Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,5652 % 0.03
EURO 34,9221 % 0.2
GRAM ALTIN 2.425,48 % 0,09
ÇEYREK A. 3.965,66 % 0,09
BITCOIN 64.552,67 -3.341
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 13°
Google News

Genç MYO’ya 2 Ay İçinde Kazma Vurulacak

Bingöl Üniversitesi’ndeki gelişmelerle ilgili açıklama yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Gıyasettin Baydaş, Genç’e yapılması planlanan Genç MYO binasının bütçesinin 2014 yılına aktarıldığını ve iki ay içerisinde de MYO’nun temelini atmayı hedeflediklerini belirtti.

Son Güncelleme :

02 Nisan 2014 - 11:08

Genç MYO’ya 2 Ay İçinde Kazma Vurulacak


Bingöl Üniversitesi’ndeki gelişmelerle ilgili açıklama yapan Rektör Baydaş, Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili gelişmeleri açıkladı. Fen Edebiyat Fakültesi’nde Psikoloji Bölümü’nün açıldığını ve öğrenci alımıyla ilgili başvuruda bulunduklarını belirten Baydaş, Genç ve Solhan’a da müjde verdi.


 


 


Üniversite bünyesinde bulunan fakültelere dekan atamalarının resmi olarak yapıldığını belirten Rektör Baydaş: “Dekan atamalarının yazıları da geçtiğimiz Cuma günü Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ndan geldi. İlahiyat Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Abdulaziz Beki, Bingöl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Muammer Erdoğan ve Bingöl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu asaleten atandı” dedi.


Psikoloji Bölümü’nün açıldığını aktaran Rektör Baydaş: “Bu yıl Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’ne 140 tane öğrenci alımı için müracaatımızı yaptık. Bir aksilik olmazsa öğrenci alımı yapacağız. Psikoloji çok tercih edilen bir bölüm olduğu için bizim içinde önemlidir. İnşallah bu yıl Psikoloji Bölümü’nde eğitim ve öğretime başlamış olacağız. Şuan da 10 tane yeni öğretim üyesi için ilana çıktık. Atamaları yapıldığı takdirde en fazla bir ay sonra öğretim üyesi sayımız 140 olacak” ifadelerini kullandı.


“BU YIL HASTA HİZMETİ VERMENİN ÇABASI İÇERİSİNDEYİZ”


‘Bu yıl en azından hasta hizmeti vermek için ciddi çaba içerisindeyiz’ diyen Baydaş: “Diş Hekimliği Fakültesi’yle ilgili öğretim üyesi bulmaya çalışıyoruz, birkaç kişiyle görüşmemiz oldu. İnşallah onlardan bir kaçını getirebilirsek, diş hekimliği fakültesi öğrenci alması değil, ama en azından hastane hizmetini vermek için bir altyapı oluşturmuş oluruz. Orada temel düşüncemiz şu, üniversite içerisinde yeniden çok masraflı bir bina yapmak değil. En azından ilk etapta Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak yapılan ve geçen günlerde de açılışı yapılan diş hastanesine afiliasyon yöntemi dediğimiz sağlık bakanlığı ile ortaklaşa olarak bir protokol neticesinde kullanma şeklinde bir planımız var. Bu yıl en azından hasta hizmeti vermek için ciddi çaba içerisindeyiz. İnşallah bahsettiğiz bu çabalarımız neticelenir. Bingöl’e bu hizmeti yetiştirmiş olacağız” diye konuştu.


“MYO’LAR KAMPUS DIŞINA TAŞINACAK”


İnşaat olarak ihalesini yaptığımız yakında temelini atacağımız büyük binamız var. 24 veya 25 bin metrekare kapalı alandan büyük bir bina. Köy Konutları’nın orada bir arazimiz var. Temelini atacağız. Yaklaşık iki yıl sürecek bir inşaat. Bu kompleks üniversitemizin dışında ve bütün meslek yüksek okullarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir bina olacak. Meslek yüksek okullarımızı da kampus dışına taşımız olacağız.”


GENÇ VE SOLHAN’A MÜJDE


Genç ve Solhan’a yapılması planlanan MYO binalarının bütçesinin 2014 yılına aktarıldığını belirten Baydaş: “Bu sene temelini atacağımız binaya ilave olarak, Genç ve Solhan Meslek Yüksek Okullarına birer tane bina kazandırmak için uğraşıyoruz. Onların bütçeleri de 2014 yılına aktarıldı. Bir aksilik olmazsa bir iki ay içerisinde temelini atmış olacağız. Solhan’da araziyle ilgili bir sorun var İnşallah bu sorun yakında zamanda çözülür. Dolayısıyla her iki yerde aynı anda temel atmayı hedefliyoruz. Böylece Genç ve Solhan Meslek Yüksek Okullarımız eğitimlerini kendi ilçelerinde vermiş olacaklar. Genç MYO’nun daha önce öğrencilerine Bingöl’de eğitim veriyorduk. Solhan Sağlık Meslek Yüksek Okulu var, onun bu yıl hem temelini atacağız hem eğitimine başlayacağız. Kısa zaman içersinde öğrenci sayımız artacak” dedi.


“ÖĞRENCİ SAYIMIZIN 10 BİN 500 ÇIKMASINI BEKLİYORUZ”


‘Bu yıl 2014 yılı eğitim öğretim döneminde yapacağımız kayıtlarla öğrenci sayımızın 10 Bin ile 10 Bin 500 arasında olmasını bekliyoruz’ diyen Baydaş: “İnşallah bahsettiğim gibi 10 Bin 500 rakamını buluruz. Öğretim üyesi sayımız da o zamana kadar 150’yi bulur. Bunların önemli bir kısmı Profesör ve Doçentlerden oluşuyor. Ayrıca yeni bir Rektör Yardımcısı atama sürecindeyiz o süreç de tamamlandığı zaman bilimsel çalışmaları koordine edecek bir Rektör Yardımcısı olacak bu. Bilimsel çalışmalarda çok başarılı bir arkadaşımız geldiği zaman ancak ismini ifade edebileceğim. Hem bilimsel hem de fiziki altyapıdan, öğrenci sayısı, öğretim üyesi sayısı geçmişte de olduğu büyümeye devam edeceğiz” diye konuştu.


ÖĞRENCİLERİN TERCİH EDERKEN ENDİŞE DUYDUĞU TEK NOKTA KALDI ODA KONAKLAMA”


Öğrencilerin barınma sorununa dikkat çeken Baydaş: “Bu arada Bakan Bey ile görüşmelerimiz devam ediyor. Öğrencilerimizin özellikle konaklama ihtiyaçlarını karşılamak için Kredi Yurtlar Kurumu’nun çalışmalar yapması gerekiyor. Aslında KYK yeni binanın çalışmalarını yapmış tamamlamış şuanda Bingöl’de bir arazi bulursak derhal ihalesini yapıp inşası başlayacak. Ama maalesef yer bulamıyoruz, bu bölgede ciddi bir sıkıntı var, orman arazisi olması hesabiyle bir şekilde İnşallah çözülür. Birazda belki son konjonktürel durumdan dolayı da öğrencilerin açıkta kalması ihtimali biraz daha arttı. Onun için hükümette özellikle bizim ilimize yönelikte Bakan Bey ciddi hassasiyet gösteriyor. Bizim de taleplerimiz o doğrultuda İnşallah konaklama ile ilgili sıkıntılarımızı giderirsek, Bingöl Üniversitesi çok cazip hale gelmiş olacak. Zaten şu anda öğrencilerin tercih ederken endişe duyduğu tek nokta kaldı oda konaklama. Oda kısa sürede giderilse üniversitemizi sağlıklı bir şekilde büyütmüş olacağız. Bilimsel açıdan da ciddi adımlar atmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.


YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.