Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,2259 % -0.02
EURO 34,8749 % -0.44
GRAM ALTIN 2.428,52 % -0,75
ÇEYREK A. 3.970,64 % -0,75
BITCOIN 67.720,00 -0.346
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Valiler Buluşması`nda yaptığı konuşmada, bakanlığın çalışmaları ve planlamaları hakkında bilgi verdi.

Konuşmasının başında terör konusuna değinen Yılmaz: “Terör hadisesi ülkemizin gündeminden çıkarsa, marjinalleşirse, kalkınmamız açısından da en büyük hamleyi yapmış olacağız. Gerek bölgesel kalkınmamızda gerekse ülkemizin genel kalkınmasında en önemli ayak bağımız şüphesiz ki bu hadise. Bunun ortadan kalkması hepimiz için sadece siyasi açıdan değil, ekonomik açıdan da gerçekten son derece önemli`` dedi.

Yeni bir planlama çalışması yaptıklarını ve temel perspektifin 2023 vizyonu olduğunu belirten Yılmaz, ilk defa bir plan döneminde yerelden de destek aldıklarını ve tüm katkıları yoğurduktan sonra yeni planı Hükümet`e ve TBMM`ye sunacaklarını söyledi.

Valileri kalkınmanın önemli bir aktörü olarak gördüğünü vurgulayan Yılmaz: “`Zaten ajanslarımızın başkanlığını yapmaları da bu anlayışımızı ifade ediyor. Valilerimiz dışında üniversitelerimiz de bana göre son derece önemli aktörler. Kalkınmada vazgeçilmez aktörler. Sadece eğitim veren, araştırma yapan kurumlar değil. Aynı zamanda içinde bulundukları yöreyi sosyoekonomik olarak dönüştürmek durumunda olan yapılar`` dedi.

2002-2012 aralığında ekonomide yaşanan gelişmeleri anlatan Yılmaz, bu dönemde nüfusun yaklaşık 9 milyon arttığını, milli gelirin 230 milyardan 799 milyar dolara yükseldiğini, enflasyonun düştüğünü, iç borçlanma faizlerinin gerilediğini, faiz giderlerin yurt içi hasılaya oranının 15,5`den 3,5`e çekildiğini, istihdamın 5 milyondan fazla arttığını, sadece ekonominin büyümediğini gelir dağılımının da düzeldiğini anlattı.

Yılmaz: “Yoksul kişilerin toplama oranı yüzde 30,3`ten yüzde 2,8`e düşmüş. Bence en büyük başarılarımızdan birisi bu. Sadece ekonomiyi büyütmemişiz sosyal dengeleri de iyileştirmişiz`` diye konuştu.

Bazen ``sanal büyüme`` eleştirilerinin dile getirildiğini belirten Yılmaz, buna karşılık toplam motorlu taşıt üretiminin 347 binden 1 milyon 73 bine geldiğini, bulaşık makinesi üretiminin 346 binden 2 milyon 957 bine yükseldiğini, cep telefonu abonesinin 27,9 milyondan 67,7 milyona çıktığı örneklerini verdi.

Kamu ve özel sektör yatırımlarının 2002`de 60 milyar lirayken bunun 2012`de 320 milyar lira seviyesine çıktığına dikkati çeken Yılmaz, kamunun yatırımlarının ise 17,3 milyar liradan 62 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

Yılmaz, yatırımların ortalama tamamlanma süresinin 10 yıl önce 8,5 yıl iken bunun 3,7`lere geldiğini belirtti, ``İnşallah 2013`te yıl içinde verdiğimiz ödeneklerle 3,5 yılın da altına inmiş olacağız`` dedi.

“Yeter ki harcayın”

Eğitim alanındaki yatırımlara değinen Bakan Yılmaz: “İlk ve ortaöğretimde yatırımlarımız artıyor. Özellikle son reformla birlikte 2013`te daha büyük yatırımlar söz konusu. Fatih Projemize bir taraftan ciddi bir ödenek ayırıyoruz. Yeter ki harcayın. Burada bir mesaj vermek istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığımıza biz belki daha fazla kaynak verecektik ama bir araştırma yaptık, özel idarelerimizde henüz harcanmamış 1,8 milyar liralık bir para tespit ettik. Lütfen Sayın Valiler bu parayı harcayın. Harcayın, biz de eğitime daha çok para verelim. O para orada var diye biz de Milli Eğitim Bakanlığımıza doğrusu çok fazla kaynak tahsis edemedik. O parayı harcamanızı özellikle istirham ediyorum. Çünkü eğitimle ilgili yapacağımız çok iş var.``

Yılmaz, yükseköğretim ve sağlık alanlarında yapılan çalışmalara da örnekler verdi.

Yılmaz, Ar-Ge harcamalarına özel bir önem verdiklerini vurgulayarak, milli gelir 3 kattan fazla artarken Ar-Ge harcamalarının 5 kattan fazla arttığını, bunun ülkenin geleceğine yapılan en önemli yatırım olduğunu belirtti.

Türkiye`de 104 tematik araştırma merkezi kurulduğunu anlatan Yılmaz, valilerden, bu merkezlerin sadece akademik işlerde kullanılmamasını, üniversite-sanayi işbirliğinin de bu merkezlerde hayata geçirilmesini sağlamalarını istedi.

Kalkınma ajansları

Yılmaz, kalkınma ajansları kurup bunları kurumsallaştırdıklarını, bakan olarak da enerjisinin önemli bir bölümünü bu konuya ayırdığını belirtti.

Bu konuda valilerin katkılarına teşekkür eden Yılmaz, valilerin sahiplendiği yerlerde bu yapıların çok başarılı olduklarını vurguladı.

Yılmaz, bu kurumlara sadece ``para dağıtan`` kurumlar olarak bakmanın çok yanlış olacağını, bu kurumların bölgesel kalkınmadaki rolünü çok önemsediklerini söyledi.

Kalkınma ajanslarında 802 uzman çalıştırdıklarını bildiren Yılmaz, valilerden, bu personele klasik memur anlayışıyla yaklaşmamalarını, bu kişilerin uzman kültürüyle, bilgi odaklı yetişmesinin ülkenin geleceği açısından önemli bir potansiyel olacağını ifade etti.

GAP`ın çok başarılı şekilde devam ettiğini dile getiren Yılmaz, projenin toplam ihracattaki payının 1,9`dan 5,1`e çıktığını, istihdama yılda ortalama 100 bine yakın katkı sağladığını belirtti.

Yılmaz, DAP, DOKAP, KOP, GAP`ın kamu yatırımları içindeki payının yüzde 20`den geçen yıl yüzde 35`e kadar çıktığını bildirdi.

Bakan Yılmaz, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi`nin daha sağlıklı işleyebilmesi için valilerden tabelalandırma ve numaralandırma çalışmalarına titizlik göstermelerini de istedi.

“Nüfus artışı için ilgili bakanlıklarla yol haritası oluşturacağız”

Valililer Buluşması Valiler Buluşması`nda yaptığı konuşmanın ardından, basın mensuplarının, nüfus artış hızının yükseltilmesine yönelik atılacak adımlar ve `çocuk teşviki` adı altında mama, çocuk bezi yardımı, kreş desteğinde bulunulması ve annelere her ay 300 lira destek verilmesi seçeneklerine yönelik sorulara cevap veren Bakan Yılmaz, “Bazı tedbirler düşünmek gerekiyor. Şu somut konuda, bu somut konuda `Şunu veya bunu yapacağız’ demek erken. İlgili bütün bakanlarla bu konuları konuşacağız ve buna göre yol haritası oluşturacağız. Bu yol haritasını oluşturmadan `Bunu veya şunu yapacağız’ demeyi anlamlı bulmuyoruz. Önemli olan yol haritasını belirlemek. Bunu yaparken de kendi toplumumuza dönüp bakmanız lazım. Sadece AB’de bu uygulamalar yeterli değil. Mesela şu anda OECD ülkesinde hiç birinde nüfusu azaltıcı politika yok. AB’de aynı şekilde ve her ülkede kendine uygun yöntemler kullanıyor. Bu yöntemlerin etkili olup olmadığına bakacağız. Ona göre kendimize uygun yöntemler belirleyeceğiz. Bunun şu veya bu olacağını belirtmek şimdiden erken. Bütün sosyal politikalarımızda merkezi aileyi koyuyoruz. Bizim de güçlü yönümüz bu” dedi.

“Sağlam bir aile yapımız var”

Aile yapısını korumanın ve güçlendirmek gerektiğinin altını çizen Yılmaz, şunları söyledi:

“ABD’de bakıyorum seçim zamanında en çok konuşulan konulardan biri aile. Çünkü ciddi tahribatlar olmuş. Ama şükür bizde sağlam bir aile yapımız var. Sosyal politikalarımızı aile odaklı sürdürmemiz gerekiyor. Aile odaklı anne odaklı ve kadın odaklı bir şekilde bakmakta yarar görüyoruz. Bunun şöyle bir faydası da var: Makro ekonomik çalışmalarımızdan biliyoruz. Kadınlar tasarruf etme konusunda daha güçlü konumdalar. Bir takım kaynakları kadınlar üzerinden sağlandığında bunun tasarruf oranlarını arttırıldığını görüyoruz. Çocuğunu gönderen ailelere belli miktarda destek sağlıyoruz. Bunu da aileler üzerinden yapıyoruz. Bunu yapmamızın bir boyutu amaca uygun kullanılması ve verimli bir şekilde kaynakları kullanması. Bunları dikkate aldığımızda aile ve anne odaklı bir yaklaşımın daha yararlı olduğunu görüyorum.”

“Çocuk sayısının azalma nedeni zenginleşme”

Çocuk sayısının neden azaldığına bakıldığına, bunun nedeninin zenginleşme olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, çocuk sayısında genel anlamda bir düşüşün söz konusu olduğunu dile getirdi. Şehirleşmenin durumu etkilediğine de dikkat çeken Bakan Yılmaz, “Detaylara girmemiz erken. Bu uzun vadeli bir politika. Bunları etraflı bir şekilde tartışacağız. Analiz edeceğiz. Bütün bakanlıklar katkı sağlayacak. Takvimlendirme yapılmadı hala” şeklinde konuştu.

Google News

Yılmaz, Valilere: Lütfen paraları harcayın

02 Şubat 2013 - 9:22

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.