bsr recyclinghof berlin

Kavran: “Yok olmaya yüz tutan dilleri yeşertecek tek parti HDP’dir” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Kavran: “Yok olmaya yüz tutan dilleri yeşertecek tek parti HDP’dir” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

27 Ekim 2021 - 03:55

Kavran: “Yok olmaya yüz tutan dilleri yeşertecek tek parti HDP’dir”

HDP Adana milletvekili adaylarından Gençli hemşerimiz Hatice Kavran, “HDP, dil üzerinden sömürülerek asimilasyona uğrayan tüm halkların köklerini sulayıp dillerini yeşertecek tek partidir” dedi.

Kavran: “Yok olmaya yüz tutan dilleri yeşertecek tek parti HDP’dir”
Son Güncelleme :

26 Nisan 2015 - 18:49

Genel seçimlerde, "Yeni Yaşam" şiarıyla tüm renkleri ve farklılıkları barındıran HDP'den Adana milletvekili adayı olan Hatice Kavran, tekçi ve ötekileştirici politikalara karşı HDP'nin çoğulcu kültürel politikalarını anlattı.

Bingöl'ün Genç ilçesinin Gerçekli Köyü'nde dünyaya gelen Hatice Kavran'ın ailesi, 1992 yılında devletin baskı, asimilasyon ve katliam politikaları nedeniyle Adana'ya göç etmek zorunda kalır. Zaza olan Kavran ailesi, Adana'da yaşayan tüm Kürtler gibi burada da devletin baskı politikalarına maruz kalır. Ailesinin yaşadığı ağır koşullara rağmen eğitim hayatını bırakmayan Hatice Kavran, Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalında Zazaca dili üzerine yüksek lisans yapar. Hatice Kavran, Şewçıla Dergisi ve Newepel Gazetesi'nde Zazaca hikâye ve yazılar yazdı. 

HDP'den milletvekili adayı olduğu Adana'nın halklar, inançlar ve kültürler mozaiği olduğunu belirten Kavran, egemen kültür bünyesinde bu zenginliğin erimemesi için her kültürün, dilin, inancın özgün biçimde korunması ve yaşaması gerektiğini anlatarak yaşam mücadelesini anlattı. Kavran, "Kürt olduğum, kadın olduğum ve başımı örttüğüm için sistem tarafından hep ötekileştirildim" sözleriyle, taşıdığı kimliklerden dolayı yaşadığı zorlukları aktardı. 

'Herkese bir sıfat takarak ötekileştirdiler'

HDP'nin, defalarca önerge vermesine rağmen, AKP Hükümeti'nin türbanla ilgili önergeyi reddettiğini hatırlatan Kavran, "AKP hükümetinin, türbanı bizlere karşı koz olarak kullanması ikiyüzlü bir politikadır. Her birimize bir sıfat bulup bizleri ötekileştirdiler. HDP ise, farklılıkların güç birliğinden oluşan bir partidir ve bizlere kendi kimliğimizle, kendimizi özgürce ifade etme olanağı, cesareti ve özgüvenini verdi" diye konuştu.

'AKP'nin zihniyeti, 90 yıllık inkârcı-asimilasyoncu politikanın devamıdır'

Asimilasyon politikalarına karşı Kürt dili ve kültürü üzerine de çalışmaları olan Kavran, insanları birleştiren en büyük bağın, "dil" olduğunu vurgulayan Kavran, iktidarların da halkları yok etmek için öncelikle dillerini yasaklama yoluna gittiğini belirtti. AKP hükümetinin de Kürtleri asimile edip yok etmek için anadillerini yasakladığını ve Kürtçenin gelişmemesi için hukuksuzluk yaptığını dile getiren Kavran, şöyle konuştu: "Kürt sorununun yüzde 99'u dil sorunudur. Çünkü dil, bir milletin asıl varlık alanıdır. Her millet kendi diliyle varlığını sağlayabilir. Milletleri yok etmenin ilk yolu dillerini yok etmekle başlar. Yeryüzünde konuşulmayan birçok dilin yok olması, ardından onu konuşan milletlerin de yok olmasını getirmiştir. AKP'nin zihniyeti, 90 yıllık inkârcı asimilasyoncu politikanın devamıdır" dedi.

'Anadilinde eğitimin önünde halen yasal engeller var'

Hatice Kavran, devlet ve hükümetin engellemelerine karşın HDP'nin, halkın desteği ve çabasıyla Kürtçe dil kursları açtığını, kitle iletişim araçları ile kültürel ve sanatsal etkinliklere imza attığını, okullarda anadil eğitimi verilmesi için mücadele ettiğinin altını çizdi. HDP'nin sistemin anadil üzerinde uyguladığı asimilasyonu ortadan kaldırmak için mücadele ettiğini vurgulayan Kavran, sözlerini şöyle sürdürdü: "Partimiz, bütün halkların kendi anadillerinde bilimsel, parasız, eşit eğitim hakkını savunur. Anadilinde eğitimi, temel insan hakkı olarak kabul eder. Bu hakkın yasal çerçeveye kavuşturulması ve kullanılması konusunda Meclis'te gerekli çalışmaların yapılması ve yasaların çıkarılması; yasal ve hukuki bir çerçeveye kavuşturulmasını sağlamak için gerekli alt yapının oluşturulmasına öncülük etmiştir HDP. Fakat anadiller üzerindeki baskı sonlanmış değil. Yasal anlamda herhangi bağlayıcı bir durum mevcut değil. Halkımızın ve kurumlarımızın yıllardır verdiği mücadeleler sonucunda bugün kısmi bazı gelişmeler yaşanmış olsa da yetersizdir. Çünkü anadilinde eğitim için halen yasal engeller var. Bu engellerin kaldırılması, anadilinde eğitimin yasal güvenceye kavuşturulmasıyla mümkün olabilir."

"Anadilinde eğitim için çalışmalar yürüteceğiz"

Anadil üzerindeki devletin baskı ve sindirme politikalarına karşı, toplumsal bir örgütlülükle kendi sistemlerini öreceklerini sözlerine ekleyen HDP Adana Milletvekili adayı Hatice Kavran, "Belediyelerimizin 10 yıldır bu konuda bazı pratik çalışmaları var. Bunları daha ileri taşıyarak bütün halkların kendi anadillerinde eğitim görmeleri için çalışmalar yürüteceğiz. Halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda projeler hazırlayarak, bu projeleri uygulayabilecek kadrolar yetiştireceğiz" şeklinde konuştu. 

Kaynak:

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV