Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5039 % -0.02
EURO 18,1433 % -0.12
GRAM ALTIN 988,22 % 0,03
ÇEYREK A. 1.615,74 % 0,03
BITCOIN 361.034 -0.109
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Elektrik Gelmeyince Kendi Elektriğini Ürettiler!

Genç İlçesine bağlı Yazkonağı Köyü Örtülü Mezrası’nda yaşayan vatandaşların köylerine getirmek istedikleri 10 yılı aşan elektrik girişimleri sonuçsuz kalınca, güneş enerjisini elektriğe çeviren sistemle kendi elektriğini üretmeye başladılar.

Son Güncelleme :

07 Ağustos 2018 - 14:13

/ 104 views kez okundu.
Elektrik Gelmeyince Kendi Elektriğini Ürettiler!

Gencinsesi ve Genç Ekspress Gazetesi’nde 2013 yılında Yazkonağı Köyü Örtülü Mezrası’nda yaşayan vatandaşların talebini dile getirilen ‘Bu Mezra Ortaçağ’ı Yaşıyor’ ve 2017 Temmuz ayında ise ‘Bu Mezra Hala Ortaçağı Yaşıyor’ haberlerinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen mezra sakinleri, ne elektrik nede suya kavuşabildi.

 

En temel hakları olan elektrik ve sudan mahrum bırakılan mezra sakinleri ilkel koşullarda yaşam mücadelesi verirken mezrasına getirmek istedikleri 10 yılı aşan elektrik girişimleri sonuçsuz kalınca, güneş enerjisini elektriğe çeviren sistemle kendi elektriğini üretmeye başladılar.

 

“10 YILA AŞKIN SÜREDİR MÜCADELE VERİYORUZ”

 

Köy sakinleri olarak 10 yıla aşkın elektrik ve içmesuyu için mücadele verdiklerini ve bütün kurumlara gidip taleplerini ilettiklerini söyleyen mezra sakinlerinden Veli Kökel, “Köyümüzde 90’lı yıllarda bir boşalma oldu. 2001’den beridir köye dönüş yaptık, o tarihten beri burada yaşıyoruz. Köyümüz Genç İlçesinden 19 kilometre uzaklıktadır. Sıkıntılarımız çoktur, e başta elektrik sıkıntımız vardır. İçme suyu da var ama onu idare edebiliyoruz. 10 yıldan beri elektrik için uğraşıyoruz. Birçok kuruma başvurdum ama sonuç alamadım. Elektriğin ana hattı bizden 630 metre uzaklıktadır. Yüksek gerilim olsa, direkleri kendimiz kurup masrafları biz ödeyip köyümüze çekebilirdik ama düşürücü olması şarttır. Çok talep ettik, ancak sonuç alamadık.” Dedi.

 

“KÖYE FABRİKA DEĞİL ELEKTRİK İSTİYORUZ”

 

Kurumlara gittiklerinde yetkililer kendilerini her sefer farklı gerekçeler ile geri çevirdiklerini belirten Kökel, “Elektriğimiz olsaydı köy daha büyük olurdu. Dededen, atadan beri burada yaşıyoruz, burada doğduk. Çoğu kişi bu sıkıntılar yüzünden göç etti. Şimdi de 2 -3 ev kaldık. Devletimizden acil olarak elektrik ihtiyacımızın giderilmesini istiyoruz. Sürekli erteliyorlar. En son KET projesinden yapacaklarını söylediler. Başka bir ilçeden ekipler döndükten sonra buraya gelip çalışacaklarını söylediler. O ilçeden dönüş yaptı, güvenlik yok ve OHAL bölgesidir diyerek gelemeyeceklerini söylediler. OHAL kalktı, bu sefer de 2019 yatırımına aldıklarını söylediler. 10 yıldır, en son 2019’a kadar ertelediler. Köye fabrika istemiyoruz, iş istemiyoruz. Sadece elektriğin gelmesini istiyoruz. Üretim yapıyoruz, durumumuz çok şükür iyi ancak elektriğimiz yok. Ürettiğimiz hayvansal gıdalar saklayamadığımız için bozuluyor. Yemekler hep bir öğün pişiyor.” Diye konuştu.

 

“ELEKTRİK GELMEYİNCE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİNİ KURDUK”

 

Oyalamalarla işin daha fazla uzayacağını gördüklerini söyleyen Kökel, buna geçici bir çözüm bulmak için güneş enerjisini elektriğe çeviren bir sistemi kurduklarını ifade etti. Elektrik ve içmesuyu taleplerinin devam ettiğini söyleyen Kökel, son olarak şunları söyledi:

 

“Elektrik gelmeyince elle eski geleneksel yöntemlerle yayık yapıyorduk. Günde 3 yayık yapmak zorundayız. Biz de güneş enerjisini elektriğe çeviren bu sistemi getirip kurduk. Her sabah 3 yayık rahatça yapabiliyor. Ev işlerinde, aydınlatmada, yayık yapmada, telefonları şarj etmede ve günlük işlerde kullanıyoruz. Bize şu anlık yetiyor ancak bunu yaptık diye de devletimiz elektriği getirmekten vazgeçmesin.”


casino siteleri