ÇAĞLAYAN'NIN, 'CUMHURİYET`İN DİYARBAKIR`DA KİMLİK İNŞASI' KİTABI ÇIKTI | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Genç Haberleri - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

1 Aralık 2020 - 21:12

ÇAĞLAYAN’NIN, ‘CUMHURİYET`İN DİYARBAKIR`DA KİMLİK İNŞASI’ KİTABI ÇIKTI

Bingöllü akademisyen Ercan Çağlayan’ın Cumhuriyet’in Diyarbakır’da Kimlik İnşası [1923-1950] isimli kitabı, Mayıs 2014’te Türkiye’nin en saygın yayınevlerinden olan İletişim yayınlarından çıktı.

ÇAĞLAYAN’NIN, ‘CUMHURİYET`İN DİYARBAKIR`DA KİMLİK İNŞASI’ KİTABI ÇIKTI
Son Güncelleme :

03 Haziran 2014 - 12:09

40 views

Bingöllü hemşehrimiz akademisyen Ercan Çağlayan, Cumhuriyet döneminde girişilen Türkleştirme ve sekülerleştirme politikalarına dayanan yeni kimlik inşası, devletin ideolojik ve baskı aygıtları aracılığıyla nasıl gerçekleştirdiğini anlattı.

Cumhuriyet’in Diyarbakır’da Kimlik İnşası adlı kitabında, Diyarbakır’ın “kuvvetli bir Türklük merkezi” haline getirilmesi için hazırlanan raporları, oluşturulan kurumları, alınan önlemleri ve bunları tamamlayan güdümlü siyasal temsil ve katılım yöntemlerini derleyen Çağlayan, tek parti dönemi boyunca yürütülen te’dip (terbiye etmek), tenkil (sürmek), temsil (asimile etmek) ve temdin (uygarlaştırma) misyonlarının hayata geçirilişini inceleyerek, geçmişe ait izlerin silinmesini hedefleyen asrîleştirme projesiyle bu politikalar arasındaki yakın ilişkiyi gözler önüne seriyor. Hemşehrimiz Çağlayan, kitabında Diyarbakır’daki kimlik inşasını “okul, yol ve karakol” üzerinden ele alıyor.

ERCAN ÇAĞLAYAN KİMDİR

1980 Bingöl doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Solhan`da, yüksek öğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü’nde tamamladı. Bir süre öğretmenlik yaptı. 2008 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Bingöl (Çapakçur) ve Çevresinde Ermeni-Müslüman İlişkileri (1856-1914)” başlıklı tezle yüksek lisans, 2012 yılında “Tek Parti Döneminde Diyarbakır (1923-1950)” başlıklı tezle de doktora derecesi aldı. “Geç Osmanlı”, “Erken Cumhuriyet” dönemi şehir tarihi, milliyetçilik, azınlıklar ve Kürtler üzerine çok sayıda ulusal ve uluslararası çalışması bulunan yazar halen Muş Alparslan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığını yapmaktadır. Çağlayan aynı zamanda Kürt Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığını vekâleten sürdürmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.