Milletvekili Özsoy, hastaneyi sordu | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

21 Ocak 2021 - 13:38

Milletvekili Özsoy, hastaneyi sordu

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, 5 yıldan beri tamamlanamayan Bingöl Devlet Hastanesi yeni hizmet binası inşaatı için Meclise soru önergesi verdi.

Milletvekili Özsoy, hastaneyi sordu
Son Güncelleme :

08 Aralık 2015 - 12:31

44 views

Halkların Demokratik Partisi Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, 5 yıldan beri tamamlanamayan ve halkın tepkisini çeken Bingöl devlet Hastanesi inşaatına ilişkin Sağlık Bakanı Mehmet Müzzinoğlu’nun yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi.

 

 


Milletvekili Özsoy verdiği soru önergesinde: “Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sn. Mehmet MÜEZZİNOĞLUtarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzük ’ün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Bingöl 200 Yataklı Hastane Ek Bina İnşaatı yapım işi 12.04.2010 yılında yapılan ihale sonucu 32.905.000 TL karşılığında ENSARİOĞULLARI İNŞAAT’a verilmiştir. 2013 yılında teslim edilmesi gereken hastane inşaatının teslimatı Mayıs 2015’e ertelenmiş, hükûmet temsilcileri ve valiliğin defalarca açılış sözü verdiği inşaat, ilk teslimat tarihinin üzerinden iki buçuk yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala bitirilmemiştir. Sağlık Bakanlığı, TOKİ ve Bingöl Valiliği tarafından takip edilmesi gereken iş bitmediği için Bingöl ilinde hastane yetersizliklerinden dolayı gittikçe büyüyen sağlık sorunları artık tahammül edilemez bir duruma gelmiştir. Bu konu hakkında Bakanlık ve TOKİ karşılıklı olarak birbirlerini suçlamaktadır. Acilen sağlık hizmeti bekleyen Bingöllü vatandaşlarımızın bildiği apaçık gerçek ise şudur: ENSARİOĞULLARI İNŞAAT, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip ENSARİOĞLU’nun sahip olduğu firmadır ve bu firmaya şimdiye kadar inşaatı bitirmeyerek Bingöl halkını mağdur ettiği için herhangi bir cezai yaptırım uygulanmamıştır.Sözleşme şartlarına aykırı olan bu durumu Bingöl halkı haklı olarak Sağlık Bakanlığı, TOKİ, Bingöl Valiliği ve AK parti hükümetinin ENSARİOĞULLARI İNŞAAT’ı  açıkça koruyup kayırdığışeklinde değerlendirmektedir. Bingöl’de durum bu iken, örneğinaynı yıllardayapımına başlanan 640 yatak kapasiteli – Bingöl’dekinin üç katından daha büyük – hastane binası, 2013 yılında teslim edilerek hizmete sokulmuştur. Malatya örneği Bingöl’deki durumun vahametini açıkça göstermektedir.

Bu bağlamda;

 


1.      İşin zamanında bitirilememesinden dolayı yüklenici firma hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?


2.      İşin zamanında bitirilememesinden dolayı Bingöl halkının tümünün mağdur olması sebebiyle yüklenici firmaya herhangi bir cezai yaptırımda bulunulmuş mudur?


3.      Teslim tarihinin üzerinden iki buçuk yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen işin teslim edilememesi sebebiyle iş neden adı geçen firmadan alınıp bitirmesi için başka bir firmaya devredilmemiştir?


4.      Bunca gecikmeye ve usulsüzlüğe rağmen yüklenici firma hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmamasının sebebi adı geçen firmanın sahibinin AK Parti Milletvekilli Mehmet Galip ENSARİOĞLU olması mıdır ?


5.      Bakanlığınızın hastanenin bitirilmesi ve yüklenici firma hakkında gerekli cezai işlemlerin yapılması hususunda herhangi bir girişimi ve çalışması olmuş mudur?


6.      Bingöl’de sağlık sorunları tarihi boyunca görmüş olduğu en yüksek oranlarda seyrederken adı geçen hastane ne zaman bitirilip hizmete açılacaktır?”


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV