Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Bingöl Barosu: 2015’te 316 kadın öldürüldü | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

8 Aralık 2021 - 22:02

Bingöl Barosu: 2015’te 316 kadın öldürüldü

25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve uluslararası dayanışma gününden dolayı, Bingöl Baro Başkanı Av. Abdullah Alakuş yazılı bir açıklama yaptı.

Bingöl Barosu: 2015’te 316 kadın öldürüldü
Son Güncelleme :

26 Kasım 2015 - 9:59

25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele gününün tarihsel boyutuna değinen Alakuş, şunları ifade etti; “25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti'nde, Salcedo'da Ojo de Agua adlı köyde doğmuş, Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Clandestina Hareketi'nin öncülerinden olan Patria, Minerva ve Maria Mirabel kardeşlerin sistem tarafından katledildiği tarihtir. Mirabel kız kardeşlerin, diktatörlüğün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri utanç gününün ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür. 1960 yılının 25 Kasım'ın da, Dominik Cumhuriyeti'nin kuzey bölgesinde, bir uçurumun dibinde üç kadının cesedi bulunur. Bunlar Mirabel kardeşlerdir. Ertesi sabah gazetelerde bu ölümlerin bir kaza sonucu meydana geldiğini anlatan bir haber çıkar. Ama gerçek göründüğü gibi değildir. Mirabel kardeşler, ülkelerinde siyasal özgürlük için kararlılıkla mücadele ederek Latin Amerika'daki diktatör Rafael Leonidas Trujillo'ya meydan okur. Bu yüzden diktatörlük tarafından zulme uğrayarak pek çok kez hapsedilir ve en son olarak da 25 Kasım 1960 yılında arabalarından zorla indirilerek tecavüz ve işkenceyle katledilirler. Sonrasında, bu katliam kayıtlara "Araba Kazası" olarak geçecektir. Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olmasından da esinlenerek; o günden sonra bu üç kız kardeş, gerek Dominik'te gerek dünya da "Kelebekler" adıyla efsaneleştirilerek anılmaya başlarlar. Önce 1981'de Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım , "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü" olarak kabul edilir. Daha sonra 1985 yılında, Birleşmiş Milletler tarafından "25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele" günü ilan edilir. 1981 den bu yana dünyanın dört bir köşesinden kadınlar, efsaneleşen bu üç kelebeği anıyorlar. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, savaşa, ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı kadın dayanışmasını örüyor, seslerini yükseltiyorlar. Adeta kelebekçesine kanat çırparak uçmayı sürdürüyorlar.

Mirabel kardeşlerin nezdinde, bir savaş politikası olarak cinsel saldırılara hedef olan kadın bedeni, bu kez mücadeleye atılan kadınları ortadan kaldırmak için hedef alınmış ve kadın kimliğini aşağılamak adına tecavüz edildikten sonra katledilmişlerdir” dedi.

‘2015’te 316 kadın, erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdi’

Türkiye de 2015 yılı içinde 316 kadının, erkek şiddeti sonucunda yaşamını yitirdiğini, 2014 yılında kadın cinayetine kurban gidenlerin sayısının ise 294 olduğunu ifade eden Alakuş; “2008 yılından 2015'in ilk 6.5 ayına kadarki zaman diliminde ise 1,331 kadın yaşamını yitirdi. öldürülen iki kadından birinin faili kocası veya eski kocası oldu; 235 cinayet devam eden ayrılık veya boşanma sürecinde yaşandı. ‘Saçını kızıla boyatmak’, ‘yeni elbise almak’, ‘patates köfte yapmamak’, ‘tuzluğu uzatmamak’ veya sadece ‘gıcık olmak’ dahi bir kadın cinayetinin bahanesi oldu.

Yine istatiki verilere göre her geçen gün kadına yönelik şiddet hızla artmaktadır.Bunun nedenlerinden birisi de kadına yönelik şiddet davalarında sanıklara uygulanan iyi hal indirimidir.Kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik her türlü şiddet ve cinsel istismar davalarında hakimlere tanınan taktiri indirimin derhal yasalardan kaldırılması gerekmektedir.Bizce bu tür davalarda taktiri indirim sebebinin uygulanmaması gerektiği görüşündeyiz.

Bingöl Barosu olarak kadınlarımıza dayatılan bu cinsiyet ayrımcılığına ve kadına yönelik şiddete karşı olduğumuzu, yaşanılabilir bir dünya ve eşit cinsiyet yaşamı için tüm kadınlarımızla birlikte olduğumuzun bilinmesini isteriz”dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV