bsr recyclinghof berlin

Hak sahiplerine ödeme tebligatı! | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Hak sahiplerine ödeme tebligatı! | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

20 Ekim 2021 - 13:00

Hak sahiplerine ödeme tebligatı!

2003 depremi sonrası Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan konutların hak sahiplerinin büyük bölümüne “borcunu ödemediği” gerekçesiyle ilgili banka aracılığıyla tebligat gönderildi.

Hak sahiplerine ödeme tebligatı!
Son Güncelleme :

06 Ocak 2015 - 10:13

Depremzedelere yapılan afet konutları ile ilgili "borç tebligatı"  20 gün içinde ödeme yapılmadığı takdirde icra takibine başlanacağı ifade edilerek, 25 bin liraya varan borç tutarların peşin ödenmesi istendiği belirtildi.
 9 yıldır hiçbir hak sahibine tebligat göndermeyen TOKİ’nin 9 yıl sonra toplu ödeme ile ilgili gelen "borç tebligatı"  nedeniyle şokunu yaşayan hak sahipleri ise TOKİ’ye isyan etti. Her yıl gönderilmesi gereken tebligatın 9 yıl sonra gönderilmesine tepki gösteren hak sahipleri, biriken yüklü miktardaki borcu ödeyemeyeceklerini belirterek, “Yetkililerin bu haksız ve hukuksuz işlemlere gereken düzenleme yapmaları gerekir” siteminde bulundular.
Bingöl merkez Recep Tayyip Erdoğan Mahallesinde bir araya gelen depremzede ve TOKİ mağduru, halk, duruma tepki gösterdi.
Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi muhtarı Hakkı Bucuka gönderilen tebligata tepki göstererek, “ 2003 yılında bir deprem yaşadık. Deprem sonucu Toki Konutları yapıldı. Vatandaş borcunu ödeyememiş. Ziraat Bankası AFAD adına tebligat yapmış vatandaşa faiziyle beraber. Şimdi vatandaş geliri olmayan, adam var 500 lira aylık geliri olmayan adam var bu parayı nasıl ödeyecek? Bunu devletimizden, yetkililerimizden rica ediyoruz. Bunu yapılandırma yapsınlar, torba yasadan olsun yani bir imkân tanısınlar. Vatandaş borcunu ödesin. Kimse ödemiyorum demiyor. Herkes borcunu ödemek istiyor ama makul bir değerde. 9 yıl aradan geçtikten sonra 20-25 milyar bir para birikmiş. Adam var ödeyemiyor. Şahsen ben kendim hiç ödeme yapmadım ve yapamıyorum da. Yetkililerden yardım diliyoruz. Bize bir kolaylık getirsinler” dedi.
“25-30 bin insanı ilgilendiren bir sosyal sorun”
Emekli öğretmen Orhan Altunsu ise, ödeme yapamadıklarını vurgulayarak, “ Bugün burada binlerce insan da olabilirdi. Kimsesin haberi yok. Çünkü bu hepimizi, binleri ilgilendiren bir sorun. Yaklaşık 25-30 bin insanı ilgilendiren bir sosyal sorun. Doğru, bu deprem evleri yapıldı. Bize teslim edildi ve sözleşmelere imza attık, ödeyeceğimizi taahhüt etmiştik. Ancak gel gör ki her yıl bize tebligat yapılması gerekirken şuana kadar hiçbir tebligat yapılmadı. 9 yıl bittikten sonra tek bir tebligatla anapara artı yasal faizi ile beraber 9 yılın tümü isteniliyor. Mevcut şartlarda burada bu parayı ödeyebilecek insan sayısının yüzde 5’i geçebileceğini inanmıyoruz. Tabiî ki biz borcumuzu ödemeyi istiyoruz ancak devlet büyüklerinden veya il temsilcilerinden bu çorbada tuzum olsun diyen her insandan beklentimiz şu bu borcumuzu torba yasa içerisine katarak, yeniden bir yapılandırma imkânı varsa bunu lütfen yapsınlar veya 1-2 yıl ötelesinler veya biz 20 gün ile sınırlı tutmasınlar. Yani çeşitli alternatifleri vardır mutlaka. Bunu en iyi bilecek olan AFAD adına bankadan gelen bu kâğıtlar şuan hepimizde mevcut. AFAD adına gelen bu yazıyı ilgililere bizde götüreceğiz. İnşallah bir çözüm bulurlar diye düşünüyoruz. Aksi halde büyük bir sosyal yaradır. Yani insanların çoğu evini boşaltıp hatta hakkı olmadığı halde evini satmaya çalışan insanlar var. Yani kendisine ait olmayan ödemesini yapmadığı halde satmak isteyen insanlar var. Ayda 500 lira geliri olan insanlar bankalara giderek bana da kredi verir misiniz? Ben bu borcumu ödeyeyim deme noktasına gelmiş. 9-10 yıl birikmiş olan bir borcu ödeyemeyen bu insanlar 20 gün içerisinde toplam da 20 ile 25 bin lirayı nasıl ödeyeceklerdir. Yani bunu takdirinize sunuyorum” diye konuştu.
“Kira öder gibi ev sahibi olacaksınız”
İnşaat işçisi Abdurrahman Dervişoğlu ise, 2004 yılında deprem sonrası yapılan konutların inşaatında çalıştığı sırada Başbakan ile beraber birkaç işadamının geldiğini belirterek, “ Bir düzenleme yapacaklardı, bunu dile getirmişti Sayın Başbakan. Şöyle dediler, ‘ Kira öder gibi ev sahibi olacaksınız.’ dediler. Kira o zaman yanılmıyorsam 210 liraydı. Bu ödemeleri bankaya ödeyeceksiniz ev sahibi olacaksınız denildi. Daha sonra biz bankaya gittik. Banka da bize dedi ki, ‘ biz burada her ay bir yığınlaşma olacak. Bütün Bingöl buraya gelecek. Kira değil de biz yıllık yapacağız. Daha sonra işte sağdan soldan duyduk, ‘ bir iyileştirme olacak’ ve bizde açıkçası biraz pasif davrandık. Şuanda da benim 20 bin 647 lira ödemem gerek rakam ve 6 Ocak son günümdür mağdurum, inşaatta çalışıyorum” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV