Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,9071 % 0.25
EURO 35,3873 % 0.67
GRAM ALTIN 2.462,79 % 0,49
ÇEYREK A. 4.026,65 % 0,49
BITCOIN 61.187,37 -4.844
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 36°
Google News

Baluken, Bingöl Belediyesi’ni sordu

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bingöl Milletvekili ve Grup Başkanvekili İdris Baluken, ‘Bingöl’de iki dönemdir AKP’li belediyeler tarafından yürütülmesi gereken bu temel hizmetler yapılmamakta, bu hizmetsizlikten ötürü Bingöl halkı ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Bingöl halkı hizmet alamamaktan ciddi oranda mustariptir’ dedi.

Son Güncelleme :

04 Kasım 2012 - 17:08

Baluken, Bingöl Belediyesi’ni sordu

BDP Bingöl Milletvekili ve Grup Başkanvekili Baluken, Bingöl Belediyesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
Soru önergesini İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen Baluken, önergede şunları kaydetti:
“Türkiye’de yerel yönetimlere biçilen görevler gereği, belediyeler temel kamusal hizmetleri yapmakla yükümlüdür. Bu hizmetler; temiz içme suyunun sağlanması, kentin çöp temizliğinin yapılması, şehir içi ulaşım hizmetlerinin gerçekleştirilmesi, kentleşme, çevre ve alt yapı hizmetlerinin çözülmesi olarak sıralandırılabilir. Bingöl’de iki dönemdir AKP’li belediyeler tarafından yürütülmesi gereken bu temel hizmetler yapılmamakta, bu hizmetsizlikten ötürü Bingöl halkı ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Bingöl halkı hizmet alamamaktan ciddi oranda mustariptir.
Bu bağlamda;
*Önceki tarihlerde gerek genel kurul çalışmalarımızda gerekse de ilgili başbakan yardımcıları ile yaptığımız görüşmelerde defalarca dile getirdiğimiz üzere Bingöl Belediyesi bünyesinde asgari ücretle çalışan işçilerin 5 aylık maaş alacakları olduğunu belirttik. Maaşların ödenmesi için hükümet yetkilileri ve ilgili başbakan yardımcılarının söz vermesine rağmen işçilerin maaşları hala ödenmedi. Kış aylarının yaklaştığı bu günlerde, yakıt ve diğer giderleri karşılaması gereken işçiler maaşlarını alamadıkları için zor durumdadırlar. Bingöl Belediyesinin asgari ücretli işçilerin maaşlarını ödememesinin sebebi nedir? İşçilerin maaşlarını alabilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır? İşçileri maaşları ödemeyerek zor durumda bırakan Belediye yetkilileri ile ilgili bir tasarrufunuz olacak mıdır?
*Bingöl ilimiz birçok su kaynağına sahip olmasına rağmen Bingöl kent merkezi su sıkıntısı çekmektedir. Bingöl halkımız Ramazan aylarında abdest alabilecek kadar bile su sıkıntısı çekmekte ve Bingöl’de eğitim veren okullarda su akmamasından ötürü salgın hastalık riski altından eğitim sürdürülmektedir. Bingöllü yurttaşlarımızın iki dönemdir yetkilendirdiği AKP’li belediyelerin kentin en temel ihtiyacı olan su ihtiyacını karşılayamamasını nasıl değerlendirmektesiniz? Bingöl ilimizdeki su sorunun hızla çözülmesine yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır?
*Bu hizmetlerin en başında ise sürekli ve hijyenik su hizmetinin sağlanması gelmektedir. Bingöl kent merkezi ve merkez köylerde sular çoğu zaman akmamakta, akan suyun da yapılan araştırmalara göre kirli olduğu tespit edilmektedir. Bingöl kent merkezinde akan suyun yüzde 50’den fazla bir kirlilik oranına sahip olduğu çok defa basına da yansımıştır. Yapılan araştırmalara göre sürekli kirli akan içme suyu analizlerinde insan sağlığı açısından ciddi sağlık riskler mevcuttur. Söz konusu bu riskler ile ilgili bir bilginiz var mıdır? su kirliliği ve halk sağlığı konularından Sağlık Bakanlığı ile bu risklerin yarattığı salgın hastalıklara ilişkin herhangi bir iletişiminiz olmuş mudur? Bingöl halkımıza temiz su verilmesine ilişkin ilgili Bakanlıkla ortak bir çalışmanız var mıdır? Bingöl halkına kirli su vererek halk sağlığı için ciddi tehditler oluşturan kurumlar hakkında herhangi bir tasarrufunuz olacak mıdır?
*Bingöl Belediyesi tarafından yapımı ihale edilen altyapı işi, henüz kent tamamında bitirilmeden Kaleönü Beroj Küme Evleri mevkiinde olumsuzluklar yaşanmıştır. Altyapı işinin nitelikli yapılmamasından kaynaklı ortaya çıkan olumsuz tablo, Bingöl kamuoyunda altyapı işine karşı zaten var olan kaygıları daha fazla güçlendirmiştir. Altyapı konusundaki kaygılarından hareketle, sivil toplum örgütleri ve halk tarafından oluşturulacak denetim mekanizması talebi Bingöl halkı tarafından yoğun bir şekilde dillendirilmektedir. Bazı mahallelerde altyapı işi tamamlanmış, kentin tümü bitirilmemişken arıza veren altyapı işinin sivil toplum örgütleri ve halk tarafından denetlenmesi hususunda belirgin bir talep vardır. Bu konuda yapılacak başvurular Bakanlığınız tarafından nasıl karşılanacaktır? İller Bankası tarafından yapılan denetimler hangi sıklıkta yapılmaktadır? Bu denetimlerin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
*Bingöl ilinin acil ihtiyaçları arasında olan Katı Atık Tesisi yapımının tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulması amacıyla önceki tarihlerde gerek soru önergeleri gerekse de genel kurul çalışmaları ile Bingöl’ün büyük sorunlarından olan Katı Atık sorununu dikkatlerinize sunduk. Katı Atık Tesisi, 2010’da ihalesi yapılmasına ve hükümet temsilcileri tarafından bitirilmek üzere olduğu iddiası ile defalarca müjdelenmesine rağmen hala bitirilememiştir. Katı Atık Tesisi yapım işi ile ilgili süreç ne aşamadadır? Bu tesis ne zaman Bingöl halkının hizmetine sunulacaktır?
*Bingöl ilimizin kent merkezi ile ilgili en büyük sorunlarından biri de şehir içi yolların bozuk olmasıdır. Bingöl ilimiz küçük bir kent merkezine sahiptir. Bu bağlamda; İstanbul’da yapılması planlanan üçüncü köprüye ayrılacak finansmanın yüzde biri bile kent merkezindeki yolların yapılmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, geçtiğimiz kış aylarında yolların bozuk olmasından dolayı Bingöl halkımız birçok mağduriyet yaşamıştır. Kış aylarının önümüzde olduğu bugünlerde ortaya çıkacak yeni mağduriyetleri gidermek için herhangi bir çalışma söz konusu değildir. Yeni mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla alınan tedbirler nelerdir?
*AKP kabine üyesi bir bakan ve yerel yönetimlerle ilgili genel başkan yardımcısı Bingöl iline yaptıkları ziyarette, Bingöl’ün belediye hizmetlerini övücü ifadeler kullanmıştırlar. Asgari ücretle çalışan işçilerin maaşını ödemeyen, içme suyunu temin edemeyen, kent halkına hastalık riski olan kirli suyu içiren, şehir yollarında pek çok yaralanma olan yolları yapamayan, kentin çöp sorununu çözecek olan Kat Atık tesisinin yapımını bitiremeyen pratikler içerisinde olan yerel yönetimler anlayışı için başarı kriteri nelerdir? Diğer AKP’li belediyeler de bu sorunları yönettikleri kentlere yaşatıyorlar mı? Bingöl halkının sağlığı, hizmet alabilmesi ve kent yaşamının kurulabilmesi için Bingöl Belediyesinden kaynaklı sorunların çözümü noktasında Bakanlığınıza bağlı bir denetleme komisyonu veya heyeti kurup Bingöl’e göndermeyi düşünüyor musunuz?”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.