Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4191 % 0.52
EURO 17,8508 % -1.1
GRAM ALTIN 973,15 % -1,09
ÇEYREK A. 1.591,10 % -1,09
BITCOIN 355.360 1.324
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Çotla’ya ‘Bal Havzası’ Projesi

Bingöl Üniversitesi PİKOM (Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi) tarafından değerlendirmeleri tamamlanan ve desteklenen projelerden bir tanesi olan Çotla Bal Havzasının Oluşturulması projesi başladı.

Son Güncelleme :

21 Haziran 2018 - 9:32

/ 117 views kez okundu.
Çotla’ya ‘Bal Havzası’ Projesi

Son zamanlarda yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettiren ve Pilot Üniversite seçilmesi ile de bölgesel kalkınmanın öncüsü haline gelen Bingöl Üniversitesi, bu kapsamda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

 

Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi, (PİKOM) birimi tarafından belirlenen başlıklarda değerlendirilmesi tamamlanan projeler tek tek hayata geçmeye başladı. Program kapsamında hayata geçen projelerden yeni bir tanesinin başlangıç toplantısı, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi BinUZALCBS (Bingöl Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri) Merkezinde yapıldı. Toplantıya proje yürütücüsü Prof. Dr. Alaaddin Yüksel, proje ekibi, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer ve bölge arıcıları katıldı.

 

Toplantıda konuşan Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer “Çotla Yaylası, arıcılık açısından Bingöl'deki önemli bölgelerimizden birisidir. Buradaki balın kalitesi de yayladaki bitkilerden kaynaklanmaktadır. PİKOM kapsamında desteklenen bu projenin bölgedeki arıcılığın gelişmesine katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu proje ile Bingöl balının gerçek değerinin bilimsel açıdan ortaya çıkacağını umuyoruz. Pilot Üniversite Koordinasyon Birimi koordinatörlüğünde Bingöl Üniversitesi ile Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliği ile birlikte yürüteceğimiz bu proje Bingöl için örnek teşkil edecek projelerden biri olacak. İleriki yıllarda diğer bölgelere de yaygınlaştırmak için çaba sarf edeceğiz. ” diye konuştu.

 

Proje hakkında kısa bir sunum yapan Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yüksel, “ Bu proje ile Anzer Balı kadar marka olabilecek Çotla Balı'nın marka olmasını hedefliyoruz. “Tarım ve Havza Bazlı Bölgesel Kalkınma” programı kapsamında sunmuş olduğumuz projeyle genel olarak CBS Teknikleri ve İHA (İnsansız Hava Araçları) teknolojileri ile birlikte Bingöl'ün doğal kaynaklarının arıcılık açısından değerlendirilmesi yapılacak. Özelde de Bingöl İli Genç İlçesi Çotla Yaylasında Bal Havzası oluşturulacaktır. Bu havzada arıcılık açısından önemli olan bitki türlerinin belirlenmesi, modern arıcılığın yapılması, doğal ve organik bal ile bal ürünlerinin elde edilmesi, Çotla balının tescillenmesi, markalaştırılması ve katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi sağlanacaktır. Bingöl Arıcılar Birliği ve bölge arıcıları ile birlikte yürütülecek olan projenin gerçekleşmesi durumunda adeta Anzer Balı gibi kendine özgü “Çotla Balı” ürünü ortaya çıkacaktır. Bal havzası modeli ve çalışmaları, Bingöl ilinde belirlenecek olan diğer bal havzalarında da uygulanabilecektir ” şeklinde ifade etti.

 

Program ile ilgili açıklama yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise “Pilot Üniversite kapsamında çalışmalara tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu kapsamda hazırlanan projelerimiz Bingöl Üniversitesi'ne, Bingöl'e ve bölgeye çok şey katacaktır” dedi. Prof. Dr. Çapak, Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında Tarım ve Havza Bazlı kalkınma alanında pilot üniversite seçilmenin kendileri için çok kıymetli olduğunu belirtti. Bingöl Üniversitesi'nin arı, arı ürünleri ile endemik bitkiler üzerine yapılacak çalışmalar için artık sahaya indiğini ifade eden Prof. Dr. Çapak, “Her bir projenin Bingöl'ümüze ve ülkemize maksimum fayda getirmesini sağlamak için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğiz. Aktif olarak başlayan bütün projelerin Bölgemizin kalkınmasına ve üniversitemizin bu alanlarda ihtisaslaşmasına katkı yapmasını temenni ediyor, özveri ile çalışan bütün proje ekiplerimize ve paydaşlarımıza başarılar diliyorum” dedi.