Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

En Temiz Suyu Yine Genç İçiyor

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü, 2013 Mart ayı su numune sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre, %100 yeterlilik oranıyla Bingöl genelinde en temiz suyu Genç’in tükettiği kaydedildi.

Son Güncelleme :

29 Nisan 2013 - 10:23

En Temiz Suyu Yine Genç İçiyor
Bingöl Halk Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Vedat Söyiler, kent merkezi, ilçeler ve köyler için mart ayı su analiz sonuçlarına göre ilgili belediyeler ve İl Özel İdaresi'nin bilgilendirildiğini açıkladı.
Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre Sağlığı birimi denetim elemanları ile Toplum Sağlığı Merkezi çevre sağlığı hizmetlerini yürütmekle görevli elemanlarınca Mart ayında alınan su numune sonuçları açıklandı. Açıklamada Bingöl merkezde içilen suyun mikrobiyolojik numune sonuçlarında %50 kirlilik oranı görülürken bakiye klor ölçüm sonucuna göre ise % 85 oranında yeterli görüldü. Genç’te yapılan bakiye klor ölçüm sonuçlarına göre ise % 100 yeterlilik görüldüğü bildirildi.
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Söyiler, kent merkezi ve ilçelerde kimyasal ve mikrobiyolojik su numune sonuçlarının Çevre Sağlığı Birimi denetim elemanları ve toplum sağlığı merkezlerinde görevli elemanlarca yürütüldüğünü belirterek, "İlimiz merkez ve ilçe merkezleri ile beldelerde tahlil sonuçları uygun olmayan sular için ilgili belediyelere; köy yerleşim yerlerinde tahlil sonuçları uygun olmayan sular için ise İl Özel İdaresi'ne gerekli uyarı yazıları ile gereken tedbirlerin ivedilikle alınarak, tüketime verilen içme ve kullanma sularının mutlak suretle 24 saat esasına göre devamlılık arz edecek şekilde klorlanarak dezenfeksiyon işlemine tabi tutulması istenmiştir. Tahlil sonuçları uygun olmayan köy suları için de ilgili köy muhtarları resmi yazı ile bilgilendirilmiştir"
Uzmanlar uyarıyor: Kirli su hastalıklara sebep oluyor
 Kirli suyun insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Sağlık Uzmanları, Kirli suyun içerisinde insan sağlığına zararlı, patojen mikroorganizmalar bulundurmaktadır.
Uzmanlar : “Kirli suyun çeşitli yollarla içme ve kullanma sularına karışması ve sulamada kullanılması sonucunda tifo, dizanteri, sarılık, kolera vb. bulaşıcı hastalıklara yol açmaktadır. Bu sebeple içme ve kullanma sularının ilgili kurum ve kuruluşlarca sürekli kontrol edilmesi, kirlenme sebeplerinin ortadan kaldırılması ve dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır”  

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.