Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4954 % 0.08
EURO 17,7752 % 0.12
GRAM ALTIN 968,49 % 0,57
ÇEYREK A. 1.583,48 % 0,57
BITCOIN 357.870 0.334
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°
Google News

YIL 2014 SİSTEM DEREBEYLİK

18.yy Sanayi Devrimi’nin başlangıcıyla Feodal Derebeyler güçlerini tamamen kaybetmiştir fakat yaşamakta olduğumuz bu asırda, Millet’in İktidara vermiş olduğu gücü kendi tekelinde kullanan bazı siyasi şahsiyetler, bölgelerinde 4-5 asır öncesini yaşatmakta ve Halkı kutuplaştırarak bizdeki adıyla Ağa’lığını ilan etmektedirler.

Son Güncelleme :

24 Ocak 2014 - 16:22

/ 87 views kez okundu.
YIL 2014 SİSTEM DEREBEYLİK

 

         Evet kimi okurlarımız  neden böyle bir kanıya vardığımız konusunda şimdiden düşüncelere kapılmış olabilirler fakat onlara da hâk verip, kızmamak gerek,  çünkü; siyasi tekeli elinde bulunduran kişiliklerin yaptıkları nice ayrıştırıcı politikaları, gizledikleri riyakâr yüzleriyle yaptıkları alenen bilinmemektedir.

 

 

        30 Mart Yerel Seçimleri’ne bir nebze daha yaklaştığımız şu günlerde memleketimin temiz ama kirletilmiş havasını soluyarak siyasi gündemi takip etmeye çalışıyorum.

      Maalesef gurbette özlemini duyarak hayalini düşlediğim memleketimin,  siyasi, ekonomik ve toplumsal refah konusunda sınıfta kaldığını görmekteyim.

       Neden mi?   Çünkü;

      Menfaat ve çıkar gruplarının, güzel ve nadide şehrimiz olan Bingöl’ün sorunlarından öte kendi bireysel çıkarlarını gözeterek belli çevrelerde kutuplaşmaları, Halkımız adına büyük kayıplara sebebiyet verip toplumsal anlamda sorunlar yaratmaktadır.

      Belli çevrelerde kutuplaşan bireylerin kendi iradeleri ile değil de “SİYASİ ERK” ler tarafından yönlendirildiği de günbegün ortadır.

                                 SİYASİ KUTUPLAŞMA VE BÖLGECİLİK   

      Yerel Seçimlere sayılı günler kala Siyasi Partiler, tüm kozlarını öne sürmeseler de yapılacak işlerin ve hizmet konusunda verecekleri vaatlerden çok “Ben Benim” diyen bir Bakan’ın tüm güçleri odağında birleştirerek, çıkar gruplarını etrafında toplayarak yarattığı kaos ortamı konuşulmaktadır.

      Bu kaos ortamının oluşmasının sebebi, kimi kesimlerce belediye başkanlığı adaylık süreci olduğu konusunda hemfikir olarak dillendirilse de yaşanan bu kaosun asıl nedenleri aylar öncesine dayanmaktadır. Haftalardır Bingöl siyasetinde soğuk rüzgarlar esmesine sebebiyet veren bu kaos ortamının 2 ana nedeni bulunmaktadır.


1)      Davetiye usulü ile ihaleye sunulan Kiği-Yedisu Karayolu, Genç-Servi Karayolu ve Genç Demiryolu’nun  dudak uçuklatıcı tenzilat (kırım) olayıdır. Gerçekleşen ihalelerin %15’lik tenzilatla aynı firmaya toplam maliyetinin 1.5 Katrilyon olarak verilmesi sağduyulu bir siyasinin Millet adına karşı çıkmasıyla vuku bulan sürtüşmelerin fitilini ateşlemiştir.


2)      Bingöl Belediye Başkanı Serdar ATALAY’ın 2009 Yerel Seçimleri’nde Halka hitaben vaat ettiği projelerin yetkili kurumlarca ilgi görmemesi sonucu AK Parti Belediye Başkanları toplantısında söz alıp, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yaşanan sıkıntıları dile getirmesi ve toplantıyı müteakiben Başbakan’la özel olarak görüştüğünde “Siyasi Erk” in projelerin önünü kesmek istediğini dile getirmesidir. Özel görüşmenin (Başbakan R.T.Erdoğan’a şikayet) yaşanması sonucu “Siyasi Erk”in rahatsız olduğu ve bu olayın vuku bulduğu tarihten itibaren söz sahibi merciler tarafından Belediye Başkanı Serdar ATALAY’ın tasfiye süreci başlatılmıştır.

      Bu sürtüşmelerin ardı arkası kesilmemiş, Kalkınma Bakan’ı Cevdet YILMAZ ve Bingöl Belediye Başkanı Serdar ATALAY’ın iyice acılan araları Belediye Başkanlığı adaylık sürecine de yansımıştır.

     Diğer konulara geldiğimizde;

    – Kuruluş tarihi itibari ile Bingöl Üniversitesi Rektörlük, Dekanlık, Akademisyen ve Personel vs. gibi yönetim birimlerine Bakan Bey’in yakın çevresinden şahsiyetlerin göreve getirilmesi…

    – Bingöl Üniversitesi’nde hizmet veren mevcut kantinlerin yine aynı şekilde Bakan Bey’in çevresindeki yandaş şahsiyetlere tahsis edilmesi…

    – AKP Bingöl Merkez Yönetimi’ne yine aynı şekilde Bakan Bey’in çevresindeki şahsiyetlerin getirilmesi…

     – AKP Bingöl Belediye Başkan Adayı’nın Halk oylaması ve temayül yoklamasında çıkan sonucun mevcut başkan Sn. Serdar ATALAY olmasına rağmen yine aynı şekilde Sn. Kalkınma Bakan Cevdet Yılmaz’ın çevresindeki şahsiyetin aday olarak gösterilmesi…

               İşte tam da bu nokta da ipler gerilmiş,  AKP Bingöl Yönetimi istifa etmiş ve yaşanan bu olaylar neticesinde Sn. Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ, Halkın tepkisiyle karşı karşıya kalmıştır.

     –B.Bingölspor Kulübü’nün, siyasi odaklarca verilmiş sözlerin yerine getirilmemesi sonucu maddi sorunlarla boğuşarak ligin ilk yarısını “0” puanla kapatıp son sırada yer alması ve geçtiğimiz hafta maddi sorunlardan dolayı feshedilmesi…

      –“Ceketimi assam yine de kazanırım.” deyimiyle örtüşen şu olaya dikkat çekmek ister ve Sn. Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ Bey’e sormak isterim…!!?

    “ Ankara Kulisleri’nde ‘Masum, saf ve özürlü’ bir vatandaşımızı Yerel Seçimleri kastederek alaycı bir ifadeyle   ‘… köylü  …  isimli şahsı aday gösterirsem bile Bingöl’de seçimi kazanırım’  dediniz mi demediniz mi?”

       Şimdi…

      Sorarım size Ey Değerli Halkım; bu,  “Ben Benim” deyip de Derebeyliği’ni ilan etmek değil de nedir?

      Sorarım size Ey birlik olma yolunda mücadele vermiş Halkım; bu, Millet’in iradesine darbe vurup da ayrıştırmak değil de nedir?

      Sorarım size Ey masum ve temiz yürekli Halkım; bu yapılanlar bizleri bir “HİÇ” olarak görmek değil de nedir?

      Sorarım size Ey Milet’im; Halkının istek ve arzularını hiçe sayarak “Paraşüt” misali üzerimize doğan bu karanlık yüzlerin, bizlere hüzün, kavga ve kaostan başka verebilecek neleri olabilir ki?

      “Zalim’in zulmü karşısında susup nemalanacağıma, haksızlığa karşı çıkar sefil bir ömür geçirerek Mazlum’un yanında olurum…!!? “

       Siyasi Erk’in kalemşörlüğünü yapıp iktidar partisini doğru-yanlış, iyi-kötü her yönüyle göklere çıkaran Yerel Yayın Kuruluşları’na da buradan seslenmek istiyorum.

      “Gücün yanında olmak değildir dürüstlük eğer Erdemli bireylerden olmak ve Millet’inizin yanında dik durmak istiyorsanız, kalemlerinizi hâkktan yana kullanınız.”

      “Siyasi Güç, geçici bir düştür. Oysa Millet, her daim var olan yaşantımızın anlamı bir gerçektir…!!?”

       Saygı ve hürmetlerimi sunar, siz değerli okurlarımı Allah’a emanet ederim.

Selam ve Dua ile…