Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


DOLAR 28,9887 % 0.23
EURO 31,2735 % 0
GRAM ALTIN 1.889,49 % 0,14
ÇEYREK A. 3.089,31 % 0,14
BITCOIN 1.255.585 -0.73
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

2014’TE GENÇ’TE ‘KÖKLÜ’ ÇALIŞMALARA İMZA ATILDI

Genç Kaymakamı Abdullah Köklü, 2014 yılında Genç İlçesinde yürütülen kamu yatırımlarını özetledi. Genel bütçeden yapılan yatırımlar ile köye yönelik hizmet yatırımlarını ayrı ayrı sıralayan Köklü, yatırımlar için gerekli ödeneklerin temini ve yatırımların gerçekleştirilmesinde hassasiyet gösteren herkese teşekkür etti.

Son Güncelleme :

11 Ocak 2015 - 11:56

2014’TE GENÇ’TE ‘KÖKLÜ’ ÇALIŞMALARA İMZA ATILDI

Genç ilçesine atandığı günden beri önemli çalışmalara imza atan ve ilçe kamuoyunun takdir ve beğenisini kazanan Genç Kaymakamı Abdullah Köklü, ilçede görev yaptığı 16 aylık süreyi değerlendirdi ve yapılması planlanan çalışmaları aktardı.

 

 

Genç Kaymakamlığı toplantı salonunda ilçe basınına değerlendirmelerde bulunan Kaymakam Köklü, 2014’ün verimli geçtiğini ve 2015 içinde önemli çalışmalar yürütmeyi hedeflediklerini belirtti. 2014 yılın Genç Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından, alt yapı, üst yapı ve okul güçlendirmeleri ile onarımlarına toplam 19 Milyon 252 Bin TL’lik hizmet yapıldığını söyledi. Gerçekleşen hizmetlerde ilk önceliğin aciliyet, ikincisinin ise nüfus yoğunluğu baz alınarak gerçekleştirildiğini belirten Köklü, KÖYDES ve Özel İdare destekli gerçekleşen çalışmaları şu şekilde özetledi.

“Gezici Sinema ile 6 bin öğrenci sinema ile tanıştı”

Genç Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından önceki yıl SODES kapsamında projesi kabul edilen "Geç Değil, Genç" adlı gezici sinema projesi kapsamında 6 Bin öğrencinin sinema ile tanıştığını belirten Kaymakam Köklü, proje ile ilçe merkezi ve köylerde sinemaya gitme imkanı olmayan vatandaşları, sinema ile buluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Kaymakam Köklü: “Bölgenin sosyal dokusu ve gelir seviyesi nedeniyle daha önce sinemaya hiç gitmemiş çocuklar ve kadınlar söz konusu. Toplumun sosyal standartlarının gelişmesinde sinemanın önemi yadsınamaz. Bu nedenle kadın ve çocukların eğitim ağırlıklı filmler seyretmelerine imkân sağlayacağız" diye konuştu.

“Yenilenmeyen Okul Kalmadı”

Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ilçe merkezi ve bağlı köylerde bulunan tüm okulların yenilendiğini belirten Kaymakam Köklü, birçok okulun ise yıkılıp yeniden yapıldığını söyledi. 2014 içerisinde onarım ve tadilattan geçmeyen okulumuz kalmadı.

“Gezi Projesi sayesinde öğrenciler psiko moral buldu”

Genç Kaymakamlığı tarafından projesi yapılan ve Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen “Kars’tan Edirne’ye Ülkemi Geziyorum” SODES projesi kapsamında 200 öğrenci ile 50 öğretmenin, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Kars ve Artvin Şavşat ilçelerini gezdiğini belirten Kaymakam Köklü, proje sayesinde öğrencilerin psiko moral bulduğunu söyledi. Gerçekleşen gezide kendisini en fazla etkileyen olayın ise; Gençli bir öğrencinin Çanakkale’de şehit düşmüş Bingöllü bir şehidin mezarında çekilmiş fotoğrafı kendisine göstermesi olduğunu söyledi. Gezi projesinin yapılan projeler arasında en önemli proje olduğunu belirten Köklü, proje kapsamında bütün 12. Sınıf öğrencilerinin bu geziden faydalandığını belirtip, projeden de her bir öğrenci için 750 TL harcama yapıldığını ifade etti. Kaymakam Köklü, buradaki amaçlarının 12. Sınıf öğrencilerinin sınava daha motiveli hazırlamak olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Eğitimcilerin Eğitimi Verildi


Eğitim kapsamında Genç Kaymakamlığı tarafından İstanbul’dan davet edilen alanında uzman 4 eğitimci tarafından 100 öğretmen ve idareciye eğitim verildi.  Öğretmenlerin uyuşturucu ile mücadele yöntemleri ve yeni öğrenim tekniklerini öğreterek eğitimcilerimizin daha kaliteli bir eğitim vermelerini sağlamak için İlçede görev yapan öğretmenlere ‘Eğitimcilerin Eğitimi’ adlı bir çalışma içine girdiklerini belirten Kaymakam Köklü: “Eğitimcilerin eğitimi diye bir proje hazırladık ve eğitimcilerimizi eğitime aldık bunda ki amacımız, uyuşturucu ile mücadele yöntemleri ve yeni öğrenim teknikleri ni öğreterek eğitimcilerimizin daha kaliteli bir eğitim vermelerini sağladık. Bu eğitimle 550 öğretmenimiz teknik eğitim gördü. 2015’te daha profesyonel eğitimler vermeye devam edeceğiz. Verim alalım diye grup yaptık ve 5 aşamada 100 öğretmenimize eğitim verdik” dedi


 


Kaymakam Köklü ayrıca ilçenin en önemli sorunlarının başında yer aldığını ifade ettiği öğretmen lokasyonu için bir dizi çalışma yürüttüklerini belirtip çalışmalar ile ilgili şunları aktardı: “Bence Genç’in en önemli sorunu 1.5 yıllık öğretmen lokasyonu. Yani bir öğretmen Genç’e geliyor. 1.5 yıl sonra farklı bahaneler göstererek geri dönüyor.  Biz kaymakamlık olarak bunun önüne geçmek için öğretmen mutluluğuna çok önem vermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda öğretmenlerimiz için yılsonu şenliği, öğretmenler gününde canlı müzik ve eğitimcilerin eğitimi olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenledik. Bunların devamı da gelecek İnşallah. Biz öğretmenlerimizin kalış sürelerini uzatmak için yürekten çalışıyoruz. Bunun içinde yaptığımız çalışmalarda onlara öncelik tanıyoruz. Bu kapsamda son olarak öğretmen odalarını standart hale getirdik. A’dan Z’ye içinde her şeyi olan bir öğretmenler odası hazırlattık” dedi


 

“Öğrencilere test alışkanlığı kazandırmaya çalıştık”

Daha önce görev yaptığı yerlerde öğrencilerin test becerilerini geliştirmek için yaprak test projesini başlattığını belirten Kaymakam Köklü: “Her ilçede uyguladığım bir projeyi burada da uygulamaya koydum ve 7.sınıflardan başlayarak 12.sınıflara kadar tüm dersleri kapsayan yaprak test projesini başlattım. Bunu ailelere ve basına pek yansıtmadık, ama bu proje ailelerin masrafına çok büyük bir katkı sağladık. 3 Bin civarı öğrenciye orjinal dershane testleri aldık. Bunu da SYDV’nin eğitim harcamaları altında aldık.  Toplamda 1 yılda 600 bin test aldık ve bunun maliyeti 120 Bin ‘TL oldu” Dedi

“Kreş, Genç MYO’yu garantiye alacak”

KDRP kapsamında yapımı devam eden kreş projesi sayesinde Genç MYO’nun, Türkiye’de kreşe sahip ilk Yüksekokul unvanına kavuşacağını belirten Kaymakam Köklü: “KDRP kapsamında yapımı devam eden kreş projesinin üç farklı yönü var. İlki Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerinin uygulama ihtiyacının karşılanacağı, ikincisi yüzde 30 oranında kreşe devam edemeyecek fakir düzeydeki çocukların kaymakamlık imkanları ile kreşe devamlarının sağlanarak gelir seviyesi nispeten iyi düzeyde olan öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, projenin üçüncü yönünün de bu ilk iki faktörün Genç ilçemize sağlayacağı sosyal katkı olacak. Kreşimiz aynı zamanda Meslek Yüksek Okulunu garantiye alacak bir proje. Şöyleki, şu anda en cazip branşlar arasında olan çocuk gelişimi için hem bir uygulama alanı olacak hemde istihdam alanı olacak. Kreşimizden yine ilçemizdeki Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin de staj alanı olacak” dedi.

 “Genç’e 280 Bin TL’lik Modern Halı Saha Yapıldı”

Genç Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği SODES Proje Birimi tarafından “Bizimde Bir Kapalı Halı Sahamız Oluyor” projesi kapsamında yapılan, kapalı halı sahanın 230 Bin TL’sini SODES, 50 BİN TL’sini ise Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak karşıladıklarını belirten Kaymakam Köklü, halı sahanın sadece İmam Hatip Lisesi öğrencilerine değil, aynı mahallede bulunan ve diğer okullara giden öğrencilere de hizmet vereceğini söyledi.

“Genç’e modern Kültür Binası”

Uzun yıllar Kütüphane Müdürlüğü olarak kullanılan ve bir dönem İlçe Devlet Hastanesine de ev sahipliği yapan Genç Kültür Müdürlüğü binası için modern bir proje hazırladıklarını belirten Kaymakam Köklü, Osmanlı Mimarisini yansıtan bodrum artı, zemin artı 3 katlı modern binanın yaklaşık 3 Bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edileceğini söyledi. Geçtiğimiz aylarda temeli atılan binanın bir katı kütüphane, bir katı Milli Eğitim Müdürlüğü, en üst katı ise çok amaçlı lüks salon olacak şekilde tasarlandığını söyledi. Aynı yapının zemin katında ise en son standartlara sahip 420 kişilik bir konferans salonu olacağını belirten Kaymakam Köklü, Kültür Merkezinin ön tarafında bulunan teras alanda ise vatandaşların dinlenebileceği bir park şeklinde tasarlandığını söyledi.

“40 dairelik polis lojmanları”

Yenişehir Mahallesi’nde bulunan ve depreme dayanıksız olduğu raporu verilen 20 dairelik eski lojmanların yıkılarak yerine 4026 m²’lik alan üzerinde 40 daireden oluşacak yeni polis lojmanlarının yapımına başlandığını belirten Kaymakam Köklü, yeni lojmanlarla birlikte emniyette görevli personelin lojman ihtiyacının büyük ölçüde karşılanmış olacağını söyledi.

“Sosyal Yardım Haritası”

Ülkeye örnek olabilecek bir Vakıf Projesinden bahseden Kaymakam Köklü ‘Sosyal Yardım Haritası’ proje amacının ‘Eşitlik yok, adalet var’ olduğunu söyledi. Projeyle yoksulların derecelendirildiğini belirten Köklü, proje ile yoksulların tespit edilip sınıflandırıldığını ve yardımların ise eşitlik ilkesiyle değil, adalet ilkesiyle yapıldığını belirtti. Projenin1,2 ve 3 basamaklı olduğunu belirten Kaymakam Köklü, 1. Dereceli sınıflandırılan yoksul vatandaşlardan, sürekli-kapsamlı yardım alanların hiçbir gelir yada çaresi bulunmayanlardan oluştuğunu, 2. Dereceli kısmi bağımlı olarak sınıflandırılan vatandaşların, belirli sürelerde (geçici işçi vb.) yardıma muhtaç olanlar olduğunu, 3. Dereceli sınıflandırılan vatandaşların ise sadece kömür yardımı alan vatandaşlar olduğunu söyledi.


Muhtaç, Engelli ve Kimsesiz Yaşlılara yönelik evde temizlik hizmeti projesi’


‘Muhtaç, Engelli ve Kimsesiz Yaşlılara yönelik evde temizlik hizmeti projesi’ ile ilçe merkezi ve köylerde, kendisine bakamayacak, evlerinin temizliğini yapamayacak durumda olan Engelli, Düşkün ve Yaşlı vatandaşlara yönelik evde temizlik hizmeti başlatıldığını belirten Genç Kaymakamı Abdullah Köklü: “Yaptığımız ziyaretler çerçevesinde ilçemizde birçok engelli, yaşlı ve düşkün vatandaşımızın kendilerine bakamayacak ve evlerini temizlemeyecek düzeyde yardıma muhtaç olduklarını müşahede ettik. Devletimiz her ne kadar da düşkünlere evde bakım konusunda maddi yardımda bulunsa da, vatandaşlarımızın ev temizliklerini sağlamak anlamında tamamlayıcı bir çalışma içerisine girdik. Bu çerçevede bir proje hazırladık ve proje bünyesinde istihdam ettiğimiz 6 bayan personelimizi, ilçemizde tespit ettiğimiz ve vakfımıza kayıtlı olan 110’a yakın düşkün vatandaşlarımızın hane temizliği için görevlendirdik. Tüm temizlik giderleri bu proje tarafından karşılanacak olan bu hizmet çerçevesinde görevli personelimiz düşkün vatandaşlarımızın gerekirse yemeğini yapacak, temizlik ve bakım ihtiyaçlarını karşılayacaklardır” dedi.

 


‘‘900 ENGELLİ VATANDAŞIMIZIN SESİ OLACAĞIZ’’


Genç İlçesinde engelli vatandaşların tek çatı altında toplanması için kurulan ‘Engelsiz Yaşam Derneği ile 900 engelli vatandaşa sosyal yaşam alanı sunma, kurs imkânı sunma, belli alanlarda geliştirme ve bazı konularda rehberlik etmeyi amaçladıklarını belirten Kaymakam Köklü: “Engelsiz Yaşam Derneğimiz Genç Kaymakamlığı tarafından finanse edilerek engelli vatandaşlarımız için hizmete açılmıştır. Bizim Kaymakamlık olarak tek amacımız, İlçe genelinde yaşamlarını idame ettiren yaklaşık 900 engelli kardeşimize sosyal yaşam alanı sunma, kurs imkânı sunma, belli alanlarda geliştirme ve bazı konularda rehberlik etmektir. İnşallah bu dernekle birlikte ilçemizde bulunan engelli kardeşlerimizin her türlü sorununu çözmüş olacağız’’ifadelerini kullandı.


YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.