bsr recyclinghof berlin

Bingöllü 6 vekil mecliste olacak | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Bingöllü 6 vekil mecliste olacak | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

20 Ekim 2021 - 12:52

Bingöllü 6 vekil mecliste olacak

Dün yapılan seçimlerde Bingöl’den 6 milletvekili meclise girdi. Vekillerin 3’ü Bingöl’den, 3’ü de Diyarbakır’dan gönderildi.

Bingöllü 6 vekil mecliste olacak
Son Güncelleme :

08 Haziran 2015 - 13:32

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yüzde 10 olan seçim barajını geçmesiyle meclise giren Bingöllü milletvekili sayısı da arttı. Bingöl’den Şebnem Koçakelçi, Enver Fehmioğlu ve Hişyar Özsoy meclise girerken, Diyarbakır’dan da HDP’nin 1. sıra adayı İdris Basluken ve 3. sıra adayı Nimetullah Erdoğmuş ile AK Parti 1. sıra adayı Cevdet Yılmaz meclise girdi. Yılmaz, Diyarbakır’da AK Parti’den meclise giren tek isim oldu.

 

 

 MİLLETVEKİLLERİN ÖZGEÇMİŞLERİ

ŞEBNEM KOÇAKELÇİ

1977 Bingöl doğumludur. Eğitim hayatına lise 3. sınıfa kadar Bingöl'de devam eden Şebnem Koçakelçi, ortaöğrenimini Kocaeli'nde tamamladı. İstanbul  Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Şebnem Koçakelçi, halen İşletme yüksek lisans (MBA) eğitimine devam etmektedir. 

Çalışma hayatına Gen-Pa Holding pazarlama departmanında başladı. Bingöl, Kocaeli ve İstanbul'da faaliyet gösteren aile şirketlerinde sürdürdüğü genel müdür yardımcılığı görevinin ardından 2010 yılından itibaren bu şirketlerin genel müdürü olarak çalışma hayatına devam etti.

Siyasi hayatına 2004 yılında AK Parti Kadıköy İlçe Gençlik Kolları Halkla İlişkiler Birim Başkanı olarak başlayan Şebnem Koçakelçi, sırasıyla, Ataşehir Kurucu Yönetim Kurulu üyeliği; ve 2009 yılından ve 2015 yılına kadar da AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürdü.

 ENVER FEHMİOĞLU

01.02.1956 yılında Bingöl ili Genç İlçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Genç İlçesi'nde, Lise Öğrenimini  Bingöl'de bitirdi.Yüksek Öğrenimini de 1980 yılında Kütahya Eğitim Enstitüsü'nde tamamladı. Yurdun çeşitli illerinde öğretmenlik yaptı.1985-2007 yılları arasında Bingöl Genç Halk Eğitim Merkezi'nde idareci olarak çalıştı. Evli ve 6 çocuk babasıdır.

 HİŞYAR ÖZSOY

25. Dönem HDP Bingöl Milletvekili Adayı Hişyar Özsoy, 1977 yılında Bingöl’ün Yeniköy köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu Bingöl’de tamamladıktan sonra 1993 yılında İstanbul’a göç etti. İstanbul’da Kürt siyasal hareketinin değişik kurum ve alanlarında çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü 2002 yılında derece ile bitirdikten sonra Amerika Teksas-Austin Üniversitesinin başarı bursu ile mastır ve doktora yapmak üzere ABD’ye gitti. 2004 yılında mastır, 2010 yılında siyaset sosyolojisi, siyaset antropolojisi ve Ortadoğu siyaset çalışmaları alanında doktora derecesini aldı. Hişyar Özsoy’un uluslararası hakemli dergi ve yayınlarda yayınlamış makaleleri bulunmaktadır. Özsoy doktora çalışmalarına devam ederken 2005-2008 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde Dış İlişkiler Koordinatörü ve Siyasi Danışman olarak da çalışmıştır. 2010 yılında Amerika Yüksek İlimler Akademisinden kazandığı başarı bursu ile doktora sonrası çalışmalar yapan Özsoy, 2011 yılından itibaren Michigan Üniversitesi’nde (Flint) öğretim üyesi olarak çalışırken, siyaset sosyolojisi, siyasi ve kültürel antropoloji, toplumsal ve siyasal dönüşüm ile Ortadoğu tarihi ve siyaseti konularında dersler vermekteydi.

 İDRİS BALUKEN

İdris Baluken, 2 Temmuz 1976'da Bingöl'de doğdu. Tıp Doktoru olan Baluken, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde göğüs hastalıkları ve tüberküloz alanında uzmanlığını aldı. Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği ve SES Diyarbakır Şubelerinde yönetici ve aktivist olarak görev üstlendi. Uzmanlık dalıyla ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında akademik çalışmalara katıldı. Çok iyi düzeyde Zazaca, iyi düzeyde Kurmanci ve orta düzeyde İngilizce bilen Baluken, evli ve 2 çocuk babasıdır. Geçen dönem Bingöl Milletvekili olarak mecliste görev yaptı.

 NİMETULLAH ERDOĞMUŞ

1960 yılında Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Meşedalı köyünde doğan Nimetullah Erdoğmuş, ilkokulu Genç, orta ve liseyi ise Diyarbakır'da tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1982 yılında mezun olan Erdoğmuş, 1978 yılında Dicle Müftülüğü'nde imam hatip olarak göreve başladı.

1983-1987 yılları arasında da Diyarbakır Müftülüğü'nde imam hatip olarak görev yapan Erdoğmuş, daha sonra bilgi ve görgü eğitimi amacıyla 1987-1989 yılları arasında Mısır'da bulundu. 1989-1991 yılları arasında Diyanet İsleri Başkanlığı merkez teşkilatında memur olarak görev yapan Erdoğmuş, 1991'de Elazığ'ın Maden, 1997'de de Baskil ilçe müftülüğüne atandı. 2002'de Elazığ, 2005'te de Kilis Müftülüğü'ne tayin olan Erdoğmuş, 2011 yılından beri Diyarbakır Müftülüğü'nü yürütüyordu.

 CEVDET YILMAZ

Cevdet Yılmaz, 1 Nisan 1967'de Bingöl'de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi uluslararası ilişkilerde; doktorasını Bilkent Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetiminde tamamladı. Başbakanlık Devlet Plânlama Teşkilatı Müsteşarlığı'nda Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Planlama Uzmanlığına atandı. 
Devlet Plânlama Teşkilatı AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği, Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümerhalı'da Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 23. Dönem'de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanı oldu. Bu görevi esnasında, 60. Hükümet'te Devlet Bakanlığı görevine atandı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve iki çocuk babasıdır. 2 dönem Bingöl Milletvekili olarak mecliste görev yaptı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV