Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4537 % -0.14
EURO 17,7651 % 0.01
GRAM ALTIN 964,24 % 0,13
ÇEYREK A. 1.576,53 % 0,13
BITCOIN 355.603 1.732
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°
Google News

“KANLI EMEL, ŞANLI DESTAN!”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Genç ilçesinde de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinliği gerçekleştirildi. Genç Kaymakamlığı ve Genç Belediyesi tarafından düzenlenen ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni’nde açıklamalarda bulunan konuşmacılardan ortak ses yükseldi: kanlı emellere ulaşmak isteyen hainlere karşı halk, şanlı destanla karşılık verdi”

Son Güncelleme :

16 Temmuz 2018 - 13:04

/ 126 views kez okundu.
“KANLI EMEL, ŞANLI DESTAN!”

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında ilçe protokolü gün içerisinde ilkin, Şehit Polis memuru Recep Tümen ve Şehit Güvenlik Korucusu Nesip Özen mezarlarını ziyaret ederek akabinde Merkez Camii’nde şehitlerin ruhuna okunan Mevlid-i şerife katıldı. Protokol, mevlid programından sonra ise 15 Temmuz Gazisi Sedat Yalçın'ın ailesini ziyaret etti.

 

İkinci program ise akşam saat 8.00’de Hükümet Konağı Bahçesi’nde düzenlendi. Etkinliği, Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Halit Çalmuk, İlçe Müftüsü Hanefi Ballı, 15 Temmuz Gazisi Onur Asutay, kurum amirleri ile yüzlerce vatandaş katıldı.

 

 

Genç Kaymakamlığı ile Genç Belediyesi’nin ikramlarının dağıtıldığı programda 15 Temmuz gecesinin yaşandığı sahnelerin yer aldığı çeşitli slâyt gösterilerinin ardından öğrenciler, gecenin anlam ve önemi belirten şiirler okudu. Etkinlikte gecenin anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

 

“O tür vahşetin bir daha yaşanmaması için sürekli dua edelim”

 

Program’da ilk sözü alan İlçe Müftüsü Hanifi Ballı, o gecede yaşanan vahşetin bir daha yaşanmaması için milletçe sürekli dua edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “15 Temmuz’da o hain darbe gecesinde, o meydanlar da tekbir deyip onlar çok şerefli çok cesur ve çok metanetli insanlardı. O imanı onlara veren Allah’tır. O meydanlarda bağırıp bir birlerini teselli edenlere cesaret veren de Allah’tır. Bundan diyorum ki hepimiz Allah’a hamd etmeliyiz. Şükür etmeliyiz. Böyle bir bela ve musibeti bizlere bir daha göstermesin. Kur’an-ı Kerim’de de geçen bir ayette söylendiği gibi insan önce kendi nefsine sonra anne ve babasına daha sonra ise memleketi için dua eder, diyor. Evet, bizde önce kendi nefsimize dua edelim ve daha sonra bu memleketin selameti için dua edelim. Rabbim bizim birliği ve beraberliğini bozmasın ve bizlere bir arada yaşamayı nasip eylesin. Bizleri bir birine düşürmesin. Bizleri fesat ve fitnelerden ve bir birlerinin kanını haksız yere akıtanlardan muhafaza etsin.”

 

 

“Bizim bu vatan için canını verenlere minnet borcumuz var”

 

 “Bizim mücadelemiz sadece vatan kurtarma değil aynı zamanda dünyaya demokrasi ve barış dersini verme mücadelesidir” diyen Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan ise, “Zaman zaman bu halka farklı gözle bakanlara çok iyi bir ders oldu. O gece. Bizim halkımız asla terörist değildir. Asla hain değildir. Halkımızın yapısı ne olursa olsun her zaman devletinin ve milletinin yanında olmuştur. Biz bunu o geceyle birlikte bir daha göstermiş olduk. 15 Temmuz’u lanetledik. Bu sene ile birlikte bu bizim üçüncü alanlara çıkışımızdır. Gördüğüm kadarıyla burada beklediğimizin üstünde bir ilgi var. Bundan dolayı hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Bizi burada sadece laf olsun diye konuşmuyoruz. Bizim bu vatan için canını verenlere bir minnet borcumuz var. 15 Temmuz vesile ile biz sahalara inip şehitlerimize dua edip af ve mağfiret diliyoruz. Ve vatan savunması tehlikeye düştüğünde hep birlikte göğsümüzü siper ederek bu şehitlik müessesesini harekete geçiriyoruz.  Bu duygulara konuşmama son verirken tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ederken, gazilerimize sağlık sıhhat ve afiyet diliyorum. Biz her zaman biriz ve devletimizin ve vatanımızın emrindeyiz.”

 

 

 “Bizi bu coğrafyadan koparmaya çalıştılar”

 

Başkan Topraktan, “Geçmişte silahlı kuvvetlerimizin içinde bu darbe teşebbüsünde bulunanların bu bölgede çirkin görevlerden ötürü, FETÖ ile ilişkisine rağmen bizi bu coğrafyadan koparmaya çalıştılar.  Ama biz bu ülkenin gerçek sahibi olduğumuzu için o melun güç bizi buradan koparamadı. Biz hala varız ve hala ayaktayız. Halan bu vatanın savunucusu olarak ilelebet yaşayacağız. Ve yaşayanlara da rehber olacağız. Onun için onurlu Bingöl halkı ve onurlu Genç halkı canını her zaman vatanını için vermeye hazırdır. Bu bir mesajdır. Bu mesajı da vurgu yaparak söylüyorum. Halkımızı asla ve asla hainlikle itham etmeyin. Ve halkımızı başka taraflarda düşünmeyin.” Diye konuştu.

 

“O gece gazi olduğum için onur duyurum”

 

Belediye Başkanı Topraktan’dan sonra söz alan Gençli 15 Temmuz Gazisi Onur Asutay, Allah bir daha o günleri yaşatmasın diyerek şöyle konuştu: “Ben 15 Temmuz gazisi Onur Asutay ve o gece gazi olduğum için onur duyurum ve aynı zamanda Gençli olduğum için onur ve gurur duyuyorum.  O gecede Ankara Genelkurmay Karargâhında yaralandım. Allah’a hamd olsun milletimizin gücüyle darbeyi yendik. O geceyi hatırlamak istemiyorum ama Allah bize bir daha bugünleri yaşatmasın. Allah askerimize ve polisimize de zeval vermesin.”

 

 

“Kendilerine vatan savunması için verilen silahları millete doğrultular”

 

Günün anlamına değinen ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananları aktaran Kaymakam Hasan Hüseyin Vural; FETÖ, cemaat görüntüsü altında örgütlenerek kendilerine vatan savunması için verilen silahları hiç çekinmeden millete doğrulttuklarını ifade etti. Vural,  “15 Temmuz gecesi milletimizin dini düşüncelerini istismar eden cemaat görüntüsü altında örgütlenen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) gerçek yüzünü gördük. Devletimizin ve milletimizin iradesine kast eden hainler, Cumhuriyetimizi ve milletimizi yıkmak için kendilerine vatan savunması için verilen silahları millete doğrultmaktan çekinmediler. Buna karşın Cumhurbaşkanımızın emriyle sokaklara inen milyonlarca vatan evladı Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi canı pahasına Allah’ın izniyle engellemeye başardılar. Geçmişte yaşanan darbelerin aksine bu sefer Cumhur, reisini yalnız bırakmadı. Bu uğurda aziz milletimiz 250 şehit ve 2 binin üzerinde ise gazilik mertebesine ulaştı. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrana ölen varsa vatandır’ diyor şairimiz. Şehitlerimiz bizlere bu toprakları, kanlarının sulayarak vatan kahramanlarımız, şehitlerimiz, devleri için, dini için, bayrağı için ve bağımsızlığımız için vücutlarını siper eden canlarımızdır. Şehitlerimiz bu vatanın tapu senetleridir. Kendilerine minnettarız.” Dedi.  

 

“FETÖ’cüler başarılı olsaydılar bizleri zor bir süreç bekliyor olacaktı”

 

Kaymakam Vural, hainlerin o gece başarılı olmaları halinde ülkenin bağımsızlığına kast edeceklerini söyleyerek,  “Şayet 15 Temmuz gecesi darbeci hain FETÖ’cüler başarılı olsaydılar bizleri zor bir süreç bekliyordu. Emir aldıkları dış güçler tarafından hain ihanet şebekesi, eğer o gece başarıya ulaşsaydı vatanın bağımsızlığı ve milletin birlik ve beraberliği büyük bir tehlikenin içinde olacaktı. Ancak buda bilinmelidir ki, sadece o gece darbecilere karşı değil tek değil, dış güçlerin içerdeki hainlere karşı da verildi. Bu duygularla konuşmama son verirken bize bu mücadeleyi bağışlayan Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Bu şanlı mücadele ve zafer 15 Temmuz kahramanlık destanı olarak şanlı tarihimizde yerini almıştır. Bu şanlı destanın en önemli kahramanı olan şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnetlerimizi sunuyorum. Vatan sizlere minnettardır. Ayrıca meydanları dolduran siz değerli Gençlilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu anlamda Genç’imizin medarı iftiharı olan gazilerimiz Mehmet Akif Özdemir, Sedat Yalçın ve Onur Asutay gazi kardeşlerimizi takdir ve tebrik ediyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Yapılan Konuşmaların ardından MİDDER Bingöl İl Başkanı Onur Asutay tarafından İlçe Jandarma Komutanı Halit Çalmuk, Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan ve Kaymakam Hasan Hüseyin Vural’a teşekkür plaketi verildi.

 

Program, gece saat 12.30’a kadar devam etti.