Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ COŞKUYLA KUTLANDI

Son Güncelleme :

16 Temmuz 2022 - 1:42

15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ COŞKUYLA KUTLANDI

FETÖ Terör Örgütünün 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin 6. Yılı sebebiyle Genç Kaymakamlığı ve Genç Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, sabah Doğanca köyünde 15 Temmuz Şehitleri adına oluşturulan Hatıra Ormanı, şehitlerin kabir ziyareti, mevlidi Şerif programından sonra akşamda Bayrak Yürüyüşü akabinde Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen program ile devam etti. Eski merkez camii önünden başlayan bayrak yürüyüşünde onlarca vatandaş tekbirler getirerek FETÖ terör örgütü aleyhinde sloganlar attı. Kaymakam Yusuf Kaptanoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen program, Saygı duruşu, video gösterimleri ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayıp Kaymakam Kaptanoğlu ve Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik’in konuşmaları ile devam etti. aksu

“15 TEMMUZ’U UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ”
Etkinlikte konuşan Genç Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu: “Kıymetli hemşerilerim, zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan hür ve bağımsız yaşamayı var olmanın amacı haline getirmiş Türk milleti, bundan 107 yıl önce Çanakkale’de kendisini tarihten silmek ve vatanından mahrum bırakmak üzere hareket eden düşmanlarına karşı olduğu gibi 15 Temmuz gecesi de namlusunu milletine çevirmiş Asker kılığına giren vatan haini işbirlikçiler tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine karşı da milletin imanlı evlatlarının dünyayı şaşkına çeviren kahramanlığı sayesinde büyük bir destan yazmıştır. Milletimizin tarihte olduğu gibi bugün de, yarın da yapılan saldırılara karşı sessiz kalmadığı ve kalmayacağı vatanın ve milletin parçalanmasına asla müsaade etmeyeceği bilinmelidir. Bu milletin hepsi, her birimiz Çanakkale’nin, Kurtuluş Savaşı’nın Allahuekber Dağı’ndaki şehitlerimizin, Trablusgarp’a kadar bütün cephelerdeki şehitlerimizin kahramanlık hikayelerini biliyoruz, Ancak bu milletin nasıl bir kahraman bir millet olduğunu 15 Temmuz gecesi kendi gözlerimizle görmüş olduk. 15 Temmuz gecesi milletimiz, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine meydanları akın ederek silivri
hain darbe girişimini bertaraf etmiş, demokrasi nöbetleriyle de ülkesine devletine demokrasisine sahip çıktığını, Türkiye’nin geçilmez olduğunu güçlü bir şekilde haykırmıştır. Kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi her daim güçlü kılmalı, bölge dışı devletlerin gerek ülkemizde, gerekse Orta Doğu coğrafyasında etnik kimlikleri ayrıştırma idarelerine karşı bir ve beraber olmayı sürdürmeliyiz
Toplumsal barış için; sevgi, dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberliğimiz için çocuklarımıza sevgiyi saygıyı hürmeti cömertliği, izzeti ve fedakarlığı aşılamalıyız. Biliyoruz ki bu topraklarda asırlardan beri var olan kardeşlik iklimi, hoşgörü iklimi bugüne kadar tüm sınavların üstesinden gelmeyi başarmıştır Zira bu topraklar Hacı Bektaşi Veli’lerin, Yunus Emre’nin Mevlana’ların sevgi mesajları ile yoğrulmuştur. Bu topraklar, yaratanın yaratandan ötürü sevildiği, acıların bal eylediği bir barış yurduna dönüşmüştür.
Sevgili gençler, sizler ülkemizin bugünü ve yarını milletimizin yegane umudusunuz. Önümüzdeki yıllarda önemli görevlere gelecek, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecek kutsal emaneti gelecek nesillere siz taşıyacaksınız. İmza atacağınız başarılarla, ülkemizin kalkınma hedeflerini yakalamasında güçlü rol oynayacaksınız.
Mevlana’nın pergel metaforundaki bahsettiği gibi, pergelin bir ucunu medeniyetimizin ve tarihimizin derinliklerine bağlayın diğer ucuyla da dünyanın bir karışındaki bilimsel ve teknolojik yenilikleri araştırmak ve bu yenilikleri, milli şuur, coğrafi liderlik ve tarihsel sorumlulukla devletimizin kalkınma hedeflerine katkı sunmak, iç ve dış tehditlere karşı stratejik önlemler almaktır. Sevgili gençler, Vatanımızı ve milletimizi hain planlara karşı koruyabilmek için tıpkı 15 yaşındaki Halil İbrahim Yıldırım gibi, 16 yaşındaki Engin Tilbeç gibi, 17 yaşındaki Abdullah Tahir Olçok gibi, 21 yaşındaki Batuhan Ergin gibi, 21 yaşındaki sağır ve dilsiz olan Erhan Dündar gibi ve bu vatan için genç yaşta hiç düşünmeden şehit düşmüş nice genç şehitlerimiz gibi gençlerimizin damarlarında ki asil kan ve yüreklerinde ki güçlü imanlarına güvenerek siz gençlerimize emanet etmeyi en sağlam teminat olarak görüyoruz.
Sizler, ecdadımızdan aldığınız bu kutsal emanetlere asla ihanet ettirmeyeceksiniz. Milletimizin imanı ve kardeşliği aziz şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri yüce değerlerin çiğnenmesine asla müsaade etmeyecektir. 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü münasebetiyle cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanı milleti bayrağı ve mukaddesatı uğruna canlarını seve seve feda ederek destan yazan tüm şehitlerimizi 15 Temmuz gecesi silahsız füzesiz, tanksız, topsuz, tüfeksiz yalnızca imanıyla yüreğiyle ruhuyla yeni bir diriliş yeni bir kuruluş yeni bir yükseliş döneminin işaretini veren bütün şehit ve gazilerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyorum. Sözlerimi Sezai Karakoç’un şu dizeleriyle nihayete erdirmek istiyorum ‘yapsalar boş köklerden gelen bir karar vardır gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır. Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır. Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır. Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır. Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır. Senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır. Sevgili ey sevgili en sevgili”
Programda konuşan Genç Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik: “Hatırlanacağı üzere, bundan 6 yıl önce 2016 yılı 15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri Fetullah Terör Örgütü (FETÖ) harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Ancak, milletimiz darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı.
Şehitlerimiz ve Gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl Demokrasi ve Millî Birlik gününde kendilerini gönülden yad edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız.
O hain gece her yaştan, her meslekten vatansever, istiklali ve İstikbali ve Bayrağı için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin çağrısıyla sokağa çıktı, ve bir an bile tereddüt etmeden vatanını korumak için darbecilere karşı mücadele etti. Kadın, erkeği, çoluğu ve çocuğu ile o gece tek yürek olan Türkiye darbeyi bastırdı. Ancak 250 vatan evladı da şehit düştü.
Bu millet tarihin en kanlı darbe girişimine karşı göğsünü kurşunlara, tanklara, uçaklara siper ederek, şanlı bir vatan müdafaası örneğini gösterdi.
Fetullahçı Terör Örgütünce (FETO) 15 Temmuz da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen kaybedilen canların acısı dün gibi hafızalarda yerini koruyor.
15 Temmuz da, meydanlarda, tıpkı Çanakkale’ de, istiklal savaşımızda olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı. Büyük Türk Milleti vardı. Bu darbe girişimde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Gencin sesi Gazetesinin haberidir. Milletimiz o gece Anadolu topraklarını istikbal olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmış. Milletimiz bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’ de, Dumlupınar da, ne cevap vermişse, 15 Temmuz’ da da aynı cevabı vermiştir.
Bu silahlı darbe girişiminin başarısızla uğratılmasıyla, Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. Şairin dediği gibi; Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır, Külümüzden yükselen duman bizden yanadır, Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır, Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.
Bu güzel vatanımızda bizlerin huzur içinde yaşaması için, geçmişte ve günümüzde, görevleri uğruna, gözlerini kırpmadan, canlarını feda eden Şehitlerimize Allah’tan rahmet, geride kalanlarına, eşlerine, dostlarına, meslektaşlarına sabır diliyorum. Mekânları Cennet olsun. Zannetmeyin ki siz öldünüz, siz vatan toprağında açan güldünüz, ruhunuz şad olsun. Siz toprağa değil kalplere gömüldünüz.
Sözlerimi Hazreti Ali’nin bir sözüyle bitirmek istiyorum. ‘Şahsınıza fenalık eden bir düşmanı affediniz, lakin Vatana Milletinize, fenalık eden bir kimseyi asla affetmeyiniz”
Program, 15 Temmuz şiir ve kompozisyon konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Demokrasi Nöbeti ile devam etti.
Haber: Murat GÖKÇE

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.