Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,7314 % 1.41
EURO 35,0554 % 0.38
GRAM ALTIN 2.456,40 % 2,73
ÇEYREK A. 4.016,21 % 2,73
BITCOIN 65.224,01 -2.498
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

ATALAY: “BİNGÖL’E YENİ BİR ÇEHRE KAZANDIRIYORUZ”

Gazetecilerle bir araya gelen Başkan Atalay, yapılanları anlatırken, soruları da yanıtladı. Alt ve üstyapı çalışmaları neleri değiştirecek? Kaça su kullanımı nasıl önlenecek? Yapılacak yollar elektrik ve Telekom çalışması nedeniyle bozulacak mı? Kentsel dönüşümde konutlar ne zaman teslim edilecek? Haydar Baylaz’ın ismi yaşatılacak mı? Atalay, tüm soruları yanıtladı….

Son Güncelleme :

10 Nisan 2013 - 9:10

ATALAY: “BİNGÖL’E YENİ BİR ÇEHRE KAZANDIRIYORUZ”

Belediye Başkanı Atalay, dün Şato Restaurant’ta yerel ve yaygın medya temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Atalay, Bingöl Belediyesi`nin yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi de verdi. Bingöl’ün en önemli sorunlarına neşter vurduklarını ifade eden Atalay, şehre yeni bir çehre kazandırdıklarının altını çizdi ve ekledi: “Çalışmalarımız tümüyle sona erdiğin gerçek manada yaşanabilir modern bir il olacağız inşallah. Bugün toz toprak olabilir ama yarın bu çalışmalar bittiğinde herkes bu rahatlığı yaşayacak”

“ŞEHRİN 40 YILLIK SORUNUNU ÇÖZMÜŞ OLACAĞIZ”

Uygulanmakta olan altyapı projesinin 1996 yılında hazırlanan proje olduğu, SUKAP kapsamında proje istenildiğinde bu projenin gönderildiği ve işin buna göre yapıldığı iddiası var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Atalay: O projenin uygulamaya konulması mümkün değil. 2003’ten sonra şehir iki kat büyüdü. Bizler de o proje üzerinde revizyon yaptık. Aksi halde yeni yerleşim alanlarına nasıl altyapı hizmeti gidebilirdi ki? Altyapı projemiz 2042 yılı nüfus projeksiyonuna göre hazırlanmış ve ihale edilmiştir. Şuanda altyapı işi yapılırken hatların röntgeni çekiliyor. En ufak bir aksaklık hemen belli eder. Böyle bir sıkıntı varsa da firmaya ödeme yapılmaz. Zaman zaman sıkıntı olabiliyor ama ilk başta da dediğimiz gibi halkımız tozdan dumandan rahatsız olabilir, esnafımız belki kapısını açamayabilir. Bu konuda halkımızın da gerekli sabır ve itinayı gösterdiğini görüyoruz.

Yaptığımız hizmetleri halka sorarak, belirlemeye çalışıyoruz. Halkımızın isteği üzerine hizmetlerimize alt yapı ile başladık. Alt yapı ortalama yüzde 70 oranında bitmiş durumda. İnşallah yıl içerisinde alt yapı çalışmasını bitirerek şehrin 40 yıllık sorununu çözmüş olacağız” dedi.

“KAÇAK SU KULLANIMINI MİNİMİZE EDECEĞİZ”

Altyapının yenilenmesi durumunda su kullanımı büyükşehirlerdeki gibi kartlı mı olacak? Kaçak kullanımı önleme adına bir çalışmanız var mı?

Atalay: Şuanda kartlı sisteme geçeme durumumuz yok. Fakat kaçak kullanımı önemli oranda azaltacağız. Şuanda Bingöl’e gelen suyun neredeyse yüzde 50’si kayıp kaçaktan dolayı kullanılamıyor. Geçmişte hat döşenmiş ama eve giden hattın haricinde bir de bağa bahçeye çekilen hatların olduğunu fark ettik. Yeni altyapı çalışmalarında her eve tek bir hat gidecek. Diğerleri iptal edilecek. Bunlar yapıldığında kaçak kullanma şansı kalmayacak. Ayrıca şebekeden kaynaklı sorunlar giderileceği için şebeke kaynaklı kayıp da ortadan kalmış olacak. Bu sayede kayıp kaçak oranı minimize edilmiş olacak.

Mahallelerimizde debi odaları yaptık. O mahalleye giren suyla tüketim oranını karşılaştıracağız. Dengeli bir durum yoksa gerekli müdahaleyi yapacağız. Bu sayede kaçak kullanılan noktaları da kısa sürede belirleme şansımız olacak.

“TELEKOM VE ELEKTRİK HATLARI BİTTİKTEN SONRA YOLLAR YENİLENECEK”

Elektrik ve Telekom hatları ile önümüzdeki birkaç yıl içinde döşenmesi planlanan doğalgaz hattının yer altına alınması durumunda yollar tekrar bozulacak. Bu konuda bir tedbir planlamanız var mı?

“Telekom hatları il merkezinde büyük oranda yeraltına alınmış durumda. Elektrik hatlarının yer altına alınacağı yerleşim alanları da Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi ile Kaleönü Mahallesi’dir. Aksa Fırat EDAŞ’la görüşmelerimiz sürüyor. Bir aksilik olmazsa Mayıs ayı içinde Kaleönü Mahallesi, en geç Haziran’da da Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi’nde enerji hatları yer altına alınacak. Bununla ilgili ihale çalışmaları devam ediyor. Bunlar bittiğinde enerji hatları il merkezinde yüzde 90 civarında yer altına alınmış olacak. Bu nedenle yolların tahrip olma durumu yok. 2014’te doğalgaz ana hattı Bingöl’e gelecek. Muhtemelen 2015’te de şehir içi dağıtım ihalesi yapılır. Talipli firma çıkarsa 5 yıl içinde tüm şehir içi hatları döşemek zorundadır. Öncelik talepler hangi mahalleden gelirse oraya hat çekecekler. Bir defada şehri kazıp hat döşemeyecekler. Yol kenarında 60 santimetre genişliğinde bir kazı yapacaklar. Ama bozulan yerleri de yapmak durumundalar. Bu açıdan yollarda ciddi bir tahribat söz konusu değildir.”

“TRAFİKLE İLGİLİ DÜZENLEMELERİ YAPACAĞIZ”

Otobüs durağı şehrin göbeğinde. Bu da trafik akışında ciddi sıkıntı oluşturuyor. Durak yerinin değiştirilmesi düşünülüyor mu?

Altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde üstyapı ihalesini yapacağız. Üstyapı bittikten sonra trafikle ilgili düzenlemeleri yapacağız. Şuanda bazı çalışmalarımız var ancak üstyapı bitmeden bu konuda öngörüde bulunup yorum yapmak doğru olmaz.

Üstyapıdan sonra ilgili taraflar görüşüp Trafik Komisyonu kararına uygun şekilde trafik düzenlemelerini gerçekleştireceğiz. Otobüs durağıyla ilgili yeni bir alternatif olursa değerlendirilebilir. Otopark sorununun çözümüne dair planlama ve yeni alanlar oluşturmaya dönük çalışmalarımız da devam ediyor.

“KÜRÜK HATTINI YENİLEYECEĞİZ”

Heyelan sonrası yaşanan su kesintileri ciddi bir krize neden oldu. Heyelan alanının kısa mesafe olduğu vurgulandı. Özellikle billboardlardaki reklamlarınız çok eleştirildi. BU konuda neler söyleyeceksiniz?

Doğal bir afet sonucu ciddi bir sıkıntı yaşandı. Yaptığımız incelemede önce kırılan bölgede boru değişikli yapmak istedik ancak toprağın sürekli kaydığını görünce farklı bir noktadan hat döşemek durumunda kaldık. Yoksa durup dururken fazladan boru döşemedik. Şükür ki, polietilen malzeme elimizde vardı ve boruları kısa sürede kaynak ederek sıkıntının daha fazla sürmesini engelledik. Bu malzeme elimizde olmasaydı bu sıkıntı daha da uzun sürebilirdi. Reklamları da neler yaptığımızın kamuoyu tarafından bilinmesi amacıyla yaptık. Bunda farklı bir niyet yoktu. Şuanda geçici çözüm ürettik ama geçen gün Elazığ’da Devlet Su İşleri Bölge Müdürü ve İller Bankası Bölge Müdürü ile bir araya geldik. Ekipleri önümüzdeki günlerde gerekli incelemeleri yapacaklar. İnşallah mevcut hattı daha sağlık bir noktadan şehir merkezine getireceğiz. Ayrıca Kürük’teki diğer kaynakların da ölçümünü yapıp onları da Bingöl’e getirme yolunda çalışmalarımız var.

“MUHTARLARIN MAAŞLARINI KESMEDİK”

Yakın tarihte 137 şirket personeline maaş ödendiği ancak muhtarlara, su kesintileri sırasında eleştiride bulundukları gerekçesiyle maaş ödemesinin yapılmadığı belirtiliyor. Bu iddia için neler söyleyeceksiniz?

Asla böyle bir durum söz konusu değildir. Kazamızda biriken paramızı ödemelerimizde kullanıyoruz. Temizlik firması elemanlarına öncelik tanıyıp bir maaş ekstradan ödemişiz. Muhtarlarımızın maaşı da kesilmemiştir. Su kesintileri sırasında çok haksız eleştirilerde bulundular. Hakkaniyetten uzak, üzüntü verici bir yaklaşımları vardı. Ancak yine de duygularımıza yenilmedik, çıkışlarını vermek veya maaşlarını kesmek gibi bir tavır sergilemedik. Muhtarlarımız da halkımızın seçtiği insanlardır. Onların onuruyla oynamak, rencide etmek bize yakışmaz. Maaşlarla ilgili bir sıkıntı yok. İmkanlar dahilinde gerekli ödemeleri yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

“ASKERİ ALANI TİCARİ ALANA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Atalay, Bingöl Belediyesi Hizmet Binası’nın karşısında bulunan 35 bin metre karelik askeri alan ile bu alanın arka tarafındaki 7 bin 238 metre karelik işgalli arazinin Bingöl Belediyesi’ne devri sonra bu alanın nasıl değerlendirileceği konusundaki soruya şu yanıtı verdi.

“Bu alan ile ilgili 3 yıldır devam eden bir çalışmamız var. Bingöl’de sıkışan bir ticari alan var. Burada toplamda 42 bin 238 metre karelik alanın değeri tespit edilerek karşılığında Milli Savunma Bakanlığı’nın talep etmiş olduğu lojman ve tesislerin yapımına mukabil belediyemize devredilecektir. Bingöl’ün ticari alanının darlığı ve şehrin genişlemesi adına bu arazi Bingöl’e ayrı bir değer katacaktır. Ayrıca şehrin ticari alanını genişletmiş olacak.”

HAYDAR BAYLAZ’IN İSMİNİN YAŞATILMASINA DESTEK

Vefa Sağlık Gönüllüleri Derneği Bingöl İl Temsilciliği’nce Bingöl eski Milletvekili Merhum Haydar Baylaz’ın bir caddeye veyahut bir bulvara adının verilmesi ile ilgili başlatılan kampanya hakkında görüşlerini de açıklayan Başkan Atalay, “Ben şahsen yaşayan bir insanın değil de, vefat eden bir şahsın isminin bir yere verilmesini istiyorum. Haydar Baylaz, benim çok sevdiğim, değer verdiğim bir insandı. Çocuklarıyla da iyi bir hukukum var. Haydar Baylaz gibi Bingöl’e emek veren merhum milletvekillerimizden ve belediye başkanlarımızdan Abdullah Bazencir, Cemal Elçi, Ahmet Bayram, Hikmet Tekin gibi şahsiyetlerin isimlerinin bir yerlere verilmesini vefa adına önemli buluyorum. Bu konuyu inşallah meclis üyesi arkadaşlarımla paylaşacağım. Konunun meclis gündemine alınmasını da düşünüyorum. Merhum Haydar Baylaz’ı, vefat eden milletvekillerimizi ve belediye başkanlarımızı rahmetle yad ediyorum” ifadelerini kullandı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN BEDELİ 200 MİLYON TL”

Kentsel dönüşümün ikinci etap çalışmalarının hızlandıracaklarını söyleyen Başkan Atalay, şuanda ön protokol aşamasında olduklarını belirterek, TOKİ ile birlikte yürüttükleri kentsel dönüşüm projesinin bedelinin yaklaşık 200 milyon TL, kentsel dönüşüm ile birlikte yapılan bütün projelerin bedelinin ise yaklaşık 375 milyon TL olduğuna dikkat çekti.

Atalay: 14-15 Mayıs 2013’te iki ayrı ihale yapılacak. Biri üç katlıların olduğu alan, diğeri de iki katlıların olduğu alan için. İki firma olacağı için çalışmaların daha hızlı gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 2014 yılı sonuna kadar konutların teslim edileceğini düşünüyoruz. Bu proje, kendi kendini finanse eden önemli bir projedir ve emsali çok azdır. Yapılacak binalar normal deprem konutu gidi değil, daha üst standartlarda olacak. Belediye binamız ve terminal binamız da yenilenecek bu sayede. Buradaki projeye okul da dahil ettik. Yüzde 70 yeşil alan olacak. Buradaki camimize de Hz. Ali Camii ismini verdik. Bingöl’deki camilerde dört büyük halifeden sadece Hz. Ali’nin ismi yoktu. Bu yüzden bu camiye de Hz. Ali Camii ismini verdik”

“BEN BU SORUNUN SORUNSUZ ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUM”

Çözüm süreci ile ilgili de soruları yanıtlayan Başkan Atalay, “Bu sorun Türkiye’nin en can yakan sorunudur. Toplumumuzun desteği ile Başbakanımız bu sorunun çözümü noktasında risk aldı. Başlamış olan bu hayırlı işin bitmesi noktasında bize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Ben bu sorunun sorunsuz çözüleceğine inanıyorum. Bu sürece destek vermenin insani ve vicdani bir durum olduğuna inanıyorum. Toplumun bu konuda daha sağduyulu olması lazım. Sayın Başbakanımız hiçbir siyasetçinin alamadığı riski aldı. Allah yardımcısı olsun” şeklinde konuştu.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.