Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,5611 % 0.07
EURO 34,8918 % 0.33
GRAM ALTIN 2.443,00 % 0,42
ÇEYREK A. 3.994,31 % 0,42
BITCOIN 66.985,99 3.211
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 10°
Google News

GEYİKDERE’Yİ SORDU, MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili Baluken, 1993-94 yıllarında Genç ilçesi Geyikdere ve Diyarbakır ili Kulp ilçesinde gerçekleşen katliamlara ilişkin soru önergesi vererek, Meclis araştırması istedi.

Son Güncelleme :

05 Kasım 2013 - 8:54

GEYİKDERE’Yİ SORDU, MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplamasını isteyen Baluken, Meclis araştırması da istedi.

‘Bingöl ili Genç İlçesi halkı 1925’ten bu yana büyük baskılara maruz kalmıştır’ diyen BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken: “90’lı yıllarda da devlet görevlileri ve devlete eklemlenmiş para militer bazı yapılanmalar özellikle Bingöl Genç ilçesi ve Diyarbakır Lice ilçesi kırsalında birçok köy yakma olayına, katliamlara ve çeşitli vahşetlere sebep olmuşlardır. Bölge halkına birçok acı yaşatan bu kişiler ve yapılar aradan on yıllar geçmesine rağmen hala yargı önüne çıkarılmamış, katliamlarla yüzleşilmemiş, devlet adına özür dileyebilecek bir siyasi irade de çıkmamıştır. Bu katliamlardan basına yansıyan sonuncusu ise 1994 yılında Genç ilçesi Geyikdere Köyü mevkiinde dönemin askeri görevlileri ve para militer yapılar tarafından kurşuna dizilen köylülerin dramı olmuştur. Bir aileden olan Abdullah Ayaz, H. Aziz Ayaz, Tahir Ayaz ve Cevdet Ayaz, bir başka aileden olan Zübeyir Uygun, Mustafa Uygun ve Sıdık Uygun askerler tarafından evlerinden alınarak Sağgöze Köyü mevkiine götürülüp önce işkenceden geçirilmiş sonra da kurşuna dizilmişlerdir. Bu katliam girişiminden şans eseri sağ kurtulan Abdullah Ayaz’ın açıklamaları 19 yıl önce yaşanan vahşeti kamuoyunun gündemine sokmuştur. Ayrıca katliamı yapan devlet görevlileri, Abdullah Ayaz’ı tehdit ederek katliamın yapanın PKK olduğuna dair ifadesini alıp bu katliamdan sıyrılmak istemişlerdir” dedi.

Baluken, önergesinde Başbakan Erdoğan’ın cevaplamasını istediği sorular şöyle:

1. 1993-94 yılları arasında Bingöl ilinde boşaltılan köy sayısı kaçtır? Devlet adına iş yapan görevliler tarafından yakılan köy sayısı kaçtır? Yerinden edilen insan sayısı kaçtır?

2. 1993-94 yılında Bingöl ilinde yaşanan katliamların birçoğunun devlet adına görev yapan kişiler tarafından gerçekleştirildiği sonrasında ise bu katliamların PKK’lilerin üzerine yıkıldığı bilinmektedir. Geçmişle yüzleşmek ve hakikati açığa çıkarmak adına 90’lı yıllarda Bingöl ilinde yapılan katliamların araştırılması amacıyla yaptığınız bir çalışma var mıdır? Geyikdere Katliamında olduğu gibi PKK’lilerin üzerine yıkılan ama esasta devlet adına görev yapanlar tarafından gerçekleştirilmiş kaç katliam vardır?

3. 1993-94 yılında Bolu Komanda Tugayı tarafından Bingöl ilinde yapılan operasyon sayısı kaçtır? Bu operasyonları yürüten askeri amirler kimlerdir? Bu operasyonlarda toplamda kaç insan öldürülmüş, kaç tane köy yakılmıştır?

4. Söz konusu bölgede 1993-94 yıllarında askeri birlikler ve JİTEM tarafından yapılmış, sonra da PKK’lilerin üzerine atılmış kaç katliam vardır? Bu katliamların yapıldığı yer ve tarihleri nelerdir? Katliamları yapıp sonrasında örtbas etmek isteyen bu askeri yetkililer hakkında soruşturma açılacak mıdır?

5. Söz konusu bölgede Balyoz, Barut, Baskın ve Barış isimli tabuların birçok katliam yaptığı bilinmektedir. Bu taburlar hangi birliğe bağlıydılar? Bu taburların askeri amirleri kimlerdi? Bu taburlar Genelkurmay Başkanlığı’nın emri altında mı çalışmaktaydılar?

6. 1994 yılında Geyikdere ve Sağgöze köyü mevkiinde 20’den fazla mezranın yakıldığı ifade edilmektedir. Bu köy yakma ve katliamlarda yer alan askeri amirler kimlerdir? Bu katliamlarda JİTEM yer almış mıdır? Söz konusu katliamlar ve köy yakmalarda Genelkurmay’ın onayı alınmış mıdır?

7. Geyikdere Katliamına hangi askeri birlikler, nereden katılmıştır? Katılan birliklerin isimleri nelerdir? Operasyonu yürüten askeri amirler kimlerdir?

8. Abdullah Ayaz’ın basına yansıyan açıklamalarında yer alan ve katliamlardan birinci derecede sorumlu olan ve katliamın içerisinde yer almış ‘Uzman Çavuş Ramazan’ ve ‘Zekeriya Astsubay’ isimli askerler kimlerdir? Bunların şu anki görevleri nelerdir?

9. Geyikdere Katliamını askeri birlikler ile JİTEM’in birlikte gerçekleştirdiği ifade edilmektedir. 1993-94 yılları arasında söz konusu bölgede JİTEM hangi katliamları gerçekleştirmiştir? Eski JİTEM görevlileri de basına verdikleri bazı beyanatlarda söz konusu bölgelerde JİTEM’in birçok katliam gerçekleştirdiğini ifade etmiştir. JİTEM yapılanmasının açığa çıkarılması ve sorumluların yargı sürecine tabi tutulması ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır?

10. Söz konusu katliam 1994 yılında gerçekleşmiştir. Aradan geçen 19 yıla rağmen neden hala hiçbir askeri yetkili, mülki amir ve korucu yargılanmamıştır? Geçmişle yüzleşme ve hakikatlerin açığa çıkarılması hususlarında on dokuz yılın aradan geçmiş olmasının olumsuz bir etki yaratacağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

11. Kıyamet Tuğa adlı genç kız, köylere yapılan baskın sırasında diri diri yakılarak öldürülmüştür. Bu ülkenin Başbakanı olarak tüm yaşanan vahşet ortada iken, Bingöl halkı özelinde mağdur halkımızdan özür dilemeyi düşünüyor musunuz?

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.