Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,1889 % 0.1
EURO 34,9311 % -0.13
GRAM ALTIN 2.501,27 % -0,07
ÇEYREK A. 4.089,57 % -0,07
BITCOIN 70.107,01 -1.565
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 23°

İŞTE O YAZI:

1. Cep telefonunuzu arada bir evde unutabilirsiniz ama namaz takkenizi daima cebinizde taşıyınız ve reformcular Selefiler gibi başı açık namaz kılmayınız. Başı örtülü olarak namaz kılmak Ehl-i Sünnetin şiarıdır, edeb ve sünnettir.

2. Osmanlıca bilmiyorsanız, hemen ücretsiz MEB Osmanlıca kurslarına kayd olup kısa zamanda millî yazımızla okuyup yazmayı öğreniniz.

3. İstanbul Osmanlı İslam adab-ı muaşeretini= görgüsünü, terbiyesini, kültürünü ehliyetli ve liyakatli bir hocadan öğreniniz. Sakın ehliyetsizlerden öğrenmeye kalkmayınız. Bir de: Bu işler parayla öğretilmez, bulabilirseniz parasız öğretecek bir üstad bulunuz. (Bendeniz bu işin üstadı değilim…)

4. Günde birkaç kez “Ben ehl-i iman ve ehl-i kıble olan bütün din kardeşlerimi seviyorum…” deyiniz.

5. Ümmet birliği, İmam-ı Kebire biat ve itaat şuuruna sahip olunuz.

6. Küfür ve sapıklık dışında her hale şükr ediniz.

7. Bir toplumun layık olduğu şekilde idare edileceğine dair hadîs-i şerifi aklınızdan çıkartmayınız.

8. Her türlü israftan kaçınınız. Küçük bir bardak çaya iki adet şeker atmak bile israftır.

9. Nefsinizi emmâre bataklığından levvâme kıyısına çıkartmak için mânevî eğitim alınız. Böyle bir eğitimi ancak ve ancak kâmil mürşidler verebilir. Sakın müteşeyyihlerin tuzaklarına düşmeyiniz.

10. Cebinizde güzel küçük bir defter, yine güzel bir dolmakalem bulunsun. Ayrıca, birisine bir not vermek için dört kenarı da düzgün kesilmiş küçük kağıtlar bulundurunuz.

11. Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihalinin İslam Ahlakı bölümünü dikkatle okuyunuz ve öğrendiklerinizi hayata uygulayınız.

12. Hüsn-i hâtime nedir, bu konuda yeterli bilgi sahibi olunuz ve ömrünüzün ölümünüze imanla bitişmesi için Allaha yalvarınız ve bunun sebeplerine vesilelerine tevessül edeniz.

13. Her gün on adet Osmanlıca kelime, kavram, terim öğreniniz. (Birinci teşrin… Şura-yı Devlet… ders vekili… inas mektebi… tahtelbahir… Bahr-i müncemid-i şimâlî… Muhadderat-ı islamiyye… Ceride… müstatil… zevrakçe… kupa arabası…)

14. Her gün tarih, coğrafya, edebiyat, tasavvuf vs konularında on adet özet bilgi öğreniniz. Üç sene sonra on bin kültür referansına sahip olursunuz. (İbn Battuta kimdir?.. Erbilli Esad Efendi… Esad Efendinin ateş redifli gazeli… Şâire Nigar hanım… Onun “Feryad ki…” kelimesiyle başlayan meşhur şiiri… Bu şiiri Tanburî Cemil beyin şehnaz makamında bestelemiş olduğu… Muallim Mahir İz… Muallim Cevdet bey… Mimar Le Corbusier… Mısırlı mimar Hassan Fathy… Cezayirli mühtedi korsan Murat Reisin İzlanda seferi… Osmanlıların Sumatradaki Aceh Sultanlığına yardımı… Seyyah Abrürreşid İbrahim efendi… Osmanlı devletinin Güney Afrikaya gönderdiği ulemadan Bağdadlı Ebubekir efendi… Japonyada batan Ertuğrul fırkateyni… Sultan Abdülhamid’in İngiltereye şeyhülislam nasb ettiği Abdullah William Quillam… Tibet gezgini Alexandra David Neel… İzmir Rufai dergahı şeyhi, daha sonra Hisar camii imamı meşhur bestekar Rakım Elkutlu efendi… Ayasofya hatibinin ebruları… Kumran tomarları… Champollion’un eski Mısır hiyerogliflerini okuması… Afganînin masonluğu… Bunlarla başlarsınız, bitince fakirden yeni listeler istersiniz…)

15. Günde en az üç kere “Benim en büyük düşmanım kendi nefs-i emmaremdir…” demelisiniz.

16. İleride ürün vermek ve talebe yetiştirmek şartıyla geleneksel İslam sanatlarından birini öğreniniz.

MEHMED ŞEVKET EYGİ / MİLLİ GAZETE

Google News

Müslüman gence 16 öğüt

30 Aralık 2014 - 14:04

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.