bsr recyclinghof berlin

Genç’in dağları delik deşik! | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Genç’in dağları delik deşik! | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

27 Ekim 2021 - 20:44

Genç’in dağları delik deşik!

Genç ilçesindeki tuğla fabrikası için toprak çıkartılan ormanlık alanda yaşanan doğa tahribatı, görenlerin yüreklerini burkuyor.

Genç’in dağları delik deşik!
Son Güncelleme :

08 Ağustos 2015 - 18:18

Genç ilçesi Kültür Mahallesi’nde bulunan ve yaydığı kirlilik ile vatandaşların sağlığını tehdit etmesiyle gündeme gelip tepki toplayan tuğla fabrikası, toprak işlenmesi için dağlarda yapılan orman talanı ile de ayrıca tepki topluyor.

 

 

Kültür Mahallesi Deré Hém mevkiinde 60’lı yıllarda kurulan ve o dönem etrafında yapılaşma olmadığı için herhangi bir sorun teşkil etmeyip yüzlerce Gençliye istihdam alanı oluşturan tuğla fabrikası, bugünlerde olumsuzlukları ile gündemde kalmaya devam ediyor. Çevresine yaydığı kirlilik ile gündeme gelip tepki çeken tuğla fabrikasına, işlenmesi için toprak çıkartılan 10’larca dönümlük orman arazisinin son hali ise görenlerin yüreklerini burkuyor. Genç ilçe çıkışı Diyarbakır karayolu mevkiinde toprak çıkartılması için yapılan kazı çalışmaları sonucu ilçe girişindeki dağlar delik deşik olmuş durumda. Bünyesinde barındırdığı onlarca çeşit ağacında talan edildiği alan vatandaşların tepkisini çekiyor.

Yaptığımız araştırmaya göre, tuğla fabrikasına toprak işlenmesi için fabrika yetkilileri ile Orman Genel Müdürlüğü arasında 2000'li yıllarda yapılan bir protokol sonucu mevcut alanın 49 yıllığına fabrika sahibine kiralandığı, her yıl belirli bir ücretin Orman Genel Müdürlüğü hesabına aktarılması ve 49 yılın ardından ise alanın firma tarafından düzeltilerek ağaçlandırma çalışması yapma anlaşması sonucu tahsis edildiği öğrenildi.

“Eski haline dönmesi 100 yılı bulabilir”

Doğanın dengesini değiştiren ve ilçenin görsel imajına olumsuz şekilde yansıyan çalışmanın eski halini alması için yaklaşık yüzyıllık bir zamanın geçmesi gerektiğini belirten duyarlı vatandaşlar, yapılanın kabul edilemeyeceğini ifade ettiler. Vatandaşlar: “İstihdam alanı oluşturan fabrikalara karşı değiliz bu özel de olabilir kamu yatırımı da olabilir. Ancak yapılan bir yatırım insan hayatına yada doğaya zarar veriyorsa bu kabul edilecek bir durum değildir. Daha önce insan sağlığı ile gündeme gelen bu fabrika aynı şekilde doğanın da dengesini bozup ilçe imajına da zarar vermekte. Mevcut alanda onlarca dönümlük ormanlık alan talan edilirken bunun da 100 yıl sonra eski haline gelecek olması düşünüldüğünde, durumun vahametini göz ardı edilemez. İlla toprak alınacaksa orman vasfını yitirmiş ve ilçenin görsel estetiğine olumsuz yansımayacak şekilde başka çorak alanlardan toprak çıkartılabilir. Ama anlaşılan o ki sırf birileri daha fazla kazansın diye fabrikaya çok yakın bir alandan toprak çıkartılıp işlenmekte. Yetkililerin doğanın dengesini bozan, ilçenin imajına olumsuz yansıyan bu talana bir an evvel dur demelerini bekliyoruz”

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV