Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Genç’e 299 Geçici Köy Korucusu Alınacak

Genç ilçesinde alınması planlanan toplam 299 Geçici Köy Korucusu (GKK) kadrosu için başvuruların başladığı bildirildi.

Son Güncelleme :

26 Ocak 2013 - 11:46

Genç’e 299 Geçici Köy Korucusu Alınacak

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen korucu kadroları için başvurular başladı. Korucu olmak isteyenlerin 25 Ocak Cuma gününden 8 Şubat Cuma günü mesai saati bitimine kadar Genç İlçe jandarma Komutanlığına şahsen başvuru yapmaları gerektiği bildirildi. Koruculuk başvurusunda bulunacakların 40 yaşanı aşmaması gerektiği belirtilen bildiride, ARANAN ŞARTLAR ŞÖYLE SIRALANDI; “5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinin birinci fıkrasında yazılı; halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçlarından mahkûm olmamak. Altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsa bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, uyuşturucu almak ve satmak, suçtan karşılanan mal varlığı değerlerini aklama, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak. 3713 sayılı terörle mücadele kanununda sayılan terör suçlarına katılmamış ve bu konuda hüküm giymemiş olmak. Kan davasına karışmamış ve bu konuda hüküm giymemiş olmak. Hali hazırda görevlendirileceği köyde ikamet etmek. Siyasi parti üyesi olmamak. Köy muhtarlığı ve ihtiyar heyeti üyeliği hariç mahalli idarelerin seçimle göreve gelen organlarında görevli olmamak” olarak belirlendi.

 Müracaatta ve GKK olmaya hak kazanılması durumunda teslim edilecek belgeler şu şekilde belirlenip, komisyonlarda değerlendirilecek hususlar ise aşağıdaki şekilde sıralandı

İlçe J.K.lığından temin edilecek form dilekçe ve taahhütname, Nüfus hüviyet cüzdanının tasdikli bir örneği ve vukuatlı nüfus kayıt örneği, Diploma veya okuryazar olduğuna dair İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınmış belge, Sabıka kaydı, (6) adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş), Görevlendirileceği köyde oturduğuna dair yerleşim yeri belgesi (İlgili Nüfus Müdürlüğünden alınacaktır.)

GKK OLMAYA HAK KAZANILMASI DURUMUNDA TESLİM EDİLECEK BELGELER

Resmi kuruluşlardan alınmış, geçici köy koruculuğu yapmasına ve silah kullanmasına mani bir sağlık sorunu olmadığını gösterir sağlık kurulu raporu, Askerlik görevini yapmış olduğuna dair belge.

KOMİSYONLARDA DEĞERLENDİRİLECEK HUSUSLAR

Gönüllü köy korucularına ve geçici köy korucularından terörle mücadelede şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olanlar ile eceliyle vefat edenlerin ve 55 yaşını doldurup görevlerinden ayrılanların çocuklarından birine veya çocukları yoksa kardeşlerinden birine ve müracaatçılar arasında göreve alınmak istenilen köyde daha uzun süreli ikamet edenlere geçici köy korucusu alımında öncelik verilebilecektir.

Adaylar fiziki yeterlilik testinde 1.500 m koşu, şınav ve mekik testine tabi tutulacaktır.

Adaylar genel kültür konularında sözlü mülakata tabi tutulacaktır.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.