STK'lar Tarihi Köprü'de Bir Araya Gelecek | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Genç Haberleri - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

29 Kasım 2020 - 13:19

STK’lar Tarihi Köprü’de Bir Araya Gelecek

Genç’in tarihi köprüsü için yıkım kararı alınması, Sivil Toplum Kuruluşları’nı harekete geçirdi. STK’lar yıkım kararına karşı oturma eylemi gerçekleştirip basın açıklaması yapacak.

STK’lar Tarihi Köprü’de Bir Araya Gelecek
Son Güncelleme :

17 Haziran 2014 - 19:16

113 views

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1950’li yıllarda yapılan ve Genç İlçesi ile Bingöl’ü birbirine bağlayan ancak bir süre sonra yeni köprünün yapılmasıyla atıl duruma düşen tarihi köprü için yıkım kararı alması, ilçe kamuoyunda bomba etkisi yarattı. İlçe genelinde vatandaşın tepkisine neden olan bu durum onlarca sivil toplum kuruluşunun da harekete geçmesine neden oldu.

 

 

Sitemiz köşe yazarlarından Mesut Kovalar imzası ile gönderilen mailde aralarında Bin-Genç-Der Anadolu Eğitim Sendikası, Aksiyoner Gençlik Der, KOÇ-DER,  BİN. TEKS. KON DER, Vefa ve Sağlık Gönüllüleri İl Temsilciliği ve Kurucu Genel Başkanlığı gibi daha birçok sivil toplum kuruluşunun Pazartesi günü tarihi köprü üzerinde bir araya gelip oturma eylemi gerçekleştirip basın açıklaması yapacakları belirtildi.

Kovalar tarafından sitemiz Gencin Sesi mail adresine gönderilen “Tarihi Genç Köprüsü yıkılmasın gelecek nesillerimiz bu mirastan yoksun kalmasın!”  başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

BASIN AÇIKLAMASI

  “ Tarihi Genç Köprüsü yıkılmasın gelecek nesillerimiz bu mirastan yoksun kalmasın !

     1950'li yıllarda yapılan tarihi Genç Köprüsü, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından alınan bir kararla yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Böylesine güzide bir kültür mirasının yok olmaya mâhkum bırakılması sağduyulu vatandaşlarımızı huzursuz etmiş ve sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepki silsilesine sebebiyet vermiştir.

     Yıllardır kaderine terkedilen tarihi Genç Köprüsü, kızgın Murat Nehri’ne karşı inatla durmayı bilmiş ve bugünlere gelmiştir. Ne yazık ki heybetli Murat Nehri’nin yarım asırdan daha fazla bir sürede yıkamadığı tarihi körümüzü, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün aldığı  bir kararla yıkılması gündeme gelmiştir. Bu yıkımın durdurulması ve tarihi köprümüzün onarılıp, restore edilerek gelecek nesillerimize bir kültür mirası olarak bırakılması gerekmektedir. Tarihi köprümüz hakkında siyasilerce birçok vaat verilmiş ancak verilen bu vaatlerin hiçbiri yerine getirilmemiştir. 2010 tarihinde dönemin milletvekili sayın Kazım Ataoğlu ile birlikte Genç ilçemizi ziyaret eden sayın Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın ‘tarihi köprü restore edilecek ve kültürel bir miras olarak bırakılacaktır’ gibi bir beyan ile Halkımızı umutlandırmış ve restore çalışmalarının başlaması için gün sayılmıştır ancak bu tarihten sonra hiçbir şekilde gündeme getirilmemiştir.  Bir önceki dönemde Belediye Başkanlığı görevindeyken bu konuyu gündeme getiren sayın Abdurrahim Ariç, tarihi köprünün onarım ve restore edilmesi amaçlı birçok kurum ve kuruluş ile irtibat kurup projeler sunmuştur fakat ilerleyen süreçte hiçbir sonuç alamamıştır.

    Tarihi köprünün yıkılmaması ve onarılıp restore edilmesi için bazı sivil toplum kuruluşları ( BİN-GENÇ DER, Anadolu Eğitim Sendikası, Aksiyoner Gençlik Der, KOÇ-DER,  BİN. TEKS. KON DER, Vefa ve Sağlık Gönüllüleri İl Temsilciliği ve Kurucu Genel Başkanlığı vb. gibi daha birçok sivil toplum kuruluşu ) ‘yla yapmış olduğumuz görüşmeler olumlu sonuçlanmış ve 23 Haziran 2014 Pazartesi Günü saat: 13.00’da Genç İlçemizin girişinde bulunan tarihi köprü önünde gerçekleştireceğimiz oturma eylemi ve basın açıklamasına katılım göstereceklerinizi bildirmiştirlerdir. Gelecek nesillerimizin bu kültür mirasından yoksun kalmaması için tüm sağduyulu vatandaşlarımızı bekleriz”

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.