Yetkililer feryadımızı duymadı | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Genç Haberleri - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

2 Aralık 2020 - 18:18

Yetkililer feryadımızı duymadı

Baraj ve demiryolu çalışması nedeniyle köylerinde kullanılan patlayıcıların can güvenliklerini tehlikeye soktuğunu söyleyen Kepçeli (Gırnes) köyüne bağlı Kaledibi (Haluston) mezrasının sakinleri, “Daha önceden de yetkililere sesimizi ulaştırmaya çalıştık ancak yetkililer sesimize kulak tıkayıp feryadımızı duymadılar” deyip sitem ettiler.

Yetkililer feryadımızı duymadı
Son Güncelleme :

24 Kasım 2013 - 10:42

43 views

Murat nehri üzerine yapılan Kale barajı ile Genç-Muş demiryolu çalışmasının işini alan firma, kamulaştırma çalışması yapmadan çalışma başlattığı için köylerde tehlike oluşturuyor.

 

 

Genç ilçesine bağlı Kepçeli (Gırnes) köyüne bağlı mezralar, kamulaştırma çalışması yapılmadan başlatılan çalışma nedeniyle sıkıntılar yaşıyor.

Köye bağlı mezralardan biri olan Kaledibi (Haluston) mezrası, üst yamacında bulunan büyük kayalıklar kullanılan patlayıcılardan dolayı mezra sakinlerine tedirgin anlar yaşatıyor. Çalışma nedeniyle köy, içme suyu sıkıntısı yaşadığı gibi patlayıcıda kullanılan kimyasalların içme suyuna karıştığı için sağlık yönünden de tehlike yaşıyor.

Patlayıcıların kullanılmasından dolayı kimyasalların içme suyuna karıştığını ve bundan dolayı birçok kişinin zehirlendiğini söyleyen köy sakinleri, Genç Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını, Genç Kaymakamlığı’na da konunun araştırılması için başvuru yaptıklarını ifade ettiler.

CENGİZ ÖZALTIN VE MPA FİRMALARI İLE İLGİLİ ŞOK İDDİA

Kale barajı ile Genç-Muş demiryolu çalışmasını alan Cengiz Özaltın ve MPA firmaları ile ilgili şok iddiada bulunan köy sakinleri, firmanın daha önce köye içme suyu için depo yapacağını söylediğini ancak su deposu yapması gerekirken kanalizasyonlarda kullanılan lagarları getirip içme suyu deposu olarak kurduğunu söylediler.

Firmanın köye ait içme suyu ve sulama suyu kanallarına müdahale ettiğini ve bundan dolayı da kaynakların tahrip edildiğini ifade eden köy sakinleri, “Bizleri hem içme hem de sulama suyundan mahrumiyet yaşatan firma bu husustaki uyarılarımızı nazara almamıştır. Firmanın yasal hiçbir hakkı yokken köy meramıza yönelik patlayıcılar kullanmak suretiyle yaptıkları tahribat özellikle hayvancılıkla uğraşan bizlerin meradan istifadesini engellemektedir. Tekniğe uygun olmayan çalışmalar can ve mal güvenliğimizi tehlikeye koymaktadır. Çalışmalar nedeniyle su mecralarımız düzensiz toprak dolgu sebebiyle yok olmuş ve ciddi heyelan risklerinin oluşmasına neden olmuştur” dediler.

“YETKİLİLER SESİMİZE KULAK TIKAYIP FERYADIMIZI DUYMADILAR”

Firmanın kamu hizmetlerini yürütmesinden ziyade kendilerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye koyduğunu ve bu davranışının tamamen ticari olduğunu belirten köy sakinleri, çalışma nedeniyle herhangi bir kamulaştırma yapılmadığını dile getirerek, köylerinin üst yamacında bulunan büyük kayalıkların patlayıcılardan dolayı tehlike oluşturduğunu vurguladı.

Köy sakinleri, “Çalışmalarda kullanılan patlayıcılar köyümüzün fiziki yapısı itibariyle yerleşim yerimizi ciddi bir risk altına almasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı mağduriyetimiz had safhadadır. Çoluk çocuğumuzu alıp nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Firma köyümüzü düşünmeden çalışmalarına devam ediyor. Daha önceden de yetkililere sesimizi ulaştırmaya çalıştık ancak yetkililer sesimize kulak tıkayıp feryadımızı duymadılar. Bizim tek isteğimiz köyümüzde herhangi bir tehlike oluşmadan kamulaştırma yapılıp, bize bir yer verilmesidir”  ifadelerini kullandılar.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.