Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


“Bizlere de fırsat tanıyın!” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

9 Aralık 2021 - 11:01

“Bizlere de fırsat tanıyın!”

Genç MYO Çocuk Gelişimi Bölüm Temsilcisi Ece Çilingir, ön lisans mezunu öğrencilerinin yaşadığı sorunların çözülmesi için sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlatıp, kendilerine de fırsat tanınmasını beklediklerini söyledi.

“Bizlere de fırsat tanıyın!”
Son Güncelleme :

31 Temmuz 2016 - 13:55

Change.org üzerinden imza kampanyası başlatan Genç MYO Çocuk Gelişimi Bölüm Temsilcisi Ece Çilingir, ön lisans öğrencilerinin yaşadıkları mağduriyetleri sıralayıp, soruna çözüm üretilmesini istediğini söyledi. Çilingir: “2013 öncesi çocuk gelişim mevzunlarına hiçbir sınava tabi tutulmadan lisansa tamamlama hakkı verildi sadece bu değil on lisans sağlık bölümünden mevzunlarinada aynı şekilde lisansa tamamlama hakkı verildi ama biz 2014 / 2016 mevzunları olarak bu haktan yoksun bırakılıyoruz eğitim sistemindeki DGS sınavına sadece bizler tabi tutuluyoruz ama bu haksızlık tir ülkemizde çocuklarımızın en çok ihtiyaçları olan biz gelecek nasıl öğretmenleri olarak bu haktan yararlanmak ve hayallerimize gelecek nesil öğrencilerimize 1 adım daha yaklaşmak istiyoruz buradan sayın cumhurbaşkanımıza basbakanimza ve milli eğitim müdürlüğüne sesleniyoruz geleceğimiz için desteklerinizi bekliyoruz.”

 

 

Çilingir şunları ifade etti: “Bizler hayallerimizin peşinden koşan ama Eğitim'de  DGS gibi Atanma gibi engellere takılan yeni nesil öğretmen adaylarıyız. Belli zorluklardan geçerek ön lisans eğitimini zor şartlarda  tamamlamış tamamlamaya çalışmış fakat lisans eğitimine DGS nin kontenjanının sınava giren öğrenci sayısıyla alakası olmayan bir eğitimin içerisindeyiz. Yeterli kontenjanımızın olmadığından, sınav sisteminin zorluğundan ikinci üçüncü şans gibi uzaktan tamamlama açıktan bitirme gibi şansların bize tanınmamasından bizler Türkiye’de öğretmen değil bu eğitim sistemimizle öğretmencilik oynuyoruz. Özel okullarda lise çıkışlı öğretmenlerle aynı ücreti  alıyor. Bütün bir yıl atanmak için yaşı dolan fakat emekli maaşının yetmemesinden dolayı bize yer açılmayan   öğretmenlerin mesleklerini emekli maaşlarının arttırılmasıyla mesleklerini yeni nesil öğretmenlere bırakılmasını istiyoruz.

Bölüm kontenjanları genelde 1 ile 5 arasında değişmektedir. Sınava giren sayısını hesaba koyarsak büyük bir boşluk ortaya çıkıyor. Eğer biz çabayla Ön Lisans bölümü kazanıp bitirdikten sonra tekrar sınava hazırlanıp bölümü yükseltmeye çalışıyorsak bunun bir karşılığı olmalıdır. Çünkü binlerce Ön Lisans mezunu işsiz bununla birlikte tek çareleri ya DGS ya da KPSS.

2 yıllık ön lisans programını bitiren öğrenciler dönüp arkalarına baktıklarında 0 matematik 0 Türkçe hiç bir alt yapı olmadan DGS sınavına girip lisans programına geçmesi beklenmektedir. Ön lisans mezunu birisinin lisans eğitimine geçişi ön lisans programındaki diploma notu esas alınarak aynı sağlıkçılarda olduğu gibi lisans programlarına diploma notu kullanılarak geçişleri sağlanmalıdır. Her geçen yıl DGS sınavına başvuran aday sayısı artmasına rağmen kontenjanlar büyük oranda düşürüldü. İğne deliğinden geçmeye çalışır gibi okumak için mücadele ediyoruz artık buna bi son verilsin kontenjanlar arttırılsın okuma isteğimiz engellenmesin.

Çok değil bizlere de fırsat tanınmalı bizler lisans programına kadar mesleğini liselerden bu yana  en iyi şekilde icra ederken dgs engeline takılarak çocuk gelişimi ön lisans öğretmen adaylarıyız.

-Önlisans Mezunlarına Diploma Notuna Göre Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkı Verilsin!

-Önlisans mezunlarına uzaktan yada açık öğretim yoluyla lisans tamamlama hakkı verilsin.

-Önlisans mezunlarına DGS kontenjanları %100 arttırılsın.

-DGS ile  lisans programına geçiş yapanlara burs veya kredi imkanları sağlansın.

-DGS sınav puanları düşürülsün.

-kpss mağdurlarına hakkı olan kadrolar verilsin.

Biz bu ülkenin çocuklarıyız bizlere Türkiye’de öncelik tanınsın. Gereğinin yapılmasını arz ederiz.”


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV