Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,5652 % 0.03
EURO 34,9221 % 0.2
GRAM ALTIN 2.425,48 % 0,09
ÇEYREK A. 3.965,66 % 0,09
BITCOIN 64.552,67 -3.341
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 13°
Google News

Tüm aday adayları nazarımızda birdir

Bakan Yılmaz: “Adaylarımız temayül, teşkilat görüşü, kamuoyu araştırmaları ile belirlenecek. Kanaat önderlerinin görüşlerini de alacağız” dedi.

Son Güncelleme :

16 Ekim 2013 - 11:33

Tüm aday adayları nazarımızda birdir

AK Parti Bingöl İl Başkanlığı İl Danışma Meclisi Toplantısı dün saat 11.00’de Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi. 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Ak Parti Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay, yerel seçimlere çok az bir zaman kaldığına dikkat çekerek, parti merkezinin seçeceği adayı destekleyeceklerini söyledi. 


Çalbay: “Aday adayları partiye bağlı kalmalı”
Seçimlerin hangi adayla daha rahat kazanılacağı konusunun önemli olduğunu belirten Çalbay, şunları söyledi:
“Aday adayları arasından sadece bir kişi seçilecek ama ondan sonraki süreç daha önemli. Aday adaylarının partiye bağlı kalmalarını sağlamak lazım, bizler geçmişte bunun sıkıntısını yaşadık.
Bingöl Belediyesi çok önemli çalışmalara imza attı. Su, kanalizasyon ve yağmursuyu gibi 3 önemli çalışmayı aynı anda başlattı. Altyapı çok nankör bir çalışmadır, kimse toprağa yatırılan milyonları görmez ama tozu toprağı görür. Altyapıdan, üstyapıya, arıtma tesisinden, çöp tesisine ve parklara kadar Bingöl Belediyesi’nin el atmadığı iş kalmadı. Duble yollar, tesisler ve bir çok alanda yapılan çalışmalarla Bingöl adeta yeniden inşa ediliyor ama bir dikili taşları bile olmayanlar ya bu hizmetleri engelliyor yada karalamaya çalışıyor” dedi.

Atalay: “Makamlar geçicidir, önemli olan arkada eser bırakmaktır”
Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay’ında gündeminde yerel seçimler vardı. Atalay, makamların kalıcı olmadığına dikkat çekerek, “Makamlar geçicidir, önemli olan arkada eser bırakmaktır. 2009 yılından bu yana iyisiyle kötüsüyle bir şeyler yapmaya çalıştık; ancak bunlar sadece benim eserim değil. Bu çalışmalar Başbakanımız, Kalkınma Bakanımız, Milletvekilimiz, partililerimizi ve halkımızın büyük destekleriyle olmuştur. Allah’a şükür verdiğimiz taahhütlerin büyük bölümünü yerine getirdik.”
Eşref Taş: “Bingöl’ün kaybedilmesi demek Bölgenin kaybedilmesidir”
Ak Parti Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş, Ak Parti döneminde yapılan hizmetlerin Cumhuriyet döneminde yapılan hizmetlere denk olduğunu söyledi. Yerel seçimlerin önemine değinen Taş, şöyle konuştu:
“Gelecekte daha iyi bir Bingöl ve Türkiye inşa edilmesi için rotamızı şimdiden belirlememiz gerekiyor. Önümüzde önemli bir seçim var. Birçok arkadaşımız aday adayı olacak; ama bir arkadaşımız görev alacak. Önemli olan aday adayı arkadaşlarımızın küskünlük ve kırgınlık yaşamadan partiye kenetlenmesidir. Bu gibi sorunlar yüzünden Bingöl’ün kaybedilmesi demek Bölgenin kaybedilmesidir. Hiçbir arkadaşımız kişisel hesaplar peşine düşmemelidir” dedi. Taş, aday adaylarının seçim sürecinde de parti için çalışmaları gerektiğini belirtti.

Alpay: “Demokratikleşme adına atılan adımlar nedeniyle yerel seçimin önemli”
Elazığ Milletvekili ve Bingöl Koordinatörü Şuayip Alpay, ise 2014 Yerel Seçimlerinin Türkiye tarihinin en önemli seçimi olduğunu söyledi.
Türkiye’nin demokratikleşmesi adına atılan adımları hazmedemeyen kesimlerin hükümetin önünü kesmek için son hamlelerini Gezi Parkı olaylarında yaptığını belirten Alpay, “Gezi olayları hükümetin önünü kesmek için yapılan son hamleydi. Demokratikleşmeden rahatsız olan kesimler nasıl Gezi olayları ile kampanya başlattılarsa aynı şekilde 2014 yerel seçimlerinde Ak Parti bir önceki seçime göre daha az oy alırsa bunu da kampanyaya dönüştürecek. Bu sayede de Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasını engellemek isteyecekler” dedi.
Demokratikleşme adına atılan adımlar nedeniyle yerel seçimin önemli olacağını belirten Alpay, “Başbakanımızın ortaya koyduğu çözüm sürecinde sona doğru geliyoruz. Bu sayede yıllarca süren terör olaylarının son bulmasını ümit ediyoruz. Halkın özgürce yaşayabileceği bir Türkiye arzu ediyoruz.”

Coşkun: "Balyoz davası ülke demokrasisi için bir milattır"
23.Dönem Bingöl Milletvekili Yusuf Coşkun ise geçtiğimiz günlerde ülke gündeminde önemli yer tutan ve kamuoyunda balyoz davası olarak bilinen ve içinde emekli generaller ile muvazzaf subayların bulunduğu davanın Yargıtay 9.Ceza Dairesi’nin nihai kararı ile kesinleşmesi üzerine değerlendirmede bulundu.
"Balyoz davası ülke demokrasisi için bir milat olduğunu söyleyen Coşkun, “Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin balyoz davası hakkındaki kararı ile uzun soluklu ve tartışmalı bir yargı dosyasına son nokta konuldu. Adalet, söyleyeceğini söyledi. Bu karar, ülkemiz demokrasisi için bir milat olmakla birlikte hukuk önünde eşitlik prensibinin konumuna bakılmaksızın herkes için uygulanacağının en açık göstergesidir. Bir zamanlar bu ülkede yargılanabileceği hayal dahi edilemeyen kişilerin, yaptıkları fiiller gerekçesi ile yargılanabileceğini hepimiz gördük. artık üstünlerin hukukundan , hukukun üstünlüğüne geçmiş bulunmaktayız. Ak Parti hükümeti ile hukukun herkes için geçerliliği ve uygulanabilirliği vurgulanarak, silahın ve zorbalığın etkili olmadığı medenî bir ülke haline geldik. Bu karar, aynı zamanda ülkemizin parlak geleceğine ve hızlı kalkınmasına keyfi müdahalede bulunmayı aklından geçiren ve geçirebilecek tüm kişilere önemli bir mesaj niteliği taşımaktadır. Devletin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü artık silaha değil, halkın rızasına dayanıyor.”

Bakan Yılmaz: Bu hizmetler daha başlangıç
Muhalefetin hizmetleri sürekli eleştirdiğini belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, şöyle konuştu:
“Muhalefet sürekli yapılanları örtme çabasında. Şimdi iki soru soruyorum muhalefete: birincisi, bu güne kadar bu millete ne yaptınız? İkincisi, bu topluma ne vaat ediyorsunuz? Bizim yaptıklarımız ortadadır. O kadar çok hizmet yaptık ki bunları sayamıyoruz; ancak bu hizmetler daha başlangıç, daha çok hizmet yapacağız. Daha fazla hizmet için daha fazla çalışacağız.”
“Yerel seçimler Cumhurbaşkanlığı seçimini etkileyecek”
Çok önemli bir yıla adım adım yaklaştıklarını belirten Yılmaz, 2014 yılı seçimlerinin son derece hayati olduğunu vurguladı. Gelecek yıl yerel seçimlerinden sonra demokrasi tarihinde Türkiye'de ilk defa cumhurbaşkanının halk tarafından seçileceğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:
"Özgür iradesiyle millet sandığa gidecek ve kendi cumhurbaşkanı seçecek. 12 Eylül'de bir şey yapılmıştı ama onu saymıyoruz. O dönem biliyorsunuz Kenan Evren paşa kendini ilave etmişti fakat halk orda ne yapsın anayasaya, cumhurbaşkanına 'hayır' dese darbe yönetimi devam edecekti. O bir anlamda demokrasiye geçiş süreciydi. Onu saymıyorum. Onun dışında gerçekten hiçbir dönemde halk bizzat gidip sandıkta cumhurbaşkanı seçmedi. Bu tabi halkı sevindirdiği kadar bazı kesimleri de ürkütüyor. Buna dönük provokatif çalışmalar olduğunu hepimiz biliyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar daha çok değişik şeyler göreceğiz. Ama halkımızın sağduyusuyla hükümetimizin dirayetiyle bütün bunlar birer birer atlatılacak inşallah. Yerel seçimlerde alınan sonuçlar cumhurbaşkanlığı seçimlerini doğrudan etkileyecek. Değişik parti ve kesimler AK Parti'nin yerel seçimlerdeki oy oranına göre cumhurbaşkanlığı seçimine dönük propaganda yapacaklar. Bu nedenle de partililerin her zamankinden daha çok çalışmaları gerekir. Çünkü yerel yönetimlerde yapılan seçim, buradaki partilerin alacağı oy oranı, cumhurbaşkanlığı seçimi için bir işaret fişeği olacaktır. Sacede seçimi kazanmamız yetmez yüksek oylarla bu seçimi kazanmamız lazım."
Demokratikleşme Paketi
Bakan Yılmaz, Demokratikleşme Paketi'nden millet olarak çok büyük bir sevinç yaşadıklarını belirterek, pakette 76 milyonu ilgilendiren çok önemli maddeler olduğuna dikkati çekti.
Yılmaz, şunları söyledi:
"Siyasi partilerle ilgili maddeler var, seçim kanunuyla ilgili hususlar var. Başörtüsüyle ilgili, kamuda başörtülü kardeşlerimizin önünü açan, özgürlük getiren maddeler var. Andımız gibi, işte 1930'lardan kalmış o dönemin faşizan anlayışından bugüne gelen bir takım uygulamalar kalktı ortadan. Çocuklarımızın formatlanmadan, özgür bir ortamda özgür bir şekilde eğitim aldığı geleceğe hazırlandığı bir döneme girmiş oluyoruz. Bütün bunlar son derece önemlidir. Nefret suçlarına karşı düzenlemeler olacak, ayrımcılığa karşı hukuki düzenlemeler yapılacak. Hiç kimsenin ötekileştirilmediği, itelenmediği, kakılmadığı bir Türkiye bizim arzumuz bu. Hiç kimse dilinden, etnik kökeninden, inancından, mezhebinden, fikirlerinden dolayı ayrımcılığa uğramamalı, Türküyle, Kürdüyle, Zazasıyla, Lazıyla, Çerkeziyle, bütün etnik yapılarıyla bir millet olmalıyız. Bunun arayışı içindeyiz. Alevisiyle, sünnisiyle, dindarıyla, dindar olmayanıyla, Müslümanı, gayri müslimiyle bütün bu topraklar üzerinde kim yaşıyorsa bu devletin yönetimi altında kim yaşıyorsa hepsinin birinci sınıf vatandaş olduğu, temek hak ve özgürlüklerde sonuna kadar saygı gösterilen bir ortam istiyoruz. Bunu da adım adım gerçekleştiriyoruz."

“Atılan adımları gölgelemeye çalışıyorlar”
Muhalefet partilerinin bu paketi küçümsemeye ve gölgelemeye çalıştığını dile getiren Yılmaz, "Özellikle bölgemizde BDP'nin üslubunu görüyorsunuz. Küçümsemeye, gölgelemeye çalışıyorlar. Niye böyle yapıyorlar? Biliyorlar bu paket halkın, özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki halkın AK Parti'ye teveccühü artacak, desteği artacak. Kendi tabanlarının kaymasını engellemek için kendi içlerinde belki farklı düşünseler de toplumun önüne çıktıkları zaman diyorlar ki bu paket içi boş diyorlar" diye konuştu.
“Adaylarımız temayül, teşkilat görüşü, kamuoyu araştırmaları ile belirlenecek”
Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de çok fazla aday adayının olacağını belirten Yılmaz, “Tüm aday adayları bizim nazarımızda birdir, ancak bir koltuğa iki kişi oturamaz. Adaylarımız temayül, teşkilat görüşü, kamuoyu araştırmaları ile belirlenecek. Ayrıca kanaat önderleri ile de istişareler yapacağız. Sonuçta bir aday belirlenecek, her zaman olduğu gibi birileri beğenecek birileri karşı çıkacak. Ama aday adaylarımız kişisel hesaplar peşine değil önce Bingöl’ün çıkarını düşünmelidir” şeklinde konuştu.

“Aday adayları küsmemeli”
Aday adayı olacak kişilere tavsiyelerde bulunan Yılmaz, "Tüm aday adayı arkadaşlara bir tavsiyem var. Lütfen başkasını karalama, saldırma, toplumun gözünden düşürme, itibarsızlaştırma gibi bir çaba içine girmeyin. Kendinizi anlatın, ben gelirsem ben ne yaparım, niye beni tercih etmelisiniz. Adaylık herkesin doğal hakkıdır. Kendisini elbette anlatacak. Geleceğe dair planlarını anlatacak. Herkes bunu yapsın. Bunu yaparsak birbirinizi kırmamış oluruz. Hayırlısıysa olsun dememiz lazım. Eğer olmazsa arkadaşlarımızın bir küskünlük göstermemesi lazım" dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.