Dün bizim atalarımızı yenemeyenler bugün aramıza nifak tohumları ektiler. Bizi Türk-Kürt, Alevi-Sunni, Sağcı-Solcu diye ayırıp parçalara böldüler. Ne zaman ki biz bu ayrılığa gayrılığa düştüysek o günden bu yana iki yakamız bir araya gelmedi.

Değerli Kürt kardeşlerim, bende bir Kürt kökenli vatandaş olarak diyorum ki, sorunlarımız var mı var, sıkıntılarımız varmı var. Tıpkı İzmirlinin, tıpkı Mersinlinin, tıpkı Trabzonlunun sorun ve sıkıntısı olduğu gibi hepimizin sorun sıkıntıları var. Biz bu sorun sıkıntılarımızı silahla kavgayla gürültüyle çözemeyiz. 35 yıldır çözemediğimiz gibi. Sorunlarımızı sıkıntılarımızı kendi içimizde ancak bizler çözeriz. Ne elin ABD lisi, nede İsrail’i, ne İngiliz’i ne Fransız’ı bizim sorunumuzu çözemezler. Onlar bizim dostumuz değil. Onların 1071 Malazgirt’ten, onların Çanakkaleden beri bizimle sorunları, düşmanlıkları var. Düşmanlarımızdan medet ummak nasıl bir mantıktır.

Değerli Kürt kardeşlerim, Terörü, PKK’yı ABD türetti, İsrail türetti, İngiliz türetti. PKK’yı başımıza musallat ettiler.  35 yıldır iki yakamız bir araya gelmedi. Ortaya çıkardıkları PKK’ya Kürt’leri savunuyor dediler. Bazı Kürt’leri buna inandırdılar. Kürt gençlerini Dağa yolladılar. Dağlarda Terör saflarında zorla Dağa gönderilen, vaatler verilerek, kandırılarak dağa gönderilen binlerce Kürt genci Terör saflarında terörist diye öldürüldü. Dağdaki Kürt kökenli, kandırılarak dağa gönderilen eline silah verilen terörist yapılan binlerce Kürt kökenli vatandaşımızı katlettiler. Kürt’lerin köyleri yakıldı, yıkıldı, talan edildi. Kardeşi kardeşe kırdırdı bu Haçlı zihniyeti. Ölen Kürt, öldürülen kürt, zarar gören kürt. Bu ülkede bir kardeş dağda, bir kardeş askerde bir birine kurşun sıkar hale getirildi. Kim için, ne için ? Biz öldükçe birileri silahlarını sattı. Biz öldükçe birileri rahat siyaset yaptı. Biz öldükçe birileri rahat uyuşturucu ticareti yaptı. Üstelik bunu yapanlar gözlerimizin içine baka baka yalan söylediler. Biz Kürt’leri savunuyoruz yalanını hepimize yutturdular.

Değerli Kürt kardeşlerim, hiç düşündünüz mü hiç bir Amerikan vatandaşı gelip biz Kürt’ler için savaştı mı ? Hiç bir İsrail askeri gelip bizim için savaştı mı ? Hiç bir Fransız askeri gelip bizim için savaştı mı ? Hayır, hayır, hayır, kocaman bir hayır. Sadece Kürt gençlerimizi terörist olarak eğittiler, ellerine silah verdiler. Bin yıldır kardeşçe yaşadığımız biz Kürt’leri, Türkleri karşı karşıya getirip savaştırdılar. Bizler karşılıklı öldükçe onlar bıyık altından gizlice, sinsice güldüler.

Değerli Kürt kardeşlerim, hiç düşündünüz mü on binlerce kilometre uzakta olan Amerikalının ülkemizde, Suriye’de, Irak’ta ne işi var ? İngiliz’in, Fransız’ın ne işi var ? Gerçekten hiç düşündünüz mü ? Beş dakika değil, bir dakika mantıklı düşündüğümüzde bu sorunun cevabını bulabiliriz. Bunlar küresel güçler, bunlar sömürgeci ülkeler.

 

Değerli Kürt kardeşlerim, ABD Ortadoğu’ya demokrasi getiriyoruz dedi. Donald Trump’ın itiraf ettiği gibi “ biz Ortadoğu’da kimyasal silahlar var diyerek buralara girdik. Milyonlarca insanı öldürdük. Binlerce askerimiz öldü. Ama hiç bir yerde kimyasal silah bulamadık “. Bu itiraf yetmiyor mu uyanmamız için ?

Değerli Kürt kardeşlerim, doksanlar yıllarda köylerimiz PKK- FETÖ işbirliği ile yakılıp yıkılınca, evlerimizi, köylerimizi terk etmek zorunda kaldığımızda, ABD ye mi sığındık, İsrail’e mi göç ettik, İngiltere’ye mi taşındık ? Hayır, hayır, hayır. Mersin’e taşındık, İzmire taşındık, İstanbul’a taşındık, Bursa’ya taşındık. İşin özeti gene vatandaşı olduğumuz ülkede başka İle taşındık. Aynı ülkede kaldık. Çünkü gidecek başka yerimiz Yoktu. Sığınacak başka limanımız Yoktu. Tıpkı bugün Suriye’den ülkemize göç etmek zorunda kalan Suriyeli Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimiz gibi, soydaşlarımız gibi. Onların da Türkiye’den başka sığınacakları, gidecekleri yerleri Yok. Kısacası biz bu coğrafyada aynı kaderi yaşayan hakların, kardeşlerin gidecek, sığınacak başka limanları Yok. Hepimiz bu gemide yaşıyoruz ve hepimizin kaderi ortak. Türk’ün kürtten, kürdün, Türk’ten başka dostu yoktur. Biz kardeşiz, karındaşız, akrabayız, yoldaşız, kısacası kaderdaşız.

Değerli Kürt kardeşlerim, Kürt halkı asildir, Kürt halkı onurludur, Kürt halkı şereflidir. Kürt halkı misafirperverdir. Kürt halkı piyonluk, maşalık yapamaz, yapmamalıdır. Bugün maalesef bazı Kürt gençleri kandırılmış, beyinleri yıkanmış. ABD nin, İsrail’in, İngiliz’in maşalığını yapıyorlar. Bunlar Kürtlükten, bunlar Müslümanlıktan, bunlar insanlıktan çıkmışlar. İnsanlıktan çıkmasalardı Kürt vatandaşlarımızın yaşadığı Ceylanpınar’a , Akçakale’ye, Nusaybin’e sivil vatandaşlarımızın Üzerine roketler atarlarmıydı ?

Kürt kardeşlerim, analarım, babalarım, bacılarım, yol yakınken bu yanlışlardan dönelim. Bir birimizi öldürmeyelim. Bir olalım, beraber olalım, kardeş olalım, kardeşçe yaşayalım. Bizim Türkerden, Türklerin bizden başka dostu yoktur, olamaz. Hepimiz aklımızı başımıza alalım ve üzerimize düşeni yapalım. Çünkü en kötü vatan vatansızlıktan iyidir. Aç yaşaya biliriz, açıkta yaşaya biliriz. Ama vatansız asla yaşamayız. Çünkü vatanı olmayanın namusu olmaz, şerefi olmaz, onuru olmaz.

Allah birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daim eylesin.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV