Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4191 % 0.52
EURO 17,8508 % -1.1
GRAM ALTIN 973,15 % -1,09
ÇEYREK A. 1.591,10 % -1,09
BITCOIN 351.296 -1.859
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

“Türkün, Kürdün ve Arabın kaderi de birbirine bağlıdır”

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Aynı köklerin, aynı soyun, aynı aşiretin insanlarını sınırlarla böldüler. Bir kısmı orada kaldı bir kısmı burada kaldı. Ancak bu bölgelerin insanlarının gönüllerini, zihinlerini ve inançlarını bölüp parçalamaya, birbirlerine düşman hale getirmeye güçleri yetmedi. Nasıl bu oyunu geçmişte dedelerimiz bozduysa şimdi de biz bozacağız. Türkün, Kürdün yada Arabın birbirinden ayrı bir geleceği yoktur.” Dedi.

Son Güncelleme :

14 Haziran 2018 - 12:37

/ 67 views kez okundu.
“Türkün, Kürdün ve Arabın kaderi de birbirine bağlıdır”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bir takım ziyaretlerde bulunan üzere Bingöl'e geldi.

 

İlk olarak Bingöl Valiliğini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, valilik ziyaretçi defterini doldurdu. Daha sonra basına bir açıklama yapan Kurtulmuş, Doğu Anadolu illerinde terörün artık etkili olmadığını söyledi.

 

Kurtulmuş; “Burada asırlardır barış içinde yaşayan halkların arasına sokulan fitne artık etkili değil, tesirli değil. Bu milletin arasına Türklerin, kürtlerin arasına kanı, kini gözyaşını koymak isteyenler bu millet fırsat vermiyor. İnşallah terör örgütlerinin bir şekilde milletin arasına girmesinden sonra, fitne unsuru olmasının önüne geçilmesinden sonra Doğuda gördüğüm, kentlerimizin birer diyarı huzur haline gelmişlerdir” şeklinde konuştu.

 

“Terör ayaklarını bir pranga gibi vurdu”

 

Terör örgütü PKK ile yaklaşık 30 yıldır mücadele verildiğini belirten Kurtulmuş; “Maalesef ülkemize uzun yıllar terör ayaklarını bir pranga gibi vurdu. 1984 itibaren gelişen olaylar sonucu Türkiye'nin teröre harcamış olduğu bütün alternatif maliyetleriyle 1 buçuk trilyon dolarlık bir kaybımız var. Kaldı ki 40 bine yakın insanımız öldü, binlerce insanımız şehit oldu. Bu ağır bedel Türkiye için büyük bir yüktür. Türkiye'nin bundan kurtulması gerekiyor. Biliyoruz Türkiye'deki bu terör örgütlerini destekleyen siyasi, lojistik, askeri destek veren, onlara silah sağlayan çok sayıda yabancı güçlerin olduğunu biliyoruz.  Bunların amacı Türkiye'nin güçlü ve büyük bir ülke olmasını önlemek. Ama son dönemde özellikle teröre karşı verilen etkin mücadelede sonuçlar alınmaya başlandı. Kırsalda, şehirde birçok yerdeki terör örgütleri bir şekilde sonlanmaya doğru geldi” dedi.

 

Son olarak FETÖ ve FETÖ'nün kaçak ismi Adil Öksüz'ün Almanya'da görüldüğünü sorusunu yanıtlayan Kurtulmuş, şu şekilde konuştu: “Adil Öküz’ün bir şekilde yurt dışına çıktığı uzunca bir süredir konuşuluyordu. Özellikle diğer FETÖ’cü gibi Almanya'da kendisi için bir sığınak, barınak imkanı bulduğu şeklinde bazı duyumlar vardı. Herhalde önümüzdeki saatlerde ilgili istihbarat birimleri ve güvenlik birimleri bu konu ile ilgili detayı paylaşacaktır. Bu terör örgütlerinin hiçbiri kendisinden ibaret değil. İster PKK olsun ister DAEŞ olsun ister FETÖ olsun bunların hiçbiri kendisinden ibaret değil. Eğer zaten bu örgütlere uluslararası anlamda birileri destek olmasa inanın ki hiçbir örgüt bir haftadan fazla dayanamaz. Bunlara bir şekilde destek veriliyor. Silah desteği, lojistik destek, istihbarat desteği veriliyor, siyasi destek veriliyor. Yani Fetöcülerin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra dünyanın dört bir yanında ciddi bir siyasi destek aldığını biliyoruz. Hatta bazıları ikamet veriyor bazıları vatandaşlık verme noktasına geliyor. Bu son derece yanlış bir durumdur. Bir kere daha bu vesile ile bütün uluslararası camiaya Türkiye olarak samimi ikazlarımızı yapmak isteriz. Türkiye'nin açıkça düşmanı olan bir siyasi çetenin darbeyi örgütleyen en önemli isimlerinden birinin Almanya'da ortaya çıkması kabul edilebilir bir şey değildir. Dostluk ilişkisine uyan bir durum değildir. Almanya'nın kendilerine verilen dosyada ismi geçenlerin biran evvel Türkiye'ye iade edilmelerini ve onları adil bir şekilde hukuk önünde yargılanmalarını temin etmeleri lazım. Aksi takdirde bunun açık tek bir karşılığı vardır terör örgütlerine destek manasına gelir.”

 

Ramazan Sokağında İftarını Açtı

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, valilik ziyaretinin ardından, Bingöl Belediyesi tarafından Ramazan Sokağı'nda açılmış olan iftar çadırında vatandaşlarla birlikte orucu açtı.

 

Burada vatandaşlara hitap eden Bakan Kurtulmuş, terör örgütlerinin bu bölgenin insanlarının arasında kin, kan ve gözyaşı koyarak birbirlerinden tamamen ayırmak istediklerini söyledi.

 

Bakan Kurtulmuş; “Bu oyunu bozacağız. Bu oyunu hep beraber bozacağız. Bingöllüler bozacak, Muşlular bozacak, Diyarbakırlılar bozacak, Mardinliler, Urfalılar bütün Türkiye bu oyunu bozacak. Biz biriz, beraberiz kardeşiz ve aynı kaderi paylaşıyoruz. Bu bölgede ne Türkün Kürtten ne Kürdün Araptan ayrı bir özelliği yoktur” dedi.

 

“25 bin dolar seviyesinde milli gelirimiz olacaktı”

 

Bakan Kurtulmuş, Türkiye'nin terör örgütlerine ciddi bir maliyet harcadığının altını çizerek, “Eğer Türkiye gücünü, kaynaklarını, imkanlarını teröre değil de Türkiyeleşmeye ayırabilseydi bugün Türkiye'de 25 bin dolar seviyesinde milli gelirimiz olacaktı. Şimdi bu kampanyalar ile bunları yaptırmayacağız falan diyorlar ya araba da, köprüde yaptırmayacağız diyorlar. Eğer Türkiye kaynaklarını teröre değil de tam manasıyla kalkınmaya harcayabilseydi bugün dünya çapında araba markalarımız olacak, bugün dünya çapında uçaklarımız olacak ve dünyanın altıncı yedinci büyük ekonomisi olacaktı. Bütün bu fitne faaliyetleri karşımızda kin ve gözyaşı ile sonuç vermedi. Aynı zamanda fukaralık olarak karşımıza çıktı. Bu bölgenin halkları işsiz, aşsız bir şekilde bırakıldı. Şimdi Allah'a çok şükür AK Parti döneminde hem bölgesel kalkınmaya hem de ulusal kalkınmaya önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

İftarını açtıktan sonra merkez Ulu cami'de akşam namazını il protokolü ile birlikte kıldı.

 

Namazın ardından partisinin Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) önünde toplanan vatandaşlara hitap eden Bakan Kurtulmuş, terör örgütü PKK'nın bu bölgede çukurlar kazarak halkı bölmek istediğini söyledi.

 

Bakan Kurtulmuş, “Bir müddet kadar maalesef çukur eylemleriyle, çatışmayla, silahla, kanla, gözyaşıyla oyunlar oynandı. İnsanlar burada son derece tedirgin bir şekilde günleri geçirirken, tabir caizse bütün Türkiye diken üstünde otururken, şimdi bütün bölgenin Allah'ın izniyle ve hükümetimizin gayretiyle son derece dirayetli duruşuyla tam manasıyla bir diyarı huzur haline gelmiş bulunuyor” dedi.

 

“Türkün, Kürdün ve Arabın kaderi de birbirine bağlıdır”

 

Bakan Kurtulmuş, “Bütün bu dolaşmalarımız ve gezmelerimizden bir kez daha görüyor ve inanıyoruz ki Anadolu diye üzerine bastığımız bu coğrafya, bu topraklar, bu vatan aslında içinde büyük zenginlikler barındıran bir yerdir. 780 bin kilometrelik bu topraklar kim gelirse gelsin ve içinde kim olursa olsun bir ana kucağı gibi herkesi sarıyor”

 

“İnsanları aynı köklerin, aynı soyun, aynı aşiretin insanlarını böldüler. Bir kısmı orada kaldı bir kısmı burada kaldı. Ancak bu bölgelerin insanlarının gönüllerini, zihinlerini ve inançlarını bölüp parçalamaya, birbirlerine düşman hale getirmeye güçleri yetmedi. Arap, Kürt, Türk yada başka bir ırk bu bölgede yaşayan insanlar birbirlerine düşman olmadı. Yine kardeşçe, akraba olarak aynı şekilde yaşamaya devam etti. Bir asırdır birbirine düşüremedikleri bu halkların içlerine kin, kan, nefret sokmak istiyorlar. Nasıl bu oyunu geçmişte dedelerimiz bozduysa şimdi de biz bozacağız. Türkün, Kürdün yada Arabın birbirinden ayrı bir geleceği yoktur. Türkün, Kürdün ve Arabın kaderi de birbirine bağlıdır” diye konuştu.

 

Bakan Kurtulmuş, buradaki konuşmanın ardından Bingöl Havalimanına giderek, İstanbul'a doğru hareket etti.