Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4852 % 0.01
EURO 17,7979 % 0.3
GRAM ALTIN 971,77 % 0,91
ÇEYREK A. 1.588,84 % 0,91
BITCOIN 375.350 5.597
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Dijitalleşen Hastaneye İkinci Röntgen Cihazı

Sağlık Bakanlığı Dijital Hastane Projesi Kapsamında Doğu Anadolu’da ilk dijital hastane olma ünvanını alan Genç Devlet Hastanesi, mevcut röntgen cihazına ek, yüksek çözünürlük özelliğine sahip ikinci bir tek dedektörlü Dijital Röntgen cihazı alındı. Röntgen cihazı kurularak hizmete girdi.

Son Güncelleme :

16 Mayıs 2018 - 17:26

/ 110 views kez okundu.
Dijitalleşen Hastaneye İkinci Röntgen Cihazı

Sağlık Bakanlığınca dijital hastane olma ünvanı elde eden Genç Devlet Hastanesi, mevcut cihazın eski olması ve son zamanlarda sık sık arıza vermeye başlaması üzerine hastane yönetimi, hasta mağduriyetlerinin daha fazla olmaması için talep ettikleri yüksek çözünürlük özelliğine sahip tek detektörlü Dijital Röntgen cihazına kavuştu.

 

Genç için önemli bir gelişme olarak kaydedilen Tek Dedektörlü Tavan Statikli Dijital Röntgen Cihazı’nın kurulumu, ilgili firma tarafından bu hafta yapılıp Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından lisanslama işlemleri yapılarak kullanımı için izin verildi. Cihaz ayrıca, hastaneye başvuran hastaların verilerinin elektronik ortamda sağlıklı kayıtlarının oluşturulmasını sağlayacak.

 

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız hastanenin Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Özkan Gündüz, yapılan çalışmalara değinerek, “2017 yılı içerisinde hastanemizce Dijital Röntgen Cihazı talebi yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından bu talep yerinde görülerek Tek Dedektörlü Tavan Statikli Dijital Röntgen Cihazının kurulumu ilgili firma tarafından yapılmış olup Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından lisanslama işlemleri yapılarak kullanımı için izin alınmıştır. Hastanemizde daha önce kullanılmakta olan ve 15 yıldan fazladır hizmet veren eski model Röntgen Cihazımız hastane yönetimi tarafından 2014 yılında PACS adı verilen bir sistem sayesinde Dijital Röntgen Cihazına dönüşümü gerçekleştirilmişti. Ancak bu cihazımız eski olması sebebiyle son zamanlarda sık sık arıza vermeye başladığı için  zaman zaman hasta mağduriyeti yaratmaktaydı.” Dedi.

 

 “Röntgen için Bingöl’e gitmeye gerek yok”

 

İki röntgen cihazı olması nedeniyle hastaların artık küçük bir film için dahi Bingöl’e gitmesine gerek kalmadığını belirten Gündüz, “Yeni cihazımızla birlikte hem eski cihazın arıza çıkarması nedeniyle hasta mağduriyetinin önüne geçilmiş olacak, hem de yeni cihazımızla daha yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmiş olacak. Ayrıca bundan sonraki süreçte aktif olarak kullanılabilen iki cihazımız olduğu için arıza durumunda hastaların mağduriyetinin de önüne geçilmiş olacak. Genç Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığı tarafından 6.seviye Dijital Hastane olarak akredite edildiği için tüm sağlık verilerinin kağıt kullanmadan tamamen sistem üzerinden yapıldığı bir hastaneyiz ve dijitalleşme konusunda Doğu Anadolu Bölgesi’nde ilk hastaneyiz. Hastanemizde tüm sağlık hizmetleri dijital olarak gerçekleştirilmekte bu şekilde hem kağıt israfının önüne geçilmekte hem de hastaların tahlil sonucu bekleme derdi sona ermektedir çünkü tüm tetkik sonuçları doktorlarımızın önünde yer alan bilgisayarlar aracılığıyla görüntülenmektedir. Yeni cihazımız da dijitalleşme konusunda daha iyi hizmet üretmemize katkı sağlayacaktır. Cihaz temininde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” Diye konuştu.