KANLI SALDIRIYA KİTLESEL KINAMA | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

28 Ocak 2021 - 16:25

KANLI SALDIRIYA KİTLESEL KINAMA

Ankara`da, `Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi` mitingi öncesi meydana gelen ve 96 kişinin ölümüne 246 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırı, yüzlerce vatandaşın katılımıyla protesto edildi.

KANLI SALDIRIYA KİTLESEL KINAMA
Son Güncelleme :

12 Ekim 2015 - 10:05

73 views

Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde toplanan yüzlerce vatandaş, pankartlar açarak Dörtyol Saat Kulesi önüne kadar yürüdü.

Burada düzenlenen basın açıklamasında konuşan HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Türkiye’nin Suriyelileştiğini belirterek, “Bugün Ankara’nın Bağdat’tan, Şam’dan, Halep’ten Kobani’den bir farkı kalmamış. Türkiye’nin başkentinde en iyi korunan kentinde elini kolunu sallayarak yüzlerce vatandaşımızı katlettiler. Barış değerlidir diyoruz, barışa ses verin diyoruz. Bu mitinge katılan vatandaşlarımızın büyük bir kesimi çalışan okullarımızda çocuklarımıza ders veren öğretmenlerimiz var aralarında hemşirelerimiz, doktorlarımız, mühendislerimiz, mimarlarımız var. İşlerini güçlerini bırakmışlar Türkiye’nin her bir yanından Edirne’den, İzmir’den, Hakkâri’den, Iğdır’dan Ankara’ya gitmişler. Gece boyu otobüslerle yorucu yolculuk yapmışlar. Sabah Ankara’da bu ülkenin üzerine çöreklenen savaş ve karanlığa karşı barış ve aydınlık diyecekler başka bir şey demeyecekler. Kavgaya gitmemişler, üzerlerinde taş yok Molotof yok bunların hepsi çalışan bu memlekette hizmette bulunan insanlardır. Aldıkları cevap, iki bomba, yüzlerce ölü, yüzlerce yaralı” dedi.  

“CAN GÜVENLİKLERİNDEN DEVLET SORUMLUDUR”

Vatandaşların can güvenliğinden devletin sorumlu olduğunu kaydeden Özsoy, “Akşama kadar bekledik devlet yetkililerimiz bu konuda ne diyecek diye. Başbakan, cumhurbaşkanı, içişleri bakanı, adalet bakanı hepsi kınama yapıyorlar. Sizin göreviniz kınama yapmak değil, bu olayları olmadan önce engellemek, engelleyemiyorsanız adam gibi soruşturmak ve suçluları yargı önüne çıkarmaktır. Bu vatandaşlarımızın can güvenliğinden devlet sorumludur” ifadelerini kullandı.

Kendi tespitlerine göre saldırıda 128 kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Özsoy, “resmi kaynaklar 95 diyor. 95 ile 128 arasında bir yerdeyiz sayılara indirgemiyoruz, bütün bu insanların bir hikâyesi bir ailesi bir geçmişi vardı, geleceği olmayacak. Devletten, hükümetten insan olmalarını bekliyoruz. Engelleyememiş olabilirsiniz, istihbarat zafiyeti olmuş olabilir. Bizim telefonlarımızı 24 saat dinliyorsunuz, 13 yaşındaki kız çocuklarını uzun namlulu silahlarla götürüp gözaltına alıyorsunuz Ankara’nın göbeğinde böyle bir vahşet var efendim bizim haberimiz yok, bizim güvenlik zafiyetimiz yok diyor bunu içişleri bakanı söylüyor. Yahu adam biraz utan, bir terbiye sınırlarına gel. En azından şunu söyle, soruşturma yapacağız de. Daha olayın ne olduğu belli olmadan çıkmış kendisini, hükümeti ve devleti aklamaya çalışıyor” dedi.

“EYLEMSİZLİK KARARINA KATLİAMLA CEVAP VERDİLER”

KCK’nın eylemsizlik kararına Ankara saldırısıyla cevap verildiğini kaydeden Özsoy, şunları söyledi: “Eylemsizlik kötü bir şey değildir. Sebebi ne olursa olsun tetiklerden el çekmek iyi bir şeydir.  Eylemsizlik kararı 120’den fazla ölünün gölgesi altında kaldı bakın şuan kimse konuşmuyor. O eylemsizlik kararına Ankara’daki katliamla cevap verdiler. Derindirler, çok derindirler iktidar hırsı için binlerce insanı öldürmeyi göze almış bir çılgınlık durumu söz konusu.”

“BARIŞ İSTEMEYEN TERÖRİSTTİR”

Barışa sahip çıkılması gerektiğini vurgulan Özsoy, şunları söyledi, “Bu memleket Suriye oldu. İki ay önce burası Suriye olacak dedik, bakın oldu Ankara’daki görüntü Türkiye Cumhuriyet Devlet’inin tarihinde yoktur. 400’den fazla seçim büromuz yakıldı, genel merkezimiz yakıldı bize oy veren 150’den fazla insanımız öldürüldü. Bize çıkıp diyorlar ki HDP teröristtir. Bir tane MHP’nin, bir tane CHP’nin bir tane AKP’nin mitingine saldırı olmuş mu? Hiç mi vicdanınız, insaniyetiniz kalmadı. Terörist bizler değiliz, terörist, bu memlekette barış istemeyenlerdir ve barış istemeyen bellidir.”

Kitle, yapılan basın açıklamasının ardından parti binası önüne kadar yürüyerek olaysız bir şekilde dağıldı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV

Genç Berat Rezidans