Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4920 % 0.08
EURO 17,8204 % 0.45
GRAM ALTIN 974,02 % 1,14
ÇEYREK A. 1.592,52 % 1,14
BITCOIN 375.621 5.775
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Huzur var, yol yok

Çözüm süreciyle oluşan huzur ortamında köye dönüşler arttı. Ancak vatandaşlar yol, su ve elektrik istiyor

Son Güncelleme :

19 Mayıs 2014 - 11:43

/ 104 views kez okundu.
Huzur var, yol yok

Çözüm Süreci kapsamında köylere dönüşler arttı; ancak vatandaşlar şimdi de yeni sıkıntılar ile karşı karşıya. Terör yüzünden köylerini terk eden bölge insanı, şimdi yaşanan huzur ve sükunet ortamından faydalanarak evlerine dönmenin hesabını yapıyor; ancak köylüleri kesilmiş elektrikler ya da bozulmuş yollar karşılıyor.
Çözüm süreciyle birlikte en fazla gündeme gelen konulardan biri "Köye dönüş projesi" olmasına rağmen, köylerin temel sorunlarının çözülmesi için hala somut adım atılmaması köye dönüşlerde umutların ertelenmesine neden oluyor.
Genç ilçesine bağlı Geyikdere köyü Gilbe Mezrası sakinleri de 1994 yılında terör olaylarından dolayı köylerini boşaltmak zorunda bırakıldı. Gilbeliler çözüm süreciyle birlikte evlerine dönmek istiyor; ancak bu defa da karşılarına yol, su ve elektrik gibi sorunlar çıktı. Şuan mezraya geri dönmek isteyen 14 hanenin olduğunu belirten Harun Uygun, yıllarca misafir gibi yaşamaktan bıktıklarını anlatarak kendi evlerine dönmek istedikleri söyledi.


HUZUR VAR, YOL, SU, ELEKTRİK YOK
En büyük sıkıntılarının yol, elektrik ve su olduğunu ifade eden Uygun, "çözüm süreci" ile birlikte oluşan huzur döneminin köye dönüş içinde gerekli şartların oluşturularak taçlandırılması gerektiğini belirtti.
Evlerini yenilemek isteyen köylülerin inşaat malzemelerini köylerine geçirecek yol bulamadığını belirten Uygun, 14 hanenin yazın mezraya döndüğünü kışın ise zor şartlardan dolayı şehre geri dönmek zorunda kaldığını anlattı.

1994 YILINDA MEZRAMIZ YAKILDI
90’lı yıllarda yaşanan hadiselerden dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirten Uygun, “Zor günler yaşadık, güvenlik gerekçesiyle evimizden toprağımızdan koparıldık. 1994 yılında mezramız yakıldı” dedi.

“MİSAFİR GİBİ YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”
Huzur ve güven ortamının sağlanması nedeniyle tekrar mezralarına geri dönmek istediklerini belirten uygun, “Köye dönüş için acilen yolun yapılması gerekir. Yolun olmaması durumunda inşaat malzemesini götürme imkânımızda yoktur” dedi. Uygun, artık misafir gibi yaşamak istemediklerini kendi evlerine dönmek istediklerini sözlerine ekledi.