bsr recyclinghof berlin

Beklenen imar revizyonu yapıldı | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Beklenen imar revizyonu yapıldı | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

27 Ekim 2021 - 19:15

Beklenen imar revizyonu yapıldı

Bingöl’ün 50 yıllık imar sorununun çözümü için ilk adım atıldı. Yıllardır devam eden mülkiyet, kat, yeşil alan ve yol sorunları ile ulaşım aksaklıklarını kapsayan geniş kapsamlı bir imar revizyonu yapıldı.

Beklenen imar revizyonu yapıldı
Son Güncelleme :

14 Ocak 2015 - 10:12

Bingöl’ün 1936 yılında il olması ve yıllar içerisinde artan nüfus, imar konusunda ciddi sorunların yaşanmasına neden oldu. Yaklaşık 80 yıl önce il statüsüne kavuşan kentin nüfusu 2015 yılı itibariyle 100 bine dayanması, geniş kapsamlı bir imar revizyonuna ihtiyaç olduğunun ilk işareti oldu. Kentin giderek büyümesi, yıllardır devam eden kat, mülkiyet, yeni konut ihtiyacı, yeşil alan ve ulaşım sorunlarını ikiye katladı. Söz konusu sorunları enine boyuna masaya yatıran belediye yönetimi, Bingöl’ün bugüne kadar yapılan en geniş imar revizyonu kararını aldı. Yaklaşık 80 yıl önce il statüsüne kavuşan kentin 2015 itibariyle nüfusunun 100 bine dayanması imarrevizyonu konusundaki ihtiyacı tekrar gündeme getirdi. Artan nüfusla birlikte mülkiyet, kat artırımı ve yol sorunlarının çözümü için çıkış arayan belediye yönetimi, şehrin önünü açacak imar revizyon planını hazırladı. Özellikle Yenimahalle, Mirzan ve Bahçelievler’de arka sokaklarda mülkiyet sahibi olup kat artırım kriterine takılan mülk sahiplerini sevindirecek olan söz konusu revizyon, Belediye Meclisi’nde gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından MeclisBaşkanlığına sunulan ve İmar Komisyonunca tetkik edilen Revizyon İmar Planı hakkındaki teklifgörüşülerek yapılan müzakereler sonucunda; İlin mücavir alan sınırları içerisinde bulunan mevcut imar planlarının tamamında gerekliincelemeler yapılarak Revizyon İmar planı hazırlandığı belirtildi. Hazırlanan 1/5.000 ölçekli nazım imarplanının,1/1.000 ölçekli uygulama imar planlarının toplam 35 plan paftalarının 5393 sayılı belediye kanunun18 maddesinin ( c ) bendine göre ilan edilmesine oy birliği ile karar verildi.  Söz konusu revizyon planının karar suretinin İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderilmesine karar verildi.  Öte yandan bahse konu planla birlikte kentin çarpık yapılaşmasının önüne geçmek istendiği ve bazı bölgelerde otopark alanları oluşturularak trafik sorununun rahatlatılmaya çalışıldığı ifade edildi.
İMAR PLANI ASKIYA ÇIKACAK
Diğer taraftan söz konusu imar revizyon planının önümüzdeki günlerde Bingöl Belediyesi Gençlik Merkezi’nde askıya çıkarılacağı öğrenildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV