belediye baskan adayı ramazan güner Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

belediye baskan adayı ramazan güner
DOLAR 31,6249 % 0.15
EURO 34,3630 % 0.11
GRAM ALTIN 2.158,81 % 0,46
ÇEYREK A. 3.529,65 % 0,46
BITCOIN 2.137.462 3.358
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Özsoy: “Genç-Diyarbakır yolu için önemli çaba harcadık”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl il Başkanlığı’nca düzenlenen basın toplantısıyla 26. Dönem Bingöl milletvekili adayları Hişyar Özsoy, Mahmut Demirel ve Hatice Kavran tanıtıldı. Gündeme ilişkin konuların da paylaşıldığı toplantıda konuşan Özsoy, Genç-Diyarbakır karayolunda uzunca süren sıkıntılı sorunun son bulması için önemli çaba harcadıklarını söyledi.

Son Güncelleme :

10 Ekim 2015 - 12:40

Özsoy: “Genç-Diyarbakır yolu için önemli çaba harcadık”


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl il Başkanlığı’nca, düzenlenen basın toplantısıyla 26. Dönem Bingöl milletvekili adayları Hişyar Özsoy, Mahmut Demirel ve Hatice Kavran tanıtıldı.


 

Kütahya 1. sıra milletvekili adayı Özcan Kılıç, HDP ve DBP parti yöneticilerinin de katıldığı toplantıda konuşan Özsoy, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında uzunca bir süre yol kapatma ve araç yakma eylemlerinin gerçekleştiği Genç-Diyarbakır karayolunda eylemlerin son bulması için önemli çaba harcadıklarını belirten Hişyar Özsoy, bu gibi durumları asla tasvip etmediklerini söyledi.

 

ATEŞKES BEKLENTİSİ

Suruç olayından sonra 300’den fazla insan hayatını kaybettiğini anımsatan Özsoy, barış sürecini yeniden canlandırmak ve çatışmasızlık durumu yaratabilmek ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

1 Kasım seçimlerinin huzur içerisinde, barışçıl bir şekilde yapabilmesi  için çalışmalara devam ettiklerini kaydeden Özsoy, “İnşallah bir iki güne kadar müjdeli bir haber verebiliriz. Seçimlere kadar bu gerginlik durumunu belki biraz dindirebiliriz, seçimlerden sonra da İnşallah çatışmasızlık durumunu sürdürebilmek için bir siyasi pozisyon ortaya çıkar. Hepimizin canı yanıyor, son derece zor dönemlerden geçiyoruz. Bu seçimi Sayın Erdoğan dışında isteyen neredeyse insan yok. 78 milyon insan sadece Sayın Erdoğan istedi diye bu seçime gidiyoruz” dedi.

Tek taraflı ateşkesin basında tartışılmaya başlandığını da sözlerine ekleyen Özsoy, “Bunun buraya gelmesi o kadar kolay olmadı. Ne kadar çaba sarfediliyor, bu tür durumların yaratılması için biz biliyoruz. Bizim ısrarla uğraşmamıza karşı Yalçın Akdoğan’ın söylediği, ‘bu tür şeylere karnımız tok’ diyor. Türkiye’de herkes sükunet istiyor ama kışkırtmak için özellikle çaba sarfediyorlar” ifadelerini kullandı.

 

“MESELE ÜÇ BEŞ VEKİL MESELESİ DEĞİL”

Ülkenin 6 aydır seçim gündeminden çıkamadığını kaydeden Özsoy, “1 Kasım’da tek bir şey istiyoruz, halk aklını ve vicdanını kullansın kime veriyorsa başımız gözümüz üzerinedir. Bu seçim meselesi, artık AKP; CHP, MHP, HDP meselesinin ötesine geçmiş. Bu memlekette biz nasıl yaşayacağız. Mesele bizim üç beş vekil daha alabilmemiz meselesi değil, bu çatışmalı sürecin önüne geçemezsek belli bir siyasal istikrar oluşturamazsak Türkiye’nin Suriyelileşme riski var. Sıkıntılar derin, bunun önünü almamız lazım. HDP’yi de Türkiye siyasetinde bir fırsat olarak görmek lazım. Türkiye’de temsiliyet şansı bulamamış değişik kesimleri, bir şekilde meclise taşıyıp sorunlarımızı konuşarak çözebilmenin kanalını açıyoruz. Hem hükümetin hem Sayın Cumhurbaşkanının eğer sorunların demokratik çözünü istiyorlarsa HDP’ye destek olmaları lazım, teşvik etmeleri lazım. Ne kadar çok demokrasi, ne kadar çok siyasal temsiliyet olursa o kadar çok şiddetin dozajı düşer” diye konuştu.

1 Kasım seçimlerinden sonra pozisyon ne olursa olsun, mutlak suretle hükümet kurulacağını kaydeden Özsoy, “bu memlekette bir hükümet kurulacak bu konuda kimsenin kaygısı olmasın. Bir daha seçim kaygısı kimse taşımasın bu seçimde eğer tek başına iktidar olunmazsa, elimizde doneler var mutlak suretle bir hükümet kurulacak” ifadelerini kullandı.

 

“ANKETLER MANİPÜLASYON ARACI OLARAK KULLANILIYOR”

Toplantıda gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Özsoy, Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere ülke genelinde yapılan anketleri değerlendirdi.

Anket sonuçlarının çoğu zaman bir manipülasyon aracı olarak kullanıldığını kaydeden Özsoy, “Yurtdışında da anket yapıyorlar seçime yönelik ama sürekli olarak televizyonlarda yapılan konuşmalarla toplumun yönlendirilmesi doğru değil. Siz falan parti tek başına iktidar olacak dediğiniz zaman insanlar oraya doğru yanaşıyorlar. Böyle bir durum var. O anketler manipülasyondur, halkı yönlendirmedir. Anket sonuçlarının belli bir süreden sonra paylaşılmaması gerekiyor ancak bir şekilde sızdırılıyor. Bizim gördüğümüz, HDP’nin oylarının düşmesi için hiçbir sebep yok. Geçen seçimde yüzde 10 barajı vardı. Bu seçimde barajımızı yüzde 13 olarak ilan etmişiz. Çatışmalı durum HDP’ye bağlıyorlar. HDP bunun faili değildi” dedi.

 

“BİNGÖL’DE İDDİALIYIZ”

1 Kasım seçimleri kapsamında Bingöl’de iddialı olduklarını belirten Özsoy, şunları söyledi: 7 Haziran’da Herkes sürpriz yaptığımızı söylüyor. Bingöl’de seçim çalışması yaptıktan sonra 52-55 bin minimum oy oranımız olduğumuzu söylediğimiz zaman insanlar bizi ciddiye almıyorlardı. Bu memleketin sorunları var. Bingöl’ün Türkiye gibi sorunları var ve mevcut siyaset bu sorunlara çözüm üretemiyor. Denenmiş, denenmiş, sonuç ne? Bingöl yoksullukta birinci sırada. 6 yıldır bakanımız var, başbakan yardımcımız var, Bingöl son sırada. İntihar oranlarında ilk üç sırada, çeklerin yazılmasında yüzde 60’la ilk sıradayız. Tıkanmış. Siyaset tıkandığı zaman insanlar, çıkış yolu ararlar. Emanet oy değil, herkes emanet oy alır. Bütün partilere baktığınız zaman ‘bu defa oy verdim ilelebet buradayım’ diye bir şey yok. İnsanlar çıkış yolu ararlar.”

 

“ÖLÜYE HAKARET HİÇBİR DİNDE YOKTUR”

Şırnak’ta Hacı Lokman Birlik’in cenazesinin sokaklarında panzerin arkasından sürüklenmesini değerlendiren Özsoy, “Cenazelere yapılan işkenceler insani değildir. Ölüye hakaret hiçbir dinde hiçbir ideolojide yoktur. Kim olursa olsun. Üzerindeki üniformanın dışında, polis asker, sivil, gerilla hiç önemli değil, öldüğü zaman hüküm kalkar derler. O artık Allah’a teslim olmuş. Dolayısıyla işkence gayri insanidir. Terörist diyorlar, analı, babalıdır. Mars’tan gelmemiş. Buranın insanı” şeklinde konuştu.

 

KAVRAN: “ÇATIŞMALARDAN ETKİLENEN BİZLER OLMAYIZ”

Bir gazetecinin ‘Çatışmalı süreç oyları etkiler mi’ sorusunu yanıtlayan HDP 3. sıra adayı Hatice Kavran, “Evet, çatışmalı süreç ortamı etkiler ama çatışmayı çıkaranlar, çatışmanın müsebbibi olanlar bundan olumsuz etkilenir, biz değil. HDP, söylediği her sözde, girdiği her ortamda sürekli barışı dillendiren bir partidir. Halkların özgürlüğünü, kardeşliğini, barışı isteyen bir partidir. Barışı isteyen bir parti bu süreçten neden olumsuz etkilensin ki. Basın yoluyla halkta algı operasyonları oluşturmaya çalışıyorlar. HDP bu çatışmalı sürecin müsebbibidir diye. Öyle bir şey yok. HDP, barış olsun diye her şeyi yapıyor, barışın sağlanması için çalışıyor. HDP sadece bölgede değil tüm Türkiye’de oy artışı yaşadı ancak bölgede iktidar oldu. Bunun sebebi AKP’nin bölgede uyguladığı politikalar, yıllardır verdiği sözlerin yerine getirilmemesi ve HDP’nin barışı getirmek için yaptığı çalışmalar, halkında bunu görmesidir” dedi.

 

DEMİREL: “HEDEFİMİZ YÜZDE 17-18 CİVARINDA OY ALMAKTIR”

Toplantıda konuşan 2. sıra adayı Mahmut Demirel’ de soruları yanıtladıktan sonra şunları söyledi: “HDP, Türkiye’deki her gücün, her varlığın, her aidiyetin, her dilin, her inancın temsilidir. Her kesimden kendimize bir taban bulabiliyorsak, demek ki şuana kadar sistem partileri, bu halkı temsil edememişler, sistem partilerinde halkımın kendine yer bulamamış ve HDP’de yavaş yavaş birikmeye başlıyor. Hedefimiz yüzde 17-18 oy almaktır. Bu yönde çalışmalarımız var. HDP Türkiye için bir şanstır. HDP’nin mecliste olması lazım, Bingöl’de de başarıyı yakalaması lazım. AKP’nin böyle bir oy alması bizim için sürpriz oldu. Bu kadar oy almaması gerekiyordu, çünkü bu memlekete verdiği hiçbir şey yok. Biz burada 3 adayız, birbirimiz için değil, halkımız için çalışıyoruz. Bingöl yoksullukta birinci sırada ama Bingöl’deki şahsiyetler, nemalanan insanların da paralarında erime olduğumu, onların da kasaları erdi mi? Bingöl’de gençlerimiz intihara sürükleniyor, bu neden kaynaklanıyor?”


YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.