ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE DÖNÜŞECEK « GencinSesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

21 Ekim 2020 - 01:22

ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE DÖNÜŞECEK

400 yataklı yeni devlet hastanesi ile ilgili detayları paylaşan Gündoğdu: İki hastanenin birleştirilerek 650 yataklı tek hastaneye dönüştürülmesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması hedeflenmektedir dedi.

ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE DÖNÜŞECEK
Son Güncelleme :

01 Haziran 2018 - 12:03

76 views

Bingöl İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, Bingöl'e yapılması planlanan 400 yataklı Bingöl Devlet Hastanesi hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Mevcut devlet hastanesinin yanına yapılacağını ve alanın sağlık kampüsüne dönüşeceğini belirten Gündoğdu, hasta yatak sayısı ve oda sayısında iki katı artış olacağını söyledi.

 

“Açık kalp ameliyatları yapılmaya başlanacak”

 

Gündoğdu; “Poliklinik sayısı artırılarak Cerrahi ve Dahili poliklinikler farklı yerlerde olacak ve hasta yığılmalarının önüne geçilecektir. Doktor sayısı artacağından hastalarımızın randevu almaları ve hastane içerisinde geçirecekleri zaman asgari seviyeye çekilerek sağlık hizmetinin kalitesi artırılmış olacaktır. Özellikle yoğun bakım yatak sayısı 24'den 55'e yükseltilecektir. İlimizde şu ana dek yapılmamış olan açık kalp ameliyatları yapılmaya başlanacaktır” dedi.

 

“İl dışına sevkler bitecek”

 

Özellikle kanser hastalarının çevre illere gitmesinin önünün kesileceğini aktaran Gündoğdu; “İlimizde yan dal uzmanları Romatoloji, Hematoloji ve Onkoloji hekimleri; yeni hastanemizin hizmet vermesiyle, yeterli yatak ve donanımın sağlanmasıyla Bingöl ilinde hizmet vermeleri hedeflenmektedir. Ayrıca kanser hastalarının, Onkoloji doktorunun ve PET-CT olmaması nedeniyle çevre illere gitmesi sonlanacaktır. Kemoterapi ünitesinin ve palyatif servisinin kapasitesinin artırılmasıyla kanser hastalarına verilen hizmetin niteliği de artırılmış olacaktır. Nükleer tıp biriminin açılmasıyla PET-CT, Sintigrafi gibi nitelikli hizmetler verilmeye başlanacaktır.  Yeni yapılacak hastanenin acil servisi, kapasitesinin artırılmasıyla hastaların rahat ve huzurlu bir ortamda sağlık hizmetlerinin en kısa zamanda ve en güzel şekilde almaları planlanmaktadır. Diyaliz yatak sayısı 30'a çıkartılarak ilimizde Böbrek yetmezliği olan hastalarımızın tüm tetkik ve tedavilerinin yapılması bunun yanı sıra alt yapısı oluştuktan sonra böbrek nakillerinin yapılabileceği kalite ve standartların oluşturulması hedeflenmektedir. Girişimsel radyoloji hizmetlerinin günümüzde önemi aşikâr olup ilimizde girişimsel radyoloji ve ERCP hizmetinin verilmesiyle dış illere bağımlılığımız asgari seviyeye indirilecektir” diye konuştu.

 

“Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması hedeflenmektedir”

 

Toplamda 650 yatak olacak şekilde bir sağlık kampüsüne dönüştürüleceğini söyleyen Gündoğdu; “ Nitekim yeni yapılacak olan Yanık ünitesi, Üreme yardımı tedavi merkezi ve Fizik tedavi ünitemiz ile ilimiz sağlık alanında üst seviyeye çıkmış olacaktır. 400 yataklı devlet hastanemizin hizmete açılmasıyla şu anda hizmet vermekte olan 250 yataklı Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet verecektir. Böylece Kadın Doğum ve Çocuk hastalarımız için de daha nitelikli ve ferah bir ortamda hizmet verilecektir. Toplamda 650 yatak olacak iki hastane birleştirilerek tek hastaneye dönüştürülmesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması hedeflenmektedir” dedi.

 

“Sağlık hizmeti ile vatandaşımızın taleplerine cevap vereceğiz”

 

Gündoğdu, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Sonuç olarak 400 yataklı hastanemizin hizmete girmesiyle Bingöl ili sağlık alanında eksiklerini tamamlayarak modern seviyede sağlık hizmeti ile vatandaşımızın taleplerine cevap verecektir. Böylece çevre illere olan bağımlılık minimum düzeye inecek, hem hastalarımızın hem de hasta yakınlarının memnuniyeti artırılmış olacaktır. Hastanemizin yapılması hususunda yardımlarını esirgemeyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a, Milletvekili Enver Fehmioğlu'na, Bingöl Valisi Ali Mantı'ya, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun'a, eski Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zeki Korkutata'ya ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.