Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

AK PARTİLİ KADINLARDAN KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

AK Parti Genç ilçe Kadın Kolları Başkanlığı tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Son Güncelleme :

13 Mart 2017 - 9:23

AK PARTİLİ KADINLARDAN KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla Genç Beşkardeşler Düğün ve Konferans salonunda AK Parti Genç ilçe Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinliğe Genç Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bezen ve çok sayıda bayan davetli katıldı. Geçtiğimiz yıl Mardin'in Nusaybin ilçesinde şehit düşen özel harekat polisi Recep Tümen'in annesinin de katıldığı etkinlikte kimi zaman duygulu anlar yaşandı. Kadın Kolları Başkanı Azize Ok tarafından Şehit annesine çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

 

Kadın Kolları Başkanı Azize Ok, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ ne istinaden günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Başkan Ok, “Bugün AK Parti Genç Kadın Kolları Başkanlığı olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliğini kutlamak için bir araya geldik. Hepimizin bildiği gibi kadınlara değeri hak dinimiz İslam vermiştir. Peygamber efendimiz (SAV) Cennet annelerin ayakları altındadır.” Ve Hazreti Ali (Radyallahu an) Kadına saygılı ol, çünkü o insanoğlunun anasıdır… diyen bir dinin mensuplarıyız. Kadınlar, insanoğlunun varoluşundan beri halkın en fedakar, çalışkan ve üreten bireyleridir. Toplumda, güçlü birey, güçlü aile ve dolayısıyla güçlü bir toplumun oluşabilmesi için kadınlarımıza verdiğimiz önemin artması gerekiyor. İnanıyor ve biliyoruz ki, kadınlarımızın hayata daha fazla katılmaları kadın zarafeti ile şekillenen bir sosyal hayata, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmamızın yegane koşuludur. Aile bireylerini korumak ve aile mutluluğunu sağlamak için kadınlarımızın çok daha fazla donanımlı olması gerekiyor. Toplumun en küçük ve en temel birimi olan ailenin korunması ve toplumu geliştiren lokomotif görevini üstlenmesi ancak önemli niteliklere sahip olan kadınlarımızla mümkün olacaktır.

AK Parti olarak, kadınların eğitimi konusuna önem verdik "Haydi Kızlar Okula", "Şartlı Nakit Destekleri", "Kız Öğrenci Yurtların Yaygınlaştırılması", ayrıca kadınların iş gücüne katılımı, kadınların istihdamlarının teşviki ve kadın girişimciliği için birçok projeye destek sunduk.

Bu alanlarda kadınlara pozitif ayrımcılığın kadınların sosyal ve siyasi yaşama katılımını arttıran gelişmeler yaşandı. Kadınların parti teşkilatlarından yerel yönetimlere ve Milletvekilliğine kadar her kademede temsilleri arttı. Anayasal ve yasal değişikliklerle başörtüsü başta olmak üzere kadının temel hak ve özgürlüklerini garanti altına alan birçok gelişmeye imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Azize Ok’un ardından bir konuşma yapan Genç Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bezen ise şunları söyledi: “8 Mart Dünya Kadınlar günü, tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleleri ciltler kitaplara sığmayan emekli kadınların yani sizlerin günüdür” dedi

Başkan Yardımcısı Bezen konuşmasının devamında ise: “Bundan 153 yıl önce 8 Mart 1857 yılında Amerikan Newyork kentinde başta 16 saatlik çalışma süresi ve düşük ücretler olmak üzere, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için verdikleri kanla ve göz yaşıyla sona eren şanlı mücadelenin yıldönümünde o gün yürüyüşe geçen kadın işçilere yapılan saldırı sonucu 118 kadın ölmüş, yüzlerce kadın yaralanmış, bir oka darıda tutuklanmış. 8 Mart o günün mücadelesi adına 1910 yılından beri emekçi kadınlar günü olarak anılmaktadır.

Biliyoruz ki kadın toplumun en etkili yönlendirici birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadının sorunu değildir. Demokratik ileri bir toplum için, kadının güçlendirilmeleri etkinlik alanlarının genişletilmesi eğitim, istihdam, sağlık siyaset hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları büyük önem taşımaktadır. 

Unutulmamalıdır ki, İstiklal savaşının Nene Hatun’u Halide Edip Adıvar’ı Halime Çavuş’u bizim kadınlarımızdır. Tarih bu konuda bize şöyle seslenir. Kadının müdahil olmadığı kafasında yer bulmadığı, hiçbir sosyo kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz.

Bizler kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit  yarısı  olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Cinsiyetler arası adaleti şiar edinen bir dinin mesupları olarak kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyoruz.

Türkiye’de kadınlara Seçme ve Seçilme hakkı ilk olarak Yerel Yönetimlerde verilmiştir.

Dünyadaki bir çok gelişmiş ülkeden önce 1930 yılında Belediye Kanununun Belediye Meclislerinde seçilme hakkı tanınması ilk kilometre taşı olmuştur. 1933 yılında köy kanununun değişiklikle muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimlerinde, oy kullanma ve seçilme hakkı ile devam etmiş 1934 yılında milletvekillerinin TBMM’de görev almaları ile önemli bir noktaya gelmiştir. İnşallah kadınlarımız yerel yönetimlerde örnek ve öncü çalışmalara imza atacaklardır. Kadınlar yaşadığımız sorunlara anne gözüyle kadın duyarlılığı ve titizliği ile yaklaştıkları için bu işi çok iyi yapacaklarına inancım tamdır. Kadınlarımızın merhameti, nezaketi, estetik anlayışı ve sevgisiyle yerel yönetimlerde verilen hizmetin kalitesini artacağına inanıyoruz. Saygıdeğer Hanımefendiler Beyefendiler; Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir. Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir. Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir. Kadını yok sayan toplum adını yok sayan bir toplumdur. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi bitirirken bu önemli günde kendisi burada olmayıp gönlü bizimle birlikte olan Belediye Başkanımıza, kıymetli eşine çabalarımıza destek sunan sponsorlarımız, Ayrıca kadınlarımızın güçlenmesi için çalışan verdiği destekle bizi yalnız bırakmayan Ak parti kadın kolları başkanı Azize OK hanımefendiye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kadın varsa demokrasi var diyerek 8 Mart kadınlar gününüzü kutluyorum saygılar sunuyorum” dedi


YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.