Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
GRAM ALTIN 2.450,67 % -1,57
ÇEYREK A. 4.006,85 % -1,57
BITCOIN 64.326,50 0.397
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 22°
Google News

“Tehdit ve baskıyla alınan oyun kıymeti yoktur”

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından değerlendirmelerde bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: “10 tanede yüz tanede bin tanede baskıyla oy alsanız, insanların özgür iradesiyle verdiği o bir oy bin oydan daha değerlidir” dedi.

Son Güncelleme :

12 Ağustos 2014 - 16:04

“Tehdit ve baskıyla alınan oyun kıymeti yoktur”

Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle Bingöl’de bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milletvekili Prof.Dr. Eşref Taş, Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve İl Başkanı Yusuf Coşkun ile birlikte AK Parti İl Başkanlığında Cumhurbaşkanlığı seçim değerlendirmesi yaptı.

10 Ağustos seçimlerinin millete, ülkeye hayırlı olması temennisinde bulunarak başlayan Bakan Yılmaz, tarihi bir gün yaşadıklarını belirti.

Önceki gün yapılan seçimde halkın ilk defa doğrudan Cumhur reisini seçtiğini anımsatan Yılmaz, eski Türkiye’nin geride kaldığını, yeni Türkiye’nin de 11 Ağustos’tan itibaren inşa edilmeye başlandığını vurguladı.

Yılmaz, şöyle dedi:

“ESKİ TÜRKİYE GERİDE KALDI”

“Bizlerde bu tarihi güne tanıklık yaptık. Türkiye çok şükür birçok badireden geçerek demokrasisini bu noktalara kadar taşımış oldu. Artık devletin başını da halkın doğrudan seçtiği bir ülke haline geldik. Bu Türkiye’nin demokrasisi açısından çok önemli bir kazanım olmuştur. Sadece bu seçimde değil bundan sonraki seçimlerde de millet kimi istiyorsa, kimi devletin başında görmek istiyorsa onu seçecektir. Bu devletle milleti daha fazla kucaklaştıran, daha fazla bir araya getiren bir süreç olmuştur. Biz buna yeni Türkiye diyoruz. Eski Türkiye artık gerilerde kaldı. Yeni Türkiye 11 Ağustos’tan sonra inşa edilmeye başlandı. Aslında çok önceden başlamıştı ama bir anlamda eşiği aşmış olduk. Yeni Türkiye’yi şimdi çok daha rahat bir şekilde telaffuz edebiliyoruz”

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye’nin kazandığını ifade eden Yılmaz, “Bu seçimlerde kesinlikle yeni Türkiye kazandı. Eski Türkiye’yi özleyenler, ‘eski düzen devam etsin’ diyenler gördünüz birçok parti bir araya geldiler, onun üzerinde anlaştılar ve onu desteklerdiler. Görüyorsunuz sonuç ortada. Eski Türkiye kaybetti. Eski Türkiye’yi düşünenler, eski Türkiye’ye dönmek isteyenler kaybetti. O vesayetçi Türkiye’yi özleyenler kaybetti” dedi.

“77 MİLYON KAZANDI”

Türkiye açısından çözümden yana olanların kazandığını, çözüme mesafeli olanların da kaybettiğine işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Türkiye’de çözümü isteyenler bunun için risk alanlar kazandılar, milletimizin desteğini aldılar. Milletimiz ‘kardeş kavgası istemiyorum’ dedi. Milletimiz ‘bu sorunu bitirin, Türkiye’yi çok daha güçlü geleceğe taşıyın’ dedi ve oyunu o şekilde ortaya koydu. Çözümden yana olanlar kazandılar, çözüme karşı olanlar milletten gereken cevabı aldılar. Aslında 77 milyon kazandı. Yeni Türkiye, güçlenen Türkiye, daha demokratik hale gelen Türkiye, çözüm sürecini gerçekleştiren Türkiye, 77 milyonun kazandığı Türkiye’dir. İnşallah buradan aldığımız güçle 2023’e yürüyeceğiz. 2023’te çok daha güçlü bir ekonomi, çok daha güçlü bir sosyal devlet, dünyada itibarı çok daha yüksek bir devlet haline geleceğiz inşallah.”

-BAŞBAKANIN CUMHURBAŞKANI SEÇİLMESİ-

Başbakanın ilk turda seçilmesinin kendileri açısından çok önemli olduğunu belirten Yılmaz, bir taraftan sevinçli olduklarını bir taraftan da başbakanın genel başkanlık ve başbakanlık görevinden ayrılacak olmasından dolayı da buruk bir sevinç yaşadıklarını dile getirdi.

Yılmaz, “Başbakanımız ilk turda seçildi, bu bizim için çok önemliydi gerçekten. İkinci turda çok daha yüksek oy almaktansa, ilk turda yüzde 50’nin üzerinde oy almak çok daha anlamlı. Dünyada bunu çok fazla yapan lider yok demokratik ülkelerde. Başbakanımız bunu başardı, yüze 50’nin üzerinde aldığı oyla ilk turda seçildi. Bunun için çok sevinçliyiz. Bu ülkeye çok emek harcamış, reformlara öncülük etmiş bir insan şimdi devletimizin başına geçecek. Ama bir taraftan da buruk bir sevincimiz var. Çünkü bir süre sonra genel başkanlıktan ve başbakanlıktan ayrılacak. Buda partimiz ve ülkemiz için bir şanstır.”

-MUHALEFETTE ELEŞTİRİ-

Açıklamalarına muhalefet partilerini eleştirerek sürdüren Yılmaz, elde edilen sonuçlardan muhalefetin ciddi bir ders çıkarması gerektiğini söyledi.

AK Parti hükümeti olarak hiçbir zaman milleti suçlamadık, faturayı millete kesmedik ve bir eksiğimiz varsa onu tespit etmeye çalıştık” diyen Yılmaz, Türkiye’nin güçlü bir muhalefete, nitelikli bir muhalefete ihtiyacını olduğunu vurguladı.

Muhalefetin kendisini sorgulaması ve gözden geçirmesi gerektiğini savunan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Ak parti niçin bu kadar başarılı oldu? Biz her zaman neyi yaşadıysak dönüp kendimize baktık. Hiçbir zaman milleti suçlamadık, hiçbir zaman faturayı millete kesmedik, bir eksiğimiz varsa onu tespit etmeye çalıştık. Başarılı olduğumuz dönemlerde bile niçin falanca alanlarda başarılı değiliz diye kendimizi sorguladık. İşte bu anlamda da muhalefetin kendisini sorgulaması lazım, gözden geçirmesi lazım. Türkiye’nin güçlü bir muhalefete, nitelikli bir muhalefete ihtiyacı var. Yeni bir Türkiye, yeni bir muhalefetle çok daha anlamlı olur. İnşallah önümüzdeki süreçte muhalefette gerekli dersleri çıkarır. Bir taraftan milletin iradesine saygı gösterirken, bir taraftan da milletin beklentilerine yönelik, taleplerine göre konumlandırırlar diye temenni ediyorum. Son 12 yılda 9 seçim yaşadık, 9 seçimde de milletimiz bizi mahcup etmedi. 9 seçimde de destek oldu. Herhalde muhalefettin bunda da bir takım dersler çıkarması lazım. Muhalefetle birlikte bütün kurumlarımızın yeni Türkiye’ye hazırlanması gerekiyor.”

“MİLLETİN MESAJI ÇOK NET VE AÇIKTIR”

Cumhurbaşkanlığı seçiminde milletin verdiği mesajın çok net ve açık olduğunu belirten Yılmaz, “Millet değişimden yanadır, millet geleceği tartışan liderlere, partilere oy veriyor. Korkular üzerinden, endişeler üzerinden, karışıklıklar üzerinden siyaset yapanlara ise, prim vermiyor. Milletimiz umuttan yanadır, korkudan yana değil. Şimdi birlik, beraberlik zamanı, seçimler geçti, artık oy versin, vermesin bütün milletimiz birlik, beraberlik içinde geleceğe doğru yürüyeceğiz inşallah.” İfadelerini kullandı.

“BASKI VE TEHDİTLE ALINAN OYUN KIYMETİ YOKTUR”

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Bingöl halkının kendilerini mahcup etmediğini, bu nedenle herkese teşekkür etmek istediğini kaydeden Yılmaz, baskı ve tehditlerle alınan oyların kıymetinin de olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi kırsal bölgelerde seçmenlere yönelik bir takım tehdit ve baskıların yapıldığı yönünde duyumlar aldıklarını kaydeden Yılmaz, “Bingöl yine bizi mahcup etmedi. Allah razı olsun, Bingöl halkına müteşekkiriz. Bütün Bingöl halkına teşekkür ediyorum. Oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Fakat bir konun altını çizmek istiyorum. Kırsal alanda kulağımıza insanlar üzerinde epeyi bir baskı ve tehditler geldi. Baskıyla alınan oyun bir kıymeti yoktur. Tehditle alınan oyun bir kıymeti yoktur. 10 tanede yüz tanede bin tanede baskıyla oy alsanız, insanların özgür iradesiyle verdiği o bir oy bin oydan daha değerlidir. Kim baskı yapıyorsa, kim insanlar üzerinde baskı kurmaya çalışıyorsa kaybetmeye mahkûmdur; çünkü halka saygısızlık yapmıştır, halkın özgür iradesine saygısızlık yapmıştır. Özelikle Karlıova ile ilgili ben böyle bir düşünceye sahibim. Bundan 4 ay önce bir yerel seçim yaptık. Bir 4 ayda bu kadar oy değişmez, bu normal bir durum değil. Farklı bir durum olduğunu kırsalda açık ve net bir şekilde ifade edebiliriz. Bundan dolayı da bütün siyasi partilerin tepki göstermesi lazım. Herkesin cesur bir şekilde, ilkeli bir şekilde buna karşı koyması lazım. Hangi partiden olursak olalım bizim tek amacımız şu olmalı; özgür iradesiyle kim kime oy verecekse gitsin versin. Ama onun dışında hiç kimse kimseyi baskıyla, zorla başka bir yere yönlendirmeye çalışmasın. Karlıova’da belediye meclis üyelerimizden istifa edenler oldu. Hiç kimse çıkıp da ‘niye istifa ediyor’ diye sormadı. Her konuda çıkıp soru soranlar maalesef çıkıp bu konuda soru sormuyorlar. Niçin iki meclis üyemizin istifa ettiğinin tartışılması, konuşulması lazım. Hiç kimsenin seçilmiş insanları zorlamaya hakkı yoktur. Halkın seçtiği insanlar üzerine baskı kurmaya hakkı yoktur. Bunu yapanlar er ya da geç kaybederler.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.