bsr recyclinghof berlin

MASALLARI ZAZACA TEZ OLARAK DERLEDİ | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


MASALLARI ZAZACA TEZ OLARAK DERLEDİ | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

20 Ekim 2021 - 23:50

MASALLARI ZAZACA TEZ OLARAK DERLEDİ

Genç İlçesi çevresine ait masallardan oluşan ve tamamı Zazaca yazılan “Meseleyê Dormale Darahênî Metne- Tedqîq” (Genç Çevresine Ait Masallar Metin – İncele) adlı tez, Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatında öğretim elemanı Hatip Erdoğmuş tarafından derlendi.

MASALLARI ZAZACA TEZ OLARAK DERLEDİ
Son Güncelleme :

03 Şubat 2015 - 9:58

Danışmanlığını Doç. Dr. Mustafa Kırkız’ın yaptığı tez, Bingöl Üniversitesinde kabul edildi. Kaybolmaya yüz tutmuş diller arasında yer alan Zazaca’yla ilgili yapılmış önemli bir çalışma olan tezle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğmuş: “Darahênî coğrafik olarak önemli bir yere sahiptir. Palu, Kulp, Hani, Solhan’la komşu olan Darahênî, hem buraları etkilemiş hem de buralardan etkilenmiş. Özellikle Güneyi, Kuzeye bağlayan bir kavşak noktasında yer alışı kültür geçişlerinde de önemli bir yere sahip olmuştur” dedi.

“KİTAPLAŞTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Darahênî’nin masal bakımından çok zengin bir merkez olduğunu kaydeden Erdoğmuş: “ Darahênî’de konuşulan masallar başka yere taşındığı gibi bazen de başka yerdeki bir masalın izini Darahênî’de görmek mümkündür. Darahênî’de yaygın olarak anlatılan Pir u Pısing masalının Lice ve Hani’de de geçmesi; Darahênî’deki Dik u Telı masalının benzeri bir masalın Bitlis Mutki’deki Zazalar arasında da geçmesi bu etkileşimin bir sonucudur. Bingöl merkez ve çevresinde anlatılan birçok masalın aynısı ya da farklı bir varyantına rastlamak da mümkündür. Masallar zengin birer kültür hazinesidir. Zazaca’nın söz varlığını ve bu dili konuşan insanların engin hayal gücünü masallarda görmek mümkün. Biz ancak yirmi bir masala ulaşabildik ancak ulaşamadığımız daha birçok masal mevcuttur. Topladığımız masallara yenilerini de ekleyerek kitaplaştırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV