'30 yıldır aynı hat kullanılıyor' | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

26 Ocak 2021 - 02:04

‘30 yıldır aynı hat kullanılıyor’

Genç ilçesinde FEDAŞ Bingöl İl Müdürlüğü yetkileriyle bir araya gelen mahalle ve köy muhtarları FEDAŞ’a sitem etti. FEDAŞ’ın köyleriyle yeterince hizmet veremediğini dile getiren muhtarlar, “Köylerimizdeki elektrik tesisleri 30-40 yıl önce yapılmış. O günden bugüne onarım dahi yapılmamış ve çoğu hatlar aynı duruyor. Direklerin çoğu ağaç direk ile yapılmış, kimi direkler yamulmuş kimi de kırılmış vaziyette”

‘30 yıldır aynı hat kullanılıyor’
Son Güncelleme :

30 Mayıs 2016 - 11:19

77 views

Genç Kültür Merkezinde yapılan toplantıda ilk sözü FEDAŞ İl Müdürü Yusuf Ziya Altuncu aldı. Altuncu, FEDAŞ ile ilgili genel bilgiler aktarıp elektriğin günümüzdeki önemine vurgu yaptı.

 

 

“İnsanların elektriğe olan inancını eskiye nazaran çok daha önemli kılmıştır”

“Yusuf Ziya Altuncu, ülkemizdeki gelişen ekonomiden kaynaklanan refah seviyesi, insanların elektriğe olan inancını eskiye nazaran çok daha önemli kılmıştır” dedi. Altuncu, “1998 yılından beri bu kurumda çalışıyorum. Bu kurumun hemen hemen her yerinde çalıştım belirli dönemlerde. Memleketimizdeki, özellikle köy seviyesindeki insanlarımızın yaşadığı sıkıntılar, gerek bizimle yapmış olduğu paylaşımlar, gerekse bizim yaptığımız tespitlerle bildiğimiz bir gerçekliktir. Özellikle son on beş yılda ülkemizdeki gelişen ekonomiden kaynaklanan refah seviyesi, insanların elektriğe olan inancını eskiye nazaran çok daha önemli kılmıştır. Şimdi köylerimizde içme suları var, çamaşır makineleri var, bulaşık makineleri var. Ekonomik durumu iyi olan köylerimizde klima, bilgisayarlar da var. Bunların hiç biri elektrik olmadığı zaman işe yaramayan malzemedir. En basitinden herkesin cep telefonu var. Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, 20 yıl önce cep telefonu olmadan nasıl yaşıyorduk diye soruyoruz kendimize. Gelişen teknolojinin temelinde elektrik var. Elektrik olmadığı zaman bu sistem tıkanıyor. Elektriğin hayatımızın içine girmesiyle birlikte kesinti ile ilgili tolere edilebilen zaman şimdi edilemiyor. Eskiden 3,4 hatta 7 gün elektrik kesintisi yaşanabiliyordu. Ama şimdi değil günler, 2 saatlik bir kesinti hayatımızın standartlarını düşürüyor”

 

 “PKK Trafoya saldırdı 12 köyün elektriği kesildi”

PKK'nın Genç İlçesi'ndeki elektrik trafosuna yaptığı saldırı hakkında bilgi veren Altuncu, PKK'nın saldırısıyla 12 köyü elektriksiz kaldığını söyledi. Altuncu, "Sıkıntılarımız çok biliyoruz, bazen zaman gerektiren, bazen para gerektiren, bazen planlama gerektiren, bazen güvenlik gerektiren sıkıntılardan takılıyor. En son geçen hafta yaşanan olayı duymuşsunuzdur. Servi bölgesindeki bir elektrik kabinimize bombalı saldırı yapıldı. O bölgedeki 10 – 12 tane köyümüz bir gün süresince elektriksiz kaldı. Bu elektriksiz kalma durumu güvenlik açıdan sıkıntı olmasına rağmen zorda olsa ekiplerimiz bir şekilde tolere etti” dedi.

 Toplantı, Altuncu’nun konuşmasının ardından muhtarların sorunları iletmesi ve karşılıklı görüş alışverişi ile devam etti.

İşte muhtarların öne çıkan sitemleri;

 

“Şehir içi elektrik hatları yer altına alınsın”

İlçe merkezi ile ilgili sıkıntıları dile getiren Yenişehir Mahalle Muhtarı Mehmet Emin Sarıoğlu, “Şehir içi elektrik hatları yer altına alınsın diyoruz. Yer altına alınan iletkenler sayesinde evlere yakın olan direklerdeki iletkenlerine dokunularak meydana gelen kazalar da bu şekilde önüne geçilmiş olacak. Yağmurlu ve rüzgârlı havalarda kabloların kopması nedeniyle vatandaşlar da her an tehlike altında. Birde elektrik direkleri ve kablolar estetik olarak da kötü bir görüntü sergiliyor”

 

“Düzenli bir program uygulanmıyor”

Yetkililer düzenli bir program yapmadıkları için büyük sıkıntılar doğduğunu bu nedenle vatandaşlar tarafından ilgisiz görüldüklerini söyleyen Şehittepe Köyü Muhtarı Bahri Tümen, “Her yıl Genç ilçesinde 5 köyün elektrik onarımı yapılsaydı. Şuan köylerimize ikinci kez onarım sırası gelmiş olacaktı. Bazı köylerin elektriği iki, üç kez onarımdan geçmiş bazı köylerde hala İlk çekilen hatlarla elektrik veriliyor. Diyoruz ki her sene birkaç köy programa alınsın ona göre bizde bekleyelim ve vatandaşlarımıza açık bir şekilde durumu izah edelim. Biz sizleri, vatandaşlarda bizi ilgisizlikle suçlamasın. Ve kimsede bir birini zan altında bırakmasın”

 

“30 küsur yıl önce çekilmiş hatlar dökülmüş durumda”

“30 küsur yıl önce çekilmiş ana hatlar ile köy içi hatları dökülmüş durumda” diyen Koçsırtı köyü muhtarı Burhanettin Bolluk ise. “Yıllar önce onarımı yapılmış birçok yerin bile ana hatları ile köy içi hatları dökülmüş durumda. Siz artık varın düşünün 35-40 yıl önce çekilmiş hatlar ne halde olduğu. Bakın kendi mezramdan bir örmek vereyim. 30 küsur hane olmasına rağmen birçok elektrik direkleri yamulmuş, kırılmış vaziyette. Köylüler kendi imkânlarıyla yaptıkları yamalarla elektrik akışını sağlıyorlar. Yani ben şahsım olarak birçok kez yetkililere bu sorunu iletmeme rağmen sıkıntılarımızı gideremediler”

 

“Elektriğimiz bir gün varsa on gün yoktur”

Elektriklerinin sürekli gidip geldiğini dile getiren Bulgurluk Köyü Muhtarı Mehmet Veysi İren, “Ben birçok defa yetkililere sıkıntılarımızı aktarmamıza rağmen gerçekten bizi memnun edecek bir girişimde bulunmadılar. Bizim köyün elektrik sistemi 1984 yılında yani köye elektrik çekildiği zamandan beri aynı halde, hiçbir şekilde onarım için el atılmamış. Ve durumumuz gerçekten içler acısı. Şöyle ki bizim elektriğimizi bir gün varsa on gün yoktur. Yani zor durumdayız. Sizden bir istirhamımız çok şey istemiyoruz. Allah rızası için bizim ana şebekeyi yapın başka bir şey istemiyoruz. Köy içi aydınlatma mı diğer istekleri mi hiçbir şey istemiyoruz. Yeter ki bizim ana hat şebekeleri yapın. İnan ki çoğu kez kendi cebimden elektrikçileri köye götürmüşüm çıkan arızaları yaptırmışım” diye konuştular.

Toplantıya, FEDAŞ İl Müdürü Yusuf Ziya Altuncu, İşletme Mühendisi Rahmi Karadağ, Bağlantı Müdürü Özcan Aytekin, Tesis Mühendisi Osman Kuyular, Genç FEDAŞ Şube Şefi Hüsamettin Kovalar, Ekip Şefi Halim Ayata ile 27 mahalle ve köy muhtarı katıldı.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV