Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,8954 % 0.21
EURO 35,3266 % 0.51
GRAM ALTIN 2.459,08 % 0,34
ÇEYREK A. 4.020,60 % 0,34
BITCOIN 60.938,75 -5.209
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Baluken, su kesintisini Güler’e sordu

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, su kesintisi ile ilgili meclise soru önergesi sundu.

Son Güncelleme :

21 Mart 2013 - 16:12

Baluken, su kesintisini Güler’e sordu

Kürük’te meydana gelen heyelan nedeniyle yaşanan su sorunu ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi veren BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili Baluken, önergesini İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Bingöl’de tedbirsizlik ve ihmallerin bir sonucu olarak bir haftadan beri suların akmadığını ileri süren Baluken, bir haftada içme suyu arızasının giderilmemesi Bingöl halkında AK Parti iktidarının halkı önemsemediğinin kanıtı olarak kabul edildiğini iddia etti.

Sorunu AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ile paylaştığını ancak sorunun çözülmesi konusunda yapılan görüşmelerin neticesiz kaldığını belirten Baluken, “Su ve diğer yer altı kaynakları ile ünlü olan Bingöl ilinde halkın bir haftadır susuz bırakılması başta sağlık olmak üzere büyük sosyal sorunlara neden olmaktadır. En temel hak olan su hakkına erişememek tüm Bingöl halkından büyük tepki çekmektedir” dedi.

Baluken, Güler’e su kesintisi ile ilgili şu soruları sordu:

*Günümüzde büyük doğal afetler sonrasında bile bir kent hafta boyu susuz kalmamaktadır. Bingöl’de denetimsizlik ve ihmalin getirdiği bir heyelan sonucu halkımız bir haftadır suya erişim sorunu yaşamaktadır. Bu kapsamda Bingöl’de bulunan suya erişim sorununu ne zaman çözmeyi düşünüyorsunuz? Söz konusu sorunların yaşanma ihtimali üzerinden Bingöl’de halkın suya erişimi noktasında alternatif planlamalar bugüne kadar neden yapılmamıştır?

*Bingöl’de suya erişilememesinden ötürü okullarda salgın hastalıklar baş göstermiştir. Bu salgın hastalıklar sonucu eğitim gören çocuklar ve gençler çeşitli sağlık sorunları yaşamaktadır. Suya erişim konusunda ciddi sorunlar yaşanırken okulların tümüyle tatil edilmeyerek salgın hastalıklara davetiye çıkarılmasının gerekçesi nedir? Bu salgın hastalıkların oluşmasının idari ve siyasi sorumlusu kimlerdir?

*Bir haftadır suya erişim sorununun yaşanmasına doğal afetin neden olduğu iddia edilmektedir. Bu afete yol açan heyelanın bölgede yapılan bir HES barajı harfiyatının isale hattı üzerine dökülmesi ve Bingöl belediyesinin yeterli denetimleri yapmaması bilirkişilerin ve STK'lerin ortak kanaatidir. Bu durumda meydana gelen heyelan doğal afetten çok insan eliyle oluşturulmuş bir heyelan gibi görünmektedir. Bir kentin tamamını susuz bırakan böylesi bir heyelanın yaşanmasında sorumluluğu bulunan başta Bingöl Belediyesi olmak üzere kişi ve kurumlar hakkında yasal bir soruşturma yapılmış mıdır? Yapılması düşünülüyor mu?

*Bingöl’de suya erişim sorununa son verecek şekilde bir çalışmanın yapılmaması sonucunda bir haftadır bütün kent suya erişememektedir. Bu sorununun çözülememesinde Bingöl’deki kamu kurumlarının işbirliği yapamaması sebep olarak gösterilmektedir. Kamu kurumları arasındaki ortak çalışma durumunun oluşturulamamasının gerekçesi nedir? Bu koordinasyonsuzluk hakkında sorumluluğu bulunan idari veya seçilmiş yerel amirler hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

*Bingöl’de bir haftadır yaşanan sorunların çözümüne yönelik çevre illerdeki yerel yönetimler ve kamu birimlerinden destek alınmamasının gerekçesi nedir? Bu destek talebi önünde herhangi bir yasal engel var mıdır? Yoksa sorunun çözülmesine yönelik böylesi bir çalışma neden yapılmamıştır? Sorumluları kimlerdir?

*Bingöl basınına da yansıdığı şekli ile suya erişememe durumu Bingöl halkı için bir afet olmaktan çıkmış, bir zulme dönüşmüştür. Bu zulmün bitirilmesine yönelik Bakanlık olarak devreye girmeyi düşünüyor musunuz?

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.