Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,1889 % 0.1
EURO 34,9311 % -0.13
GRAM ALTIN 2.501,27 % -0,07
ÇEYREK A. 4.089,57 % -0,07
BITCOIN 70.107,01 -1.565
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 26°
Google News

GENÇ’İN ÜSTYAPISINI BAŞBAKAN’A SORDU

BDP Grup Başkanvekili Baluken, AK Partili Genç Belediye Başkanı Ariç ve Milletvekili Taş arasındaki gerilimi Meclis’e taşıdı. Soru önergesinin Başbakan Erdoğan tarafından yanıtlanmasını isteyen Baluken: “Halkın hizmet alma hakkını engelleyen bu durum hakkında bir araştırmanız var mıdır? Genç halkının seçilmiş milletvekillerinizin istekleri ve siyasi hesapları yüzünden mağdur edilmesinin izahı nedir” diye sordu.

Son Güncelleme :

29 Ekim 2013 - 11:11

GENÇ’İN ÜSTYAPISINI BAŞBAKAN’A SORDU

AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş’ın “Genç İlçesi’nin üstyapı yapım işi ihalesinin 2014’e ertelendiğini” açıklamasının ardından düzenlediği basın toplantısında “Üstyapı işini Milletvekili Eşref Taş engelledi. Halkımızın kışı çamurda geçirmesine sebep oldu. Şahidimiz de Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’dır” diyen Genç Belediye Başkanı Abdurrahim Ariç ile Milletvekili Eşref Taş arasında giderek tırmanan gerelim, Meclis’e yansıdı.

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi veren Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken; “Bir ilçe halkının sorunun çözülmesi önünde engellerin çıkarılmasının ve tüm Genç halkının seçilmiş milletvekillerinizin istekleri ve siyasi hesapları yüzünden mağdur edilmesinin izahı nedir?” diye sordu.

“Bingöl halkı temel altyapı, üstyapı hizmetleri, yol hizmetleri, tarım ve hayvancılık sektörünün sorunları, sosyal ve ekonomik gelişim alanında yaşanan sorunlar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşamaktadır” diyen Baluken, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Bu mağduriyetlerin çözümüne yönelik Bingöl halkında büyük bir talep varken, Bingöl’de AKP iktidarının seçilmiş temsilcileri arasında var olan sorunları çözmekten çok kişisel siyasi hesapların öncellendiği, bununla ilgili son günlerde basına ve kamuoyuna da yansıyan tartışmaların Bingöl halkı tarafından ibretle izlendiği bilinmektedir. Basına ve kamuoyuna yansıyan açıklamaların içeriğine bakıldığında Bingöl’de siyasi çekişmeler nedeniyle halka gitmesi gereken hizmetlerin yapılmadığı, devasa sorunların bu nedenle artarak devam ettiği görülmektedir”

Bu bağlamda;

1. Genç Belediyesinin Fırat Kalkınma Ajansına sunduğu 27 projeden 26’sının kabul edilmediği, sadece birinin kabul edildiği bilinmektedir. Bu projelerin kabul edilmemesinin gerekçeleri nelerdir? Kabul edilmeyen projelerle ilgili kabinenizde bulunan ve aynı zamanda Bingöl Milletvekili olan Kalkınma Bakanının halkın sorunlarından çok kendi iradesi ile şekillenen bir siyasi tabloyu hedeflediği iddiaları yaygın bir şekilde dillendirilmektedir. Bingöl Genç ilçesi halkının hizmet alması önünde engel teşkil eden bu durumla ilgili tarafınıza iletilmiş bir bilgilendirme var mıdır? Halkın hizmet alma hakkını engelleyen bu durum hakkında bir araştırmanız var mıdır?

2. Fırat Kalkınma Ajansına Bingöl ili ve ilçelerinden yapılmış proje başvuru sayısı kaçtır? Kabul edilen proje sayısı kaçtır? Ret edilen proje sayısı kaçtır? Bingöl’deki Sivil Toplum Örgütleri tarafından da sıklıkla dile getirilen Fırat Kalkınma Ajansı projelerinin kabulü hususundaki usulsüzlükler ve şikâyetler hakkında bilginiz var mıdır? Bu projelerin kabul veya reddi için öne sürülen kriterler nelerdir? Bu kriterlerin siyasi bir takım hesaplar doğrultusunda işletildiği ile ilgili Bingöl kamuoyunda yaygın kanaat ve iddialar vardır. Bu kanaat ve iddiaları araştırmayı düşünüyor musunuz?

3. Bingöl ili Genç ilçemiz coğrafik ve iklimsel konumundan ötürü kışların ağır geçtiği, birçok mağduriyetin yaşandığı bir ilçemizdir. Bu mağduriyeti bir nebze de olsa giderecek olan üst yapı hizmetinin yapılması için 2013 yılının Temmuz-Ağustos döneminde Genç Belediyemiz tarafından gerekli işlemler yapılmıştır. Genç halkının kış aylarında büyük mağduriyet yaşamasını engelleyecek olan üst yapı işi kararı ise beş ay ertelenmiştir. Tüm Genç halkının seçilmiş milletvekillerinizin istekleri ve siyasi hesapları yüzünden mağdur edilmesinin izahı nedir? Bakanlıklar tarafından Bingöl ve Genç ilçemizle ilgili projelerin değerlendirilmesi süreçlerinde halkımızın temel ihtiyaçlarından çok partinize mensup milletvekillerinin kişisel kanaatlerinin ön planda tutulduğu görülmektedir. İlgili Bakanlıkların bu tavırları hakkında bir inceleme, sorumlular hakkında bir soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz? Halkımızın hizmet taleplerinin arka plana atıldığı bu konu hakkında ilgili Bakan ve Bingöl Milletvekili olan Kalkınma Bakanı tarafından tarafınıza aktarılmış bir bilgilendirme var mıdır?

4. Genç Belediyemizin üst yapı işi için Bakanlıklar düzeyinde başvuru yaptığı ve girişimlerde bulunduğu bilgisi ortada olmasına rağmen bürokratik düzeyde ortaya çıkan engellemelerin Kalkınma Bakanının bilgisi dâhilinde olduğu açıktır. Bir ilçe halkını bir bütün olarak mağdur eden bu konu Bakanlar Kurulunun gündemine gelmiş midir? Mevcut tabloda hükümetiniz döneminde Bingöl Milletvekili bir Kalkınma Bakanı, Bingöl’ün kalkınmasını engelleyen Bakanlıklar tavrı, sonuç olarak mağdur ve kalkınmayı bekleyen Bingöl halkı gerçekliği vardır. Bu büyük çelişkinin izahı nedir?

5. Bingöl ilimiz Genç ilçesinin üst yapı sorununa çözüm arayan projenin hayata geçirilmesinin engellenmesi üzerine TBMM’de Nöbetçi Bakan odasına toplanıldığı fakat bu konuda Genç halkının mağduriyetine bir çözüm bulunmadığı ifade edilmektedir. Bu durumun sorumlusu kimlerdir? Bir ilçe halkının sorunun çözülmesi önünde engellerin çıkarılmasının izahı nedir?

6. Çeşitli tarihlerde Bingöl yerel basınına yansıyan açıklamalarda da görüldüğü gibi AKP iktidarına mensup seçilmişler arasında kişisel siyasi çıkarların çeliştiği ve siyasetin halka hizmet götürme boyutu ile değil, kişisel çıkarlar boyutu ile yürütüldüğü açıktır. Halka hizmet anlayışından çok siyasi gelecek kaygılarının Bingöl halkına reva görüldüğü bu tablo hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bingöl halkına bu tabloyu yaşatanlar hakkında Parti Genel Merkeziniz ve Parti Grubunuz olarak bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

7. Şahsınız Bingöl’e hemen hemen her geldiğinizde ‘halka hizmet, Hakka hizmettir.’ Söylemiyle Bingöl halkından oy talep ettiniz. Mevcut durumda görülüyor ki, halka hizmet Hakka hizmettir söylemi Bingöl halkı oy vermesine rağmen tarafınızdan ciddiyetle yerine getirilmemektedir. Söyleminiz karşısında Bingöl’e hizmet edilmemesi durumunu göz önünde bulundurduğumuzda, Bingöl halkından özür dileyerek göreviniz olan hizmetlerin yerine getirilmesi için çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?

8. Bingöl halkının hizmet alanındaki sorunları emsali görülmeyecek şekilde uzun yıllara yayılmıştır. Bingöl’de bir havaalanı yapımı 17 yıl sürmüş, Gülbahar Barajı yapımı 17 yıldır devam etmekte, yine Bingöl’e on yıllardır tam teşekküllü bir hastane yapılmamaktayken, iktidar partisi içerisindeki son tartışmalara baktığımızda, AKP’li seçilmişlerin Bingöl halkının sorunlarının çözümünden çok kendi kişisel kariyerleri ile ilgili bir gündeme sahip oldukları ortaya çıkmaktadır. Hizmetlerin uzun süreye yayılmasının büyük bir çoğunluğu 11 yıllık iktidarınız boyunca gerçekleştiğinden hareketle bu durumu Bingöl halkına izah etmek üzere bir inceleme ve Bingöl halkına bir bilgilendirme yapmayı düşünüyor musunuz?

9. Kalkınma Bakanlığı gibi tüm gelişme sektörleri ve alanları ile birebir ilgilenen bir Bakanlığın Bingöl ilinden seçilen şahsiyetlere verilmesi halkımızda temel kamusal hizmetler, sosyal ve ekonomik gelişme gibi birçok alanda önemli umutlar yaratmıştır. Fakat istatistiklere baktığımızda sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasında Bingöl ilimiz son on sırada, eğitim ve sağlık alanında gelişmişlik açısından son on sıradadır. Kalkınma olgusunun tüm alanlarında geri bırakılan ilimizin yaşadığı bu tablo hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu siyasi ve yönetimsel başarısızlığın izahı nedir?

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.