Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4191 % 0.52
EURO 17,8508 % -1.1
GRAM ALTIN 973,15 % -1,09
ÇEYREK A. 1.591,10 % -1,09
BITCOIN 355.360 1.324
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Genç’te Yarın 23 Bin Seçmen Sandık Başına Gidecek

24 Haziran Pazar günü (yarın) Bingöl’de 181 bin 252 seçmen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri için sandık başına gitmesi beklenirken, bu rakam Genç ilçesinde 23 bin 346 seçmen olarak açıklandı. Yapılacak seçimlerde birçok ilk de yaşanacak. Siyasi partiler ilk kez ittifak yaparak seçime girecek. Ve Anayasa değişikliğiyle getirilen yeni sistem hayata geçilecek.

Son Güncelleme :

23 Haziran 2018 - 17:15

/ 137 views kez okundu.
Genç’te Yarın 23 Bin Seçmen Sandık Başına Gidecek

16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandum sonrası parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesi yüzde 51,41 Evet oyu oranı ile kabul edildi. 24 Haziran Pazar günü sandık başına gidecek 59 milyon 391 bin 328 seçmen yeni hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanını ve Milletvekillerini de seçecek.

 

Seçimlerde ilk defa bu seferde sandık taşıma ve sandık birleştirme uygulaması da hayata geçti.işte Genç ilçesinde birleştirilecek ve taşınacak sandık sayıları ve isimleri.  

 


Genç’te birleştirilecek seçim bölgeleri


 


1- a) Yaydere Mahallesi, Ericek Mahallesi seçim bölgelerinin Servi Köyü seçim bölgesi ile,


2- a) Soğukpınar Mahallesi, Çamlıyurt Mahallesi seçim bölgelerinin Yoldaşan seçim bölgesi ile,


  1. b) Döşekkaya Mahallesi, Üçgül Mahallesi, Karcı Mahallesi seçim bölgelerinin Güzeldere seçim bölgesi ile,

  2. c) Yelkaya Mahallesi seçim bölgesinin Direkli Köyü seçim bölgesi ile,

  3. d) Gerçekli Mahallesi, Kavaklı Mahallesi seçim bölgelerinin Gözertepe Köyü seçim bölgesi ile,

  4. e) Eskibağ Mahallesi seçim bölgesinin Alaaddin Köyü seçim bölgesi ile,

  5. f) Doludere Mahallesi, Aktoprak Mahallesi, Bahçebaşı Mahallesi, Yeniçevre Mahallesi, Harmancık Mahallesi, Çobançeşme Mahallesi seçim bölgelerinin Servi Köyü seçim bölgesi ile,

  6. g) Günkondu Mahallesi, Yazılı Mahallesi, Sırmalıova Mahallesi, Mollaibrahim Mahallesi, seçim bölgelerinin Yatansöğüt Köyü seçim bölgesi ile,

  7. h) Çaybaşı Mahallesi seçim bölgesinin Sarıbudak Köyü seçim bölgesi ile, 

  8. ı) Şehitköy Mahallesi seçim bölgesinin Yayla Köyü seçim bölgesi ile birleştirilecek.


 


Genç ilçesinde 10 sandık merkeze taşınacak

 


 


Doğan Mahallesi, Dikpınar Mahallesi, Dedebağı Mahallesi, Sağgöze Mahallesi, Geyikdere Mahallesi, Yolaştı Mahallesi, Yazkonağı Mahallesi, Çevirme Mahallesi, Yeşildere Mahallesi, Sarısaman Mahallesi seçim bölgelerinin Genç ilçe merkezi seçim bölgesine taşınacak.


 

 16 Nisan Referandum Sonuçları

 

Bingöl’de ise 16 Nisan Referandum’unda 175 bin 142 seçmenden 137 bin 171 seçmen sandığa gitti. Katılımın yüzde 78,32 olduğu Bingöl’de sandıkta yüzde 72,57 Evet, Yüzde 27,43 ise Hayır oyu kullanıldı. Genç ilçesindeki durum ise, 23 bin 005 seçmenden 18 bin 597 sandık başına gitti. Genç’te katılımın yüzdesi 80,84 olurken, sandıkta yüzde 86,07 Evet, yüzde 13,93 Hayır oyu çıktı.

 

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 Sonuçları

 

7 Haziran’da milletvekili seçimlerinde 170 bin 514, 1 Kasım’da ise 171 bin 258 seçmeni olan Bingöl’de katılım oranı yüzde 78 olarak açıklanmıştı. Genç ilçesinde seçmen sayı ise, 22 bin 898 seçmen olurken katılım oranı yüzde 78,75 olarak belirtildi. Son seçimlerde AK Parti yüzde 64,60 oy oranıyla 83 bin 492 oy alarak 2 milletvekili çıkartırken, ikinci parti olarak HDP yüzde 29,45 oy oranıyla 38 bin 065 oy alarak 1 milletvekili çıkarabildi.

 

 

Bingöllü gençlerin oyu merak konusu

 

Tüm Türkiye ile birlikte 24 Haziran seçimlerinde Bingöl’de de 181 bin 252 kişi sandık başına gidecek. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan Milletvekili genel seçimlerinde Bingöl’deki seçmen sayısı 171 bin 258 olarak açıklanmıştı. Son genel seçimlerden bu yana 10 bin yeni seçmenin tercihini hangi yönde kullanacağı ise merak ediliyor.

 

 

Yeni sistemde ne var?

 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren, 18 maddelik, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’a göre, milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak, milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek.

 

TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek. Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.

 

Erken seçimde Cumhurbaşkanı yeniden aday olabilecek

 

TBMM, üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanının, seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek.

 

24 Haziran’da Bingöl’de seçime katılacak partiler ve adayları

 

Bingöl’de genel seçimlerde milletvekilliği için yarışacak siyasi partilerin milletvekili aday listeleri:

 

AK Parti: Cevdet Yılmaz, feyzi Berdibek, Zeki Korkutata

HDP: Erdal Aydemir, Nihat Aksoy, Şefika Doğan

CHP: Vahdettin Uzunyayla, Mehmet Evran, Çetin Sağsöz

MHP: Emre Solmaz, Murat Küçük, Burhan Bingöl

İYİ Parti: Kazım Ataoğlu, Mehmet Sait Yazıcı, Selahettin Ekinci

Saadet Partisi: Suat İşcen, Muhammed Fatih Tiryaki, Ömer Turan Tosun

HÜDA PAR: Hamdullah Tasalı, Yüksek Bingöl, Fuat Sönmez.

Vatan Partisi: Ali Haydar Varan, Sinan Yeşilyurt, Gülabi Demir

 

Nasıl oy kullanacağız?

 

Cumhurbaşkanı seçimi ile Milletvekili Genel Seçimi'nde yurt içi ve yurt dışında toplam 59 milyon 369 bin 960 oy kullanacak. Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gidecek. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak. Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanılabilecek. Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.