Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,1947 % -0.11
EURO 34,9949 % 0.12
GRAM ALTIN 2.426,85 % 0,35
ÇEYREK A. 3.967,90 % 0,35
BITCOIN 68.524,66 -0.876
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

İlçeleri dolaşıp eksiklikleri tespit ettiler

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Bingöl’e gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ve beraberindeki partililerden oluşan heyet, Bingöl’ün Genç, Solhan, Karlıova ve Yedisu ilçelerinde incelemelerde bulundular.

Son Güncelleme :

16 Nisan 2013 - 9:08

İlçeleri dolaşıp eksiklikleri tespit ettiler

İlçe gezileri sonrasında CHP İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yapan CHP heyeti adına ilk konuşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, yaptı.

HES’LERİN DOĞAYI TAHRİP EDECEĞİ AÇIKTIR

HES’lerin doğayı tahrip ettiğine dikkat çeken Sarı: “Genç, Solhan, Karlıova ve Yedisu İlçelerini gezdik. Bingöl sorunlarına ilişkin gözlemler yapma fırsatı bulduk. Peri Vadisi’nde bulunan hidroelektrik santrallerle ilgili bölgede incelemelerde bulunduk. Hidroelektrik santrallerinin doğayı tahrip edeceği çok açık. Dünyanın en güzel coğrafyalarından birini oluşturan bu vadide, halk yeterince bilgilendirilmeden, yeterli araştırma yapılmadan hem coğrafyayı, hem doğayı, hem bitki örtüsünü yok edecek bir çalışma başlatılıyor. Bu konuda halkımız hem kaygılı, hem de duyarlı. Daha dikkatli adımların atılması konusunda yetkilileri uyarıyorlar. Burada gördüğümüz samimi bir kaygı var. Tarım topraklarını kaybetme durumu var. Bu konuda hem Karlıova Kaymakamıyla hem de Bingöl Valisiyle görüşerek, konuya ilişkin kaygılarımızı ve izlenimlerimizi paylaştık” dedi.

“YEDİSU VE KARLIOVA’DA SAĞLIK SORUNLARI VAR”

İlçelerin sorunlarına değinen Sarı: “Bunun dışında Devlet Su İşleri’nden beklenen bir sulama kanalı projesi var. Bu sulama kanalı projesinin, sulanacak toprak kalmadığı gerekçesiyle yapılmayacağını öğrendik. Buda bizim için ilginç bir deneyim oldu. Yedisu’da bu konuda talep sürüyor. Bunca zamandır kapalı olan, ama basit bir düzenlemeyle açılabilecek olan 500 metrelik bir yolun durumunu yerinde inceledik. Bu konuyu da sayın valimizle paylaştık. Yedisu ve Karlıova’da sağlık sorunları var. Yedisu’daki yurttaşlarımız sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamadıklarını, acil durumlarda zorlandıklarını ve ambulanstan yoksun olduklarını, bu nedenden dolayı yakın zamanda bir kayıp yaşadıklarını söylediler. Orada var olan bir ambulansın da arıza nedeniyle kullanılmadığını öğrenmiş olduk. Ama valilik bu konuyu takip ediyor. Önümüzdeki günlerde Yedisu ilçesine bir ambulansın tahsisi söz konusu. Büyük kentlerde merdiven altı atölyelerde kötü çalışma koşulları nedeniyle ortaya çıkan bir sağlık sorunu var. Silikozis hastalarının Karlıova’da çok fazla sayıda olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konuyu gündeme getireceğiz. Bütün yurttaşlarımızın, hangi bölgeden olursa olsun, hangi kimlikten, hangi inançtan olursa olsun, emek sömürüsüne karşı ortaya koyduğumuz direncin bir yansıması olarak sürekli izlenecek konulardan biri. Ne yazık ki, bugüne kadar en kötü koşullarda çalışan işçiler arasında, Kürt yurttaşlarımız geliyor. Bu sorunlara da çözüm üreten bir siyasi parti olarak davranmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“SÜREÇ PARLAMENTODA AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE TARTIŞILMALI VE KONUŞULMALI”

Vatandaşların en önemli talebinin savaşın bitmesi olduğunu belirten CHP İzmir Milletvekili Musa Çam: “Vatandaşlarımızın en önemli taleplerinden biri, ülkemizde 30 yıldır devam eden kirli savaşın bitmesidir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin barış süreci ile ilgili desteği açık ve nettir. Solhan’da, Genç’te, Karlıova’da ve Yedisu’da edindiğimiz izlenimlere göre toplumda, ‘Cumhuriyet Halk Partisi bu sürece destek vermiyor’ gibi bir algı var. Bu süreci samimi ve içten bir şekilde destekliyoruz. Savaşın öldürdüğünü, barışın yaşattığını savunan sol bir partinin barıştan yana tavır alacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu süreç parlamentoda açık ve net bir şekilde tartışılmalı ve konuşulmalıdır. Neyin konuşulduğunu, hangi yazışmaların yapıldığını 75 milyon insanımız bilmelidir. Bunlar yapılmadığı için endişe ve kaygılarımız var. Topluma verilen bu güvenden sonra yarın bir çıkmaz sokağa girildiği takdirde, halkta yaratılmış olan bu umutların, coşkunun, bu heyecanın bir hüsrana dönüşmesi, hüsran sonunda Türkiye’de çok daha sıkıntılı bir sürecin başlayacağı yönünde endişelerimiz var. O nedenle bütün bunlar açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılırsa, bizim bu konudaki katkılarımız, yol göstericiliğimiz ve desteklerimiz artarak devam edecektir. Ama yapılan görüşmelerin içeriğini bilmediğimiz için ister istemez biz de bu konularda biraz daha temkinli ve dikkatli olmak durumunda kalıyoruz. Yanlış da yapmak istemiyoruz. Ama şunun bilinmesini istiyoruz ki, Cumhuriyet Halk Partisi barıştan yanadır. Atılacak her türlü adımı da destekleyecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” şeklinde konuştu.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.