Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


DOLAR 27,5034 % 0.19
EURO 28,8657 % 0.24
GRAM ALTIN 1.615,12 % 0,12
ÇEYREK A. 2.640,72 % 0,12
BITCOIN 763.286 -2.786
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 16°
Google News

ASLAN PAYI EĞİTİME!

İl Özel İdaresi 2014 yılı faaliyet programı kapsamında yapımı tamamlanan ve devam eden projelerin toplam tutarının 156 milyon 900 Bin 535 TL olduğu açıklanırken, aslan payını 85 milyon 477 Bin 401,50 TL ile Milli Eğitim yatırımlarının aldığı dikkat çekti.

Son Güncelleme :

19 Eylül 2014 - 8:54

ASLAN PAYI EĞİTİME!

Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. İl Özel İdaresi Genel Sekteri Mehmet Işık ve İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Demir’in de hazır bulunduğu toplantıda İl Özel İdaresi yaptırımlarından bahseden Vali Taşyapan, yatırımların öncelik sırasına göre planlandığını vurguladı.

“ÖNCELİKLER, FAYDALANAN KİŞİ SAYISININ YOĞUNLUĞUNA GÖRE BELİRLENİR”

Acil afet durumlarında plana, programa ve bütçeye bakılmaksızın müdahale edildiğini ifade eden Vali Taşyapan; “Olağanüstü durumlar hariç yaptığımız tüm işler planlı ve programlıdır. Bazen kuraklık ve bazı afetler olur, bu nedenler planlanan işleri planın dışına çıkarabilir. Bu çalışmaların tamamlanması içinde bir takım tedbirler alıyoruz. Yedek bütçe ayırarak bu sorunları aşmaya çalışıyoruz. Kamunun kaynağını en iyi şekilde değerlendirecek şekilde hizmet ediyoruz, etmek zorundayız. İktisattaki klasik söylemle söyleyecek olursak, ihtiyaçlarımız sonsuz, kaynaklarımız sınırlıdır. Bu sınırlı kaynakları sonsuz ihtiyaçlar içerisinde öncelikli belirlediğimiz, en fazla insanı memnun edecek şekilde planlı yapmak zorundayız. Bir bölgeye hizmet ederken diğer bölgeyi aksatamayız. Her bölge bizim için aynıdır aynı şekilde hizmet götürürüz. Öncelik sıralamasında kriterlerimiz var. Bir yoldan 20 köy faydalanıyorsa o yolu yapmak önceliklidir. Bir köyde 150 hane yaşıyorsa, 10 hanelik bir köyden daha önceliklidir. Bu her hizmette böyledir. Hizmet yaparken sonucunda ne kadar insanımız bundan faydalanıyor bunun hesabını yapıyoruz. Önceliklerimizi belirlerken, il genel meclisimiz, komisyonlarımız tartışıyor, teknik elamanlar hazırlık yapıyor ona göre öncelikler belirleniyor” dedi.

Taşyapan, zaman zaman gündeme gelen köylerin siyasi ayrımcılığa uğradığı iddialarının da asılsız olduğunu söyledi.

ÇAVUŞLAR KÖYÜNE ÜÇÜNCÜ SONDAJ…

Konuşmasında, yakın tarihte basına da yansıyan Çavuşlar Köyü’ndeki arsenikli su sorununa da değinen Vali Taşyapan, arsenik oranının köylünün belirttiği oranda olmadığını savundu.

“Kimse bilerek arsenikli su getirmez. Suya daha sonra da arsenik karışabilir” diyen Vali Taşyapan; “Yeraltı kaynaklarındaki azalma veya çoğalmadan dolayı kaynaklanabilir. Çavuşlar Köyü’müzde ikinci bir sondaj vurduk, onda da arsenik çıktı. Fakat içme suyunda çıkan arsenik miktarı köylünün belirttiği gibi değil. Oradaki arsenik miktarı suyun tadını, rengini etkilemez. Çavuşlar Köyü’nde biraz daha uzak bir mesafede üçüncü bir sondaj vuruyoruz. İçme sularında Hükümetimizin politikası olarak, Halk Sağlığı Müdürlüğü sürekli numuneler alıyor, periyodik zaman çerçevesinde alınan numuneler laboratuvarlara gönderiliyor. Bunun sonuçlar gizli saklı değil, herkesle paylaşılıyor. Birçok köyümüzde klorlama cihazları kuruldu, olmayanları da programa alıyoruz. Klorlama cihazlarımızı köylere teslim ediyoruz. Bunlar otomatik cihazlar, arada bir kontrol edilmesi gerekir ama maalesef muhtarlarımız bu kontrollerde yeterince duyarlılık gösteremiyor” diye konuştu.

Vali Taşyapan’ın konuşmasının ardından İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Işık tarafından 2014 yatırım programı kapsamında tamamlanan ve devam eden projelere dair sunum yapıldı. Vali Taşyapan da, sunuma eşlik ederek detayları paylaştı.

YOL, İÇME SUYU VE KANALİZASYON ÇALIŞMALARI…

2014 yılında yol sektöründe bugüne kadar biten işlerin detaylarının paylaşıldığı sunumda, 78 kilometrelik yol ağının birinci kat asfalt kaplama, 92 kilometre ikinci kat asfalt kaplama, 131 kilometre rodmix (yama), 112 kilometre stabilize, 75 kilometre onarım, 100 kilometre tesviye, 3 Bin 271 kilometre reglaj ve 3 bin 120 metre korige boru döşeme çalışması yapıldığı belirtildi.

2014 yılında yol sektöründe bugüne kadar biten işlerin toplam maliyetinin 23 milyon 239 bin 400 TL olduğu kaydedildi.

Seyyar konkasörün İl Özel İdaresi’ne sağladığı kolaylıkları aktaran Işık, “2014 yılında merkez Yenibaşlar Köyünde bulunan kalker taş ocağından getirilen malzemeden asfalt kaplamalarda kullanılmak üzere mobil konkasörle 14 Bin metreküp çeşitli ebatlarda malzeme üretilmiştir” dedi.

2014 yılında içme suyu sektöründe yapılan işleri anlatan Işık, “2014 Yılı KÖYDES Projesi kapsamında 43 adet proje ve Yatırım Programında 7 adet proje olmak üzere toplam 50 adet proje planlanmış olup söz konusu projelerin toplam tutarı 4 milyon 301 Bin 713,48 TL’dir” ifadelerini kullandı.

2014 yılında kanalizasyon sektöründe yapılan işleri sıralayan Işık, “2014 Yılı Yatırım Programında 41 adet kanalizasyon projesi planlanmış olup söz konusu projelerin toplam tutarı 12 milyon 673 Bin 112,36 TL’dir. Söz konusu 41 adet kanalizasyon projesinden 12 adedi bitirilmiş, 3 adedi devam etmekte, 23 adedi ihale aşamasında, 3 adedi ise proje aşamasındadır. Söz konusu 41 adet kanalizasyon projesinin tamamlanmasıyla 14 Bin 97 vatandaşımız bu hizmetten faydalanacaktır” ifadelerini kulandı.

SULAMA TESİS VE GÖLETLERİ…

Kalkınma Bakanlığı DAP İdaresi kapsamında yapılacak sulama tesisleri ve hayvan içme suyu göletleri hakkında bilgi veren Işık, “2014 Yılında DAP kapsamında programa alınan 6 adet hayvan içme suyu göledi için proje hizmet alımı ihalesine çıkılmıştır. 8 milyon 661 Bin 393,78 TL proje tutarı olan 29 adet sulama projesinden; 2 adet proje bitirilmiş olup, 27 adet projenin inşaatı devam ediyor” dedi. Işık, sulama projelerinin tamamlanması ile 20.387 da tarım arazisinin sulanacağını 2 bin 200 çiftçinin bu hizmetten faydalanacağını söyledi.

EN BÜYÜK PAY EĞİTİM YATIRTIMLARINA

2012 ve 2013 yılından devam edep projeler dahil 2014 yılı Milli Eğitim yatırımları hakkında bilgi veren Işık, “2014 Yılında Milli Eğitim Müdürlüğü Yatırım Programında toplam 89 adet iş bulunmaktadır. Bu işlerden 26 adedi bitirilmiş, 57 adedi devam etmekte olup 6 adet iş ihale aşamasındadır” dedi.

Işık, 2014 yılında yapımı biten ve devam eden işlerin toplam tutarının 85 milyon 477 Bin 401,50 TL olduğunun altını çizdi.

5 YILDA BEŞ YÜZ BİN CEVİZ FİDANI PROJESİ…

İl Özel İdaresi desteğiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen projelere de değinen Işık, şu bilgileri aktardı;

“2014 Yılında 31 adet kapama ceviz, genelde ise 199 kapama ceviz ve meyve bahçesi tesis edilmiştir. 2014 Yılında 19 Bin 748 adet ceviz fidanı olmak üzere 2011 Yılından bugüne kadar toplam 110 Bin 38 adet ceviz fidanı dağıtılmıştır. Kapama Meyve Bahçesi Tesisi Projesi, 5 Yılda 500.000 Ceviz Fidanı Dikim Projesi ve Yem Bitkileri Geliştirme Projesi’ne 304.517,50 TL destek verdiklerini belirten Işık, Suni Tohumlama Uygulama Projesi, Kulak Küpesi Uygulama Projesi ve Anthrax (Şarbon) Uygulama Projesi’ne 200 Bin TL, Genç ilçesi Hayvan Tespiti ve Bitki Sağlığı Araç Alım Projesi’ne de 65 Bin TL olmak üzere toplam 569 Bin 517,50 TL destek verildi.”

JEOTERMAL SU ÇIKARTILDI

En önemli çalışmalardan bir olarak öne çıkan jeotermal kaynak arayışlarına dair önemli bir sonuç elde ettiklerini hatırlatan Işık, Ilıcalar bölgesinde yapılan sondaj çalışmalarında bin 300 metre derinlikte sıcaklığı 51 derece olan jeotermal kaynağa ulaşıldığını kaydetti.

2012 Yılında Ilıcalar Bölgesinde İl Özel İdare jeotermal ruhsat alanında MTA tarafından jeolojik-jeofizik etüt çalışmaları sonucunda iki noktada sondaj yeri belirlendiğini hatırlatan Işık, “Birinci noktada Bin 350 metre derinliğinde jeotermal su sondaj kuyusu açılması işi 22.07.2013 tarihinde ihale edilmiş olup işe başlanmıştır. Yapılan sondajda Bin 300 metre derinlikte jeotermal kaynağa ulaşıldı. İlk verilere göre çıkan suyun yaklaşık olarak 51 derece sıcaklığında, 20 litre debisi olduğu tespit edilmiştir” ifadelerini kulandı.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ YATIRIMLARI

Bingöl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası yapım işinin devam ettiğini kaydeden Işık, yüzde 70 oranında tamamlanan işin maliyetinin 11 milyon 606 Bin 915,96 TL olduğunu, ayrıca Bingöl Merkez- Yayladere- Kiğı-Adaklı KGYS MOBESE Yapım İşinin tamamlandığını, maliyetinin de 1 milyon 709 Bin 691,60 olduğu bilgisini verdi.

TAŞYAPAN “SAYIN BAKANIMIZIN DESTEĞİ BÜYÜK”

İl Özel İdaresi çalışmalarıyla birçok önemli sorunun çözüldüğünü, çözülmeye de devam ettiğini ifade eden Vali İbrahim Taşyapan, gerek ödenek konusunda, gerekse DAP kapsamındaki projelerde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın büyük katkılarının olduğunu söyledi.

Bakan Yılmaz’ın Özel İdare yatırımlarıyla yakından ilgilendiğini ifade eden Vali Taşyapan; “Gösterdiği yakın ilgiden ve sunduğu önemli desteklerden ötürü Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah destekleri sayesinde daha güzel çalışmalar hayata geçirilecektir” dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.