Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


DOLAR 28,9320 % 0.02
EURO 31,1976 % 0.12
GRAM ALTIN 1.883,14 % -0,04
ÇEYREK A. 3.078,93 % -0,04
BITCOIN 1.276.423 -0.728
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

‘SAĞDUYU’ ÇAĞRISI

HDP, bir kez daha halkı sokağa çıkmaya ve `Demokratik eylemliliği yükseltmeye` çağırdı. Bingöl’deki siyasi parti liderleri, yarın yapılacak eylem öncesi tüm kamuoyuna sağduyu çağrısı yaptı.

Son Güncelleme :

31 Ekim 2014 - 9:37

‘SAĞDUYU’ ÇAĞRISI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) 1 Kasım’da yapılacak Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı küresel eylem için sokağa çıkma çağrısında bulundu. Açıklamada; “Halklarımızı 1 Kasım’da bir kez daha sokağa çıkarak küresel eyleme güç vermeye çalışıyoruz” ifadesi kullanıldı.

HALK TEDİRGİN

HDP’nin ilk sokağa çıkın çağrısı; çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesi, onlarca kişinin yaralanması, kamu binaları, esnaf ve siyasi parti teşkilatlarının zarar görmesiyle sonuçlandı. Olayların baş aktörü olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan halk, HDP’nin ikinci çağrısıyla tedirginlik yaşıyor. Halk, 1 Kasım Cumartesi günü aynı olayların tekrar edilmemesini beklerken, Bingöl’deki siyasi parti liderleri, olası provokasyonlara karşı sağduyu çağrısında bulundu.

COŞKUN: “HERKESİN HAKKINA RİAYET EDİLMELİDİR”

Herkesin hukuksal ve kendisine tanınan özgürlükler çerçevesinde demokratik haklarını kullanamaya sahip olduğunu ifade eden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bingöl İl Başkanı Yusuf Coşkun, Türkiye’nin demokratik hukuk devleti olduğunu belirterek: “Hukuk devletinde, insanların toplantı, gösteri ve yürüyüşte bulunma hakları vardır. Bunların sınırları da yine yasalarla çizilmiştir. Dolayısıyla hukuk çerçevesi içerisinde yapılacak olan her türlü etkinlik, faaliyet ve fikir beyanı engellenemez, engellenmemelidir. Bu açıdan bakıldığında vatandaşımızın bu haklarını kullanma çerçevesinde yapacakları gösteri ve yürüyüşlerde makul görülür. Ancak demokratik haklar kullanırken, başkalarının haklarına da riayet edilmelidir. Daha önceki yaşananlardan da ders alınarak insani ve hukuki tavır bu yönde alınmalıdır” dedi.

Çözüm sürecinin mutlak suretle devam ettirilmesi gerektiğini de ifade eden Coşkun: “Çözüm süreci Ülke ve insanımız için önemli bir projedir. Kan ve gözyaşının kimseye fayda sağlamadığı, meseleleri çözmediği acı tecrübelerle ortada iken herkesi çözüm sürecini sahiplenmeye ve bunun için ne gerekiyorsa yapmayı insanlık adına talep ediyorum” şeklinde konuştu.

YURTSEVER: “PROVOKASYONLARA MAAL VERİLMEMELİ”

Yarın yapılacak olan etkinliğe dair açıklamada bulunan Bölgeler Demokratik Partisi (DBP) Bingöl İl Başkanı Halis Yurtsever, halkın olası olaylara ve provokasyonlara meydan vermemesi gerektiğini söyledi.

HDP tarafından yapılan çağrının ‘Dünya Kobani’ çağrısı oluğunu belirten Yurtsever: “Kobani zor şartlar altında keleşle, toplara karşı ve son yüzyılın en ileri teknolojiyle donatılan silahlara karşı çok büyük bir mücadele ediyor. Bu mücadele, IŞİD gibi katil, insani davranışlardan yoksun bir çeteye karşı veriliyor. Dünya ülkeleri Kobani’nin bu serhildanını çok makul olarak karşıladı ve Cumartesi günü bütün dünyada Kobani’ye destek olmak amacıyla herkes alanlara çıkacak ve sağduyu çağrılar yapılacak” dedi.

6-7 Ekim olaylarında hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Yurtsever: “Bu son süreçte yaşanan kırgınlıkları, dargınlıkları, küskünlükleri de bertaraf etmek için de alanlardayız. Bundan dolayı olaylarda ölenlerin tümüne Allah’tan rahmet diliyoruz, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Keşke bu olaylar bölgemizde, ülkemizde yaşanmamış olsaydı” diye konuştu.

Cumartesi günü yapılacak ‘Demokratik eylemliliği yükseltme’ etkinliğinde, bütün Türkiye halklarının sağduyu içerisinde olmasını istediklerini vurgulayan Yurtsever: “Kesinlikle 1 Kasım Dünya Kobani günü bir demokratik taleptir. Bu demokratik talebimizi yerine getirirken, demokrasi çerçevede düzenli bir şekilde, disiplinli bir şekilde bütün açıklamaları yaparak, aynı disiplin içerisinde tekrardan partimize döneceğiz. Bu çerçevede en ufak bir olaya, polemiğe, provokasyona hiç kimsenin maal vermemesi gerekir. Bizim halktan ricamız budur” şeklinde konuştu.

TASALI: “PROVOKATÖRLERİN OYUNLARINA GELİNMEMELİ”

Herkesin demokratik hakkını kullanmaya sahip olduğunu belirten Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı ise, bu çerçevede provokatörlük yapmanın, başkasının canına malına zarar vermenin doğru olmadığını söyledi.

Bu konuda herkesin dikkatli olması gerektiğini ifade eden Tasalı, bu tür olaylarda provokasyon her zaman söz konusu olduğunu belirtti.

Tasalı: “Kitleleri sokağa dökenler kontrolü sağlayamaz ise bu vebalin altında kalır. Biz, hangi görüşten olursa olsun herkesin mutlak suretle kendi demokratik hakkını kullanma özgürlüğüne sahip olduğunu düşünüyoruz. Ancak talana, yağmaya, kaosa ve başkasının özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik davranışları tasvip etmeyiz. Halkın huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yok. Herkesin sağduyulu davranmasını tavsiye ediyoruz. Tahrikçilerin, provokatörlerin oyunlarına gelinmemelidir” şeklinde konuştu.

KURBAN: “SOKAK HAREKETİ KİMSEYE ZARAR VERMEMELİ”

“Türkiye’de bir demokratik eylem yapılacaksa, sokak hareketi başkasına zarar vermemelidir” görüşünü bildiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bingöl İl Başkanı Mustafa Kurban, başkasının canına, malına zarar vermeyecek şekilde her türlü demokratik faaliyetin yürütülebileceğini ifade etti.

Vatandaşların can ve mal güvenliğinin alınması gerektiğini vurgulayan Kurban, şunları söyledi: “Sokağa çıkıldığı zaman başkalarının canı, malı tehlike altına giriyorsa bu doğru bir eylem olmaz. Fakat Kobani konusunda bütün dünyanın birleştiği bir nokta var oradaki insanlar çok ciddi tehdit altında. Kobani halkı orayı terk etmiş, Türkiye’ye sığınmış. Orada kalanlarda kendi coğrafyasının mücadelesini veriyor. Burada vurgulanması gereken HDP kendi taraftarlarını sokağa çağırıyorsa, sokaktaki eylemlerden diğer insanlar zarar görmemelidir. Can ve mal güvenliği esas alınmalıdır. Demokratik eylem dünyanın hiçbir yerinde başkasına zarar vermez.”

KIZILBOĞA: “ÖNCEKİ ÇAĞRIDA HALK ZARAR GÖRDÜ”

HDP tarafından yapılan önceki çağrıda, halkın zarar gördüğünü anımsatan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa: “Daha önce yine HDP çağrısıyla halk sokaklara döküldü. Birçok esnafımız mağdur edildi. Demokratik eylemde basın açıklaması yapılır, varsa bir mağduriyet devletin yasal mercilerine başvuruda bulunulur. Devletin malına zarar vermeyi, esnafı, vatandaşı tedirgin etmenin hiçbir yasal tarafı olmaz” dedi.

1 Kasım Cumartesi günü, parti ve Ülkü Ocaklarına mensup üyelerin sokaklarda olmayacağını belirten Kızılboğa: “Biz hiçbir şekilde çatışan taraf olmayacağız. Teşkilatlarımıza ve mensuplarına yönelik olası saldırılarda kolluk kuvvetleri görevlerini yapacak. Saldırı olabilecek yerleri, hassas olan yerlerinin güvenliğini sağlamak da güvenlik birimlerimizin görevidir. Biz hiçbir şekilde sokakta olmayacağız. Sokakta Milliyetçi Hareket Partisi ve ülkü ocaklarının bir mensubu olmayacak. Olanında bizim içerimizde yeri yoktur bizim bu tür konularda tavizimiz de söz konusu değildir. Birinin malına, canına kastedilecekse bunlardan asker ve polisimiz görevlidir. Biz çatışan, çatıştıran taraf olmayacağız, bunlara müsaade de etmeyeceğiz. Bizler, ülkenin huzuru için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Sokak eyleminde sağduyulu vatandaşların olası durumlara meydan vermeyeceğini belirten Kızılboğa: “bu tür olayların tekrar yaşanmaması için hepimiz sorumluyuz. Birileri yakmaya, yıkmaya çalışırken bizler onarmaya çalışmakla sorumluyuz. Bizlerde onlar gibi davranırsak buralarda yaşam olmaz” ifadelerine yer verdi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.