belediye baskan adayı ramazan güner Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

belediye baskan adayı ramazan güner
DOLAR 31,6249 % 0.15
EURO 34,3630 % 0.11
GRAM ALTIN 2.158,81 % 0,46
ÇEYREK A. 3.529,65 % 0,46
BITCOIN 2.137.462 3.358
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 13°
Google News

Bu halk silahı ve zulmü daha fazla kaldıramıyor

Kürt Sorunu’nun sadece PKK ile çözülmeyeceğini söyleyen Hüda Par Genel başkan Yardımcısı Yavuz, “Bu halkın örgütlü yapılarıyla, cemaatleriyle, cemiyetleriyle, STK’larıyla, kanaat önderleriyle ve aşiretleriyle görüşülmeli” dedi.

Son Güncelleme :

09 Şubat 2015 - 14:40

Bu halk silahı ve zulmü daha fazla kaldıramıyor

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Bingöl İl Teşkilatı 1. Olağan Kongresi Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Dün saat 12.00’de HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz’unda katıldığı Kongre Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunması ile başladı.

Kongrede Konuşan Hüda Par Bingöl İl başkanı Hamdullah Tasalı, iki yıl önce ‘Dürüst siyaset ve Gerçek Adalet’, yine ‘Esaretten Hürriyette,  Karanlıktan hidayette’ diyerek, yolla çıktıklarını belirtti.

 “Öncekiler “hizmet eden, izzet bulur” demişler.”diyen Tasalı, “ Onun için ümitsizlik ve rehavete kapılmadan, özverili çalışmalarımızı yılmadan, bıkmadan, ilimle ihlasla, cesaretle ve fedakarlıkla yoğurup zaferle taçlandırana kadar durmayacağız. Unutmayınız! Bu yolda gerçek zafer Allah’ın rızasıdır.”ifadelerini kullandı.

TASALI: DERDİMİZİ VE DAVAMIZI SEVİYORUZ

Tasalı konuşmasına şöyle devam etti: İşlerimiz ve sorumluluklarımız çok, önemli hedeflerimiz ve amaçlarımız var, davamız büyük, yolumuz uzun, adımlarımız küçük, sermayemiz az, imkânlarımız kıt “Kabe yolundaki karınca misali” niyetimiz kıblemiz olan Kabe’ye ulaşmak. Bizler Kuran ve Sünnet merkezli Kâbe yolculuğumuza devam edeceğiz. Bunun içinde çok çalışmak, çok fedakârlık ve sabır göstererek emin adımlarla menzilimize ulaşmamız gerekir. Tüm olumsuzluklara rağmen çok şükür ümitsiz değiliz. Derdimizi ve davamızı seviyoruz.”

“BİNGÖL’DE EN BÜYÜK SORUN MANEVİ ZORUNLAR”

Bingöl’deki sorunlara değinen Tasalı, “Boşanmalar, intiharlar, uyuşturucu kullanımı ve satışları, kumar, tefecilik, sosyal medya gibi yığınla sorunlar, mütedeyyin halkımızın, gençlerimizin, kızlarımızın ve çocuklarımızın sosyal hayatını öyle bir tahrip etmiş ki, yöneticiler bu hususta ciddi bir önlem aldığı söylenemez. İlimizdeki eğitim, trafik, ulaşım, toplu taşıma, barınma, çevre gibi temel sorunlar ise hala çözüm beklemektedir.  Sahte belge ve işkence zoruyla imzalatılan ifadelerle şişirilen dosyalardan dolayı, yıllardır Haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunanlarla beraber aileleride cezalandırılmıştır. Bunlar için acilen yeniden yargılanma ve hasta tutuklularında biran önce salıverilmeleri gerekir.”

YAVUZ: MUHALEFET KRİTERİMİZ FARKLI

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, İslam’ı referans alan bir parti olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Yürütme erkini elinde bulunduran iktidara, İslami sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Bize diyorlar ki, muhalefet görevinizi yapmıyorsunuz. Neden böyle diyorlar biliyor musunuz? Muhalefeti başka şekilde anlıyorlar. Bizi muhalefet derken ortaya koyduğumuz kriter ve kısasları, onlara göre olan muhalefet ve kısaslara göre çok farklı. Onlara göre muhalefet etmek, hakaret etmektir, yalan söylemek, iftira atmaktır. Biz Allah’a söylüyoruz. Tekbir yalan söylediğimizde, ya da bir iftira attığımızda, 550 tane milletvekili bize gelecekse bile, Türkiye’deki bütün belediyeler bize gelse bile, lütfen amin deyin; Allah o günü bize haram kılsın” dedi.

“BİZ MUHALEFET YAPIYORUZ AMA KÜFRETMİYORUZ”

Muhalefet etmedikleri iddialarına cevap veren Yavuz, “Biz elbette muhalefet yapıyoruz. Referansımızı İslam’dan aldığımız için, muhalefet anlayışımız da İslami olmak zorundadır. Aksi takdirde iddiamız boş bir iddia olmaktan öteye geçemez. Biz hep bu muhalefet görevimizi yaptık aslında. Birilerine küfür etmediğimiz için, İslami şahsiyetimizin içinde kaldığı için, temiz rabbani bir üslup kullandığımız için, dünyevi ve maalesef şeytani kriterleri esas alanların nazarında biz muhalefet görevimizi yerine getirmiyormuşuz şeklinde anlaşılıyor. Biz özellikle son 10 yıl içerisinde, dernekler geleneğinden gelen insanlar olarak, hükümeti ve iktidarı 3 ciddi konuda uyardık. Keşke bizi dinlemiş olsalardı. İkazlarımıza kulak asmış olsalardı” ifadelerini kullandı.

“BU HALK SİLAHI VE ZULMÜ DAHA FAZLA KALDIRAMIYOR”

Çözüm Süreci ile ilgili Hükümeti uyardıklarını belirten Yavuz, “Dedik ki ‘sayın devlet, sayın hükümet…’ Lütfen sapla samanı birbirine karıştırmayın. Elinde silah bulunan insanlarla görüşün, mümkünse onları silahsızlaştırın. Yüz yıla yakındır bu sahipsiz ve değerli Kürt halkı, mazlumiyet ve mağduriyet yaşamış, laik sistemin, Türkçü faşist sistemin haksızlığına uğrayarak insani ve İslami hakları sayılmamış… Kürt halkının yaşamı gibi bir yaşam sürmeyen bu insanlarla sadece silahsızlanmayı görüşün. Silahı bıraksınlar. Kendilerine ve bu topluma zulmetmesinler. Bu halk silahı ve zulmü daha fazla kaldıramıyor. İnsanlık onuruna yakışır bir hayat hak ediyor bu insanlar. Fakat Kürt meselesi söz konusu ise bu mesele PKK ile başlamadı. Bu mesele sistemin kendisinin doğasında var olan bir meseledir.”

“SORUN BİR SİSTEM SORUNUDUR”

Sistemin Laiklik ve Türkçülük üzerine kurulduğunu söyleyen Yavuz, “Bu iki sistem üzerinden hepimize zulmettiler. Dili yasakladılar. Konuşulan her Kürtçe veya Zaza’ca kelime başına para cezası kestiler. İşte biz, bu Kürt meselesinin ana kaynağının burası olduğunu söylüyoruz. Bu sistem, kendisini değiştirmedikçe, dönüştürmedikçe bu aziz milletin inanç değerleriyle barışık hale getirmedikçe bugün bir PKK gider, yarın başka şeyler gelir. Sorun bir sistem sorunudur. Eğer bu meseleyi görüşecekseniz; bu meselenin muhatabı bu halka benzemeyen, bu halkın değerlerine savaş açmış. Bu halkın torunlarına düşmanlık aşıladığınız çarşaflı, medresesine savaş açan, İslam’a düşmanlık yapan, İslamın sembollerine ıslama düşmanlık yapanlarla bu meseleyi görüşemezsiniz. Çünkü bunlar bu halkın temsilcisi değildirler. Onlar bu halka benzemiyor. Baskı ile zulüm ile kendi seleflerini tek parti faşizmin uygulamış olduğu tekçi yöntemlerle şiddeti benimsemiş yöntemlerle hâkimiyet kurmuşlardır.

Peki, kiminle görüşeceksiniz? Bizimle görüşeceksiniz. Huda Par ile görüşeceksiniz. Bu halkın örgütlü yapılarıyla, tarikleriyle, cemaatleriyle, cemiyetleriyle, STK’larıyla, kanaat önderleriyle ve aşiretleriyle görüşeceksiniz. Öyle yapmazsanız ne olur? 6-8 Ekim olayları meydana gelir. Geldi mi? Evet. Hani siz silahsızlaştırmayı sağlayacaktınız ya? Ne oldu acaba? 24 yıl sonra OHAL ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Nasıl uyarmamışız, insaflı olun. Uyardık, uyarılarımız dinlenmemişse bizim bir suçumuz yok. Hatta ve hatta uyarılarımıza kulak verilmediği için aziz kardeşlerimizi şehit verdik. Acımızı içimize gömdük. Dedik ki, yine de silahlı bir ortam oluşmasın. Çünkü mahzunlar zarar verecek.”

“DEVLET MEYDANI ÇAPULCULARA BIRAKMAMALI”

Hükümetin yapması gereken görevi başkasının yapmasını istemiyorsa, 6-8 Ekim olaylarındaki gibi 48 saat boyunca meydanı çapulculara bırakmaması gerektiğini söyleyen Yavuz, “Cizre’deki katliam girişimindeki olduğu gibi, 8 saat boyunca devlet uykuya dalmayacak. Vatandaşının güvenliğini sağlayacak. Bir devletin devlet olmasının en önemli görevi, vatandaşlarının güvenliğidir. Halkının güvenliğini sağlayamayan bir devletin vatandaşlarından vergi isteme, evlatlarını askere çağırma hakkı yoktur. Vatandaşının güvenliğini  sağlayacaksın. Sağlayamıyorsan, şikâyet etmeye hakkın yoktur. İşte bakın, sen ne yapmaya çalıştıysan, sırtın meydana geldi. Paralel denen yapı ortaya çıktı. Hedefe giden yolda meşru olmayan yanlış bir yola saparsanız, rabbimiz onun tersini sizin karşınıza getirir. İşte 6-8 Ekim olaylarından önce siz bizim uyarılarımıza kulak asmayarak, yanlış kişilerle yanlış yollardan çözüm üretmeye çalıştınız. Güya silahsızlaşmayı sağlayacaktınız, işte gördünüz. Asker sokağa indi, sokağa çıkma yasağı konuldu. Siz ne yapmaya çalıştıysanız, tam tersi oldu. O zaman lütfen kendinize bir çeki düzen verin. Peki, ey paralel yapı… Sen hedefine ulaştın mı? O kadar pervasızca davranmışsın ki, hukuki bir açık oluşacağı umurunuzda değil. Pervasızca davranmışsın. İşin iç kılıfına uydurma gereğinde bile bulunmamış. Neden? Nasıl olsa memleketin idaresini ele geçireceğiz, hiç kimse bize bunun hesabını sormayacak diye hukukçu kardeşlerimiz dosyaları incelerken bize söylüyorlar, acayip derecede açıklar var. Özellikle bizim dernekler geleneğinden gelen Mustazaf kesimin dosyaları var. Siz de gayri meşru yollara saptınız, Rabbimiz size neyi hedef koyduysanız tersini verdi. Onun için diyoruz ki asıl olan dosdoğru olarak kalabilmektir” dedi.  

Yapılan konuşmaların ardından gidilen seçimde Hamdullah Tasalı tekrardan Hüda Par Bingöl İl Başkanlığına seçildi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.