Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5039 % -0.02
EURO 18,1433 % -0.12
GRAM ALTIN 988,22 % 0,03
ÇEYREK A. 1.615,74 % 0,03
BITCOIN 361.034 -0.109
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

KUBA KÜMBETİ’NİN İÇLER ACISI HALİ

Son Güncelleme :

22 Haziran 2019 - 12:40

/ 359 views kez okundu.
KUBA KÜMBETİ’NİN İÇLER ACISI HALİ

2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre zorunlu koruma altında olması gereken Kuba Kümbeti, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Geçtiğimiz yıllarda konunun basın aracılığı ile gündeme gelmesine rağmen yetkililerden herhangi bir çalışma yapılmaması kamuoyunda tepkilere neden oluyor.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Genç ilçesindeki tarihi yapılar, doğa koşulları ve define avcıların insafına terk edilmiş durumda. Genç’te özellikle Sürekli Köyü sınırında bulunan ve yakın geçmişe kadar ayakta durabilen iki eserden biri olan tarihi Kuba Kümbeti’nin hali içler acısı durumda.  Yakın bir zamana kadar sağlam bir şekilde ayakta duran Genç Kuba Kümbeti, ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Müdürlük Yasayı Hiçe Sayıyor!

Bingöl Kültür ve Turizm Müdürlüğü resmi sayfasında da yer alan ve Bingöl’ün dahi sayılı tarihi eserleri arasında kendine yer bulan ve 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre ise zorunlu koruma altında olması gereken Kuba Kümbeti günden güne yok olma tehlikesi yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda özellikle definecilerin hışmına uğrayan ve ortası kazılan tarihi kümbet için yayınladığımız haberlerin ardından ilgili müdürlük o dönem restorasyon için çalışma yapacağı yerde durumu kümbetin içini toprakla doldurup kurtarmakta bulmuştu.

Müdürlük Bu Kadar mı Aciz?

Genç ilçesinde azda olsa bulunan tarihi yapıların yok olmadan restore edilip korunma altına alınması gerektiğini belirten vatandaşlar, ilgili kurum olan Bingöl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün bir an evvel çalışma yürütmesini bekliyor. Vatandaşlar: “İlçeme merkezine yakın bir vaziyette bulunan tarihi yapılarımız ilgisizlikten dolayı yok olma tehlikesi yaşıyor. Şu anda bazılarından bahsetmek söz konusu dahi değil. Kral Kızı Kalesi ve Sebeterias kaleleri neredeyse yok olmuş, sadece yakınlarında göstermelik tarihi eser diye konulan tabelalar mevcut. Ayakta duran iki tane kümbet var. Biri vatandaşın şahsi arazisinde olduğu için kısmen korunmuş ama diğeri ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Yakın zamanda defineciler tarafından ortası kazılan kümbet için ilgili kurum durumu sadece ortasını tekrar doldurmakta bulmuş. Kümbetin yıkılan yada yıktırılan taşlarının çoğunluğu halen etrafında duruyor ancak koruma altında olmasına rağmen ilgili kurum olan Bingöl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün herhangi bir çalışması bulunmamakta”

casino siteleri