Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,5624 % 0.02
EURO 34,8716 % -0.02
GRAM ALTIN 2.432,62 % 0,10
ÇEYREK A. 3.977,33 % 0,10
BITCOIN 64.891,98 -2.779
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 21°

Tunus'taki temaslarını tamamlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yurda döndü. Başbakan Erdoğan'ı Atatürk havalimanında yüzlerce kişi karşılamak üzere toplandı.

Uçaktan iner inmez kendisini karşılamaya gelenleri selamlayan Başbakan burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

SARAYBOSNA'DAN MEDİNE'YE KADAR SELAM

"Bu saatte bizlere bu heyecanı yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Bu gece sadece sizleri değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin her köyünde nefes alan canları selamlıyorum. Seccadesinin üzerinde diz çökmüş, Rabb'imin huzurunda diz çökmüş dua eden ninelerimizi, bacılarımızı selamlıyorum. Alınterini ekmeğine katık etmiş, işçi, köylü tüm emekçi kardeşlerimi selamlıyorum. Türkiye kadar büyük, vakur, ağır başlı genç kardeşlerimi selamlıyorum. Şu anda İstanbul'da Saraybosna, Bakü, Beyrut, Kahire, Üsküp, Gazze, Mekke ve Medine'yi selamlıyorum. Her semtiyle, mahallesi, sokağıyla İstanbul'u yürekten selamlıyorum. Bugün sizlere uzaktan selamlar getirdim. Uzak diyarlardaki kardeşlerimden selamlar getirdim. Fas'taki, Tunus'taki, Cezayir'deki kardeşlerimin selamlarını getirdim. Allah kardeşliğimizi daim etsin inşallah. Rabb'im birliğimizi, dayanışmamızı, muhabbetimizi daim etsin inşallah. Oradaki kardeşlerimiz hep şunu söylediler: Bunların hepsi geçer, çünkü biz size inanıyoruz. Sevgili Yunus Emre diyorki: 

"Ben gelmedim davi için
Benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir
Gönüller yapmağa geldim."

FAİZ LOBİSİ İŞ BAŞINDA

Biz hep gönüller yapmaya geldik. Ama hep dik durduk. Bizim kavgayla, çatışmayla, vandallıkla, vurup kırmakla, kırıp dökmekle işimiz olmaz. Kardeşlerim, biz yapmayı biliriz. Bugüne kadar hep üreterek bugünlere geldik. Faiz lobisine rağmen buralara geldik. Faiz lobisi şu anda borsada spekülasyonlara girmek suretiyle bizi tehdit edeceğini sanıyor. Şunu çok iyi bilmeliler: Bu milletin alınterini biz onlara yedirtmeyeceğiz. Bizle bugün uğraşmaya başladılar. Biz buralara insanımızı yücelterek geldik. Artık dünya Türk insanını konuşuyor. Böyle bir dönemde nereden çıktı bu işler? Biz bugünlere "Ya Sabr" diyerek geldik. Sabreden zafere ulaşır diye geldik. Herkese bilsinki biz Türkiye'yi kardeşliği yücelterek bugünlere geldik. 76 milyonun hiçbir ferdini ayırt etmedik. Birileri diyorki başbakan yüzde 50'nin başbakanı olduğunu söylüyor. Elinize dilinize dursun. Biz bugüne kadar 76n milyonun hizmetkarı olduğumuzu söyledik. En batısından doğusuna hizmet götürdük. Bugüne kadar hizmet görmeyen Hakkari'ye, Şırnak'a, Iğdır'a 10 yıl önce havaalanı açılacak derse kim inanırdı. Havaalanı sayısı 26'ydı bugün 50'yi geçti. Bugün karşımıza dikilenler hizmeti biz yaptığımız için yapıyorlar bunu. Sandıkta başaramadıklarını sandık dışı yollarla başaracağız dediler. Biz birlikte Türkiyeliyiz. Biz beraberiz, kardeşiz. 

BİZ ASIM'IN NESLİYİZ 

Türkiye'de yaşanan hadiseleri tüm tarafsızlığımızla değerlendirir sonra adımımızı atarız. Biz kutuplaşmayız ancak şunu bilmeliler: Biz Asım'ın nesliyiz. Ne diyor Akif: 

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;
Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
Biri ecdadıma saldırdımı, hatta boğarım! ...
-Boğamazsın ki!
-Hiç olmazsa yanımdan kovarım.
Üçbuçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale;
Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!
Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
Adam aldırmada geç git! , diyemem aldırırım.
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!
Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu...

HİÇ KİMSE BU EMANETE KASTETEMEZ

Emaneti veren millettir, alacak olan da sadece millettir. Millet dışında hiç kimse bu emanete el uzatamaz. Sandık dışında hiç kimse bu emanete kastetemez. 10 yılı geçti. Bu zamana kadar bu emaneti kutsal bildik. Canımız gibi koruduk, korumaya devam edeceğiz.

BURASI YOL GEÇEN HANI DEĞİL

Hiç kimsenin bu ülkede vandallıkla yakıp yıkmasına, şehirlere, kamu mallarına zarar vermesine göz yumamayız. Şimdi,  Gezi Parkı'nda sayısı 15'e bile varmayan ağaç için yapıldığı söylenen gösteriler bugün arkasında 3 kayıp bıraktı. 2 gencimiz hayatını kaybetti, 1 polisimiz şehit oldu. Bu gençlerin ölümü ne kadar önemliyse polisimin ölümü de o kadar önemlidir. Bu polis kimin polisi, neyin görevini yapıyor. Can güvenliğimizi sağlamak için görev yapıyor. Yeri geliyor, teröristin, anarşistin karşısına dikiliyor. Birilerinin işine gelmeyecek tabi bu durum. Polisi çekin diyorlar. Burası yol geçen hanı değil, Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Kamu kurumlarına varıncaya kadar, sivil vatandaşımızın araçlarına, insanlarımıza saldırana kadar polisimiz görevini yapmıştır. Yeri gelmiştir aşırıya kaçmıştır. Biz bu konuda gerekli talimatı verdik. Başkomiserimizin daha doğmamış bebeği anne karnında yetim bırakıldı. Çoğu polis, bine yakın vatandaşımız yaralandı. Şehirler, dükkanlar yağmalandı, esnafa zarar verildi. Bunlar Türk bayrağını yakacak kadar azgınlaştılar. Utanmadan usanmadan ellerine Türk bayrağını ellerinde gezdirenler, bunların oyuncağı oldu. Sokaklarda kağıt toplayarak hayatını idame ettirmeye çalışan gencimize de azmettiler. Gazeteciyim, sanatçıyım, siyasetçiyim diyerek son derece sorumsuz şekilde nefretin, ayrımcılığın, kışkırtmanın alasını yaptılar. Demokratik gösteri hüviyetini kaybederek, vandallığa, hukuksuzlağa dönüşen bu eylemler derhal son bulmalıdır. Samimi hissiyatlarıyla yola çıkıp terör örgütünün oyununa gelen vatandaşlarım bu kirli oyundan uzak durmalıdır. Her ne yapacaksak demokrasi, hukuk içinde yapacağız. Bunun dışında her yolu 76 milyon gayr-i meşru görecektir. 10 gün boyunca vakardan, ağırbaşlılıktan taviz vermediniz. Buradan evlerimize dağılacağız. Vakardan, sağduyudan asla taviz vermeyeceğiz. Sizin elinizde tencere, tava yok değil mi? İşte bu çok önemli. Siz sokaklarda tencere, tavayla dolaşanlardan değil, elinde bilgisayarla dolaşan bir gençlik olacak. Büyük Türkiye'nin büyük gençleri olarak büyük Türkiye ülküsü için mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Siz mazlumların umudusunuz. Balkanların, Afrika'nın örnek gençlerisiniz. Siz büyük düşüneceksiniz, büyük adımlar atacak, büyük hedeflere koşacaksınız. Oyuna gelmeyecek, adlanmayacak, aldatmayacaksınız. Gençler, ben her birinizi teşekkür ediyorum. Sizlerin şahsında tüm gençliği kucaklıyorum. Anadolu'daki Trakya'daki tüm kardeşlerimi, yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimi gönülden selamlıyorum. Türkiye'nin yükselişini Allah'tan başka hiçbir güç engelleyemez. Şehit polisimiz rahmetle yadediyor, yakınlarına sabr diliyorum.

 

Mehmed'im, sevinin, başlar yüksekte!
Ölsek de sevinin, eve dönsek de!
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!
Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!
Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!

Başbakan'dan istihbarat açıklaması

Kuzey Afrika seyahatinin son günü, Tunus'ta beraberindeki gazetecilere Türkiye'nin sıcak gündemini değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘kaos eylemlerinin' iki üç ay öncesinden istihbaratını aldıklarını söyledi.

Birtakım temaslarda bulunmak için gittiği Tunus'ta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, samimi olarak talepte bulunanlarla ortalığı karıştıranların birbirinden ayrılmasını istedi. Zaman'dan Mustafa Ünal'ın haberine göre Kuzey Afrika seyahatinde Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip eden Başbakan, ‘kaos eylemlerinin' iki üç ay öncesinden istihbaratını aldıklarını söyledi. Taksim Platformu'nun taleplerini ise, “Mimarlar, Tabipler Odası, DİSK, KESK temsilcileri. ‘AKM yıkılmamalı, Topçu Kışlası yapılmamalı, biber gazı yasaklanmalı, vali ve emniyet müdürleri görevden alınmalı.' Talepler bunlar. Böyle bir talep olabilir mi? Referandum istemiyorlar. Çünkü doğacak neticeyi görüyorlar. Bu taleplere Bülent (Arınç) Bey gerekli cevabı veriyor ve ayrılıyorlar.” ifadeleriyle değerlendirdi. “Olayların arkasında derin yapılar olabilir mi?” sorusunu, “Şu anda onlar üzerinde çalışmalar yapılıyor. Her şey olabilir. Bizim gençlik örgütümüzün sosyal medyayı kullanabilmek adına çalışmaları var. Dezenformasyon bu kadar aşırı kullanılamaz. Hakaretin bini bir para, ahlaki olmayan pek çok şeyler...” şeklinde cevapladı. Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

ÇEVRECİLERE SORUYORUM

Samimileri ayırmak durumundayız: “Ağaçların sökülmemesi talebini samimi olarak yapanlar dışında, istismar etmek suretiyle bu olayları teşvik eden DHKP-C'den İşçi Partisi'ne kadar bunların tohumlamasını yapan gruplar var. İstihbarat elimizde mevcut. Madem olay Gezi Parkı'dır, bununla ilgisi olmayan iller neden buna dahil oldu? Demek ki olay Gezi Parkı olayı değil. Peki bunların çevreci yanı varsa soruyorum: Ceylan Otel, Koç ve Sabancı üniversiteleri orman arazilerine yapılmış. O zaman bunlar neredeydi?”

2 MİLYAR FİDAN 800 MİLYON AĞAÇ DİKTİK

Vatandaşımla problemim yok: “Acaba bu kilit taşlarını sökmek suretiyle, dükkân-lara, araçlara zarar verenler bunu çevrecilik anlamında mı yapıyor? Çevrecilik ise kimse bana çevrecilik dersi vermesin. 2 milyar fidan, 800 milyon 3 yaş grubu ağaç diktik. Hektarlarca milli park yaptık. Acaba biz AK Parti ve Tayyip Erdoğan'ı bu yolla yıpratabilir miyiz düşüncesindeler. Benim vatandaşımla bir problemim yok.”

ÇARŞI DİYE BİR GRUP VAR

Dolmabahçe'yi basmaya çalışıyorlar: “Twitter ve sosyal medyadan yalan yanlış haberler üretmek suretiyle kampanya yapıyorlar. Türkiye adına bir dertleri yok. Dolmabahçe Camii'ne ayakkabıyla giriyorlar. İçeride her türlü ahlaki olmayan şeyi yapıyorlar. Çarşı Grubu diye bir grup var. Bu grup geliyor Başbakanlık ofisine saldırıyor. Diyorlar ki polis çekilsin. Polis nasıl çekilsin? Polis Başbakanlık ofisini korumayacak mı? Aynı şekilde Ankara'da da Başbakanlık'a, il merkezimize yürüdüler. Polis bunları korumayacak mı?”

Tepkiler demokratik olmalı: “Karşınızda bir kitle var ve hiçbir şeyi dinlemeden geliyor. Demokrasi içerisinde özgürlükler çerçevesinde sizden bir talep olur. Siz bu talebe ters bir tepki ortaya koyarsanız, gösterinizi yapabilirsiniz. Demokratik taleplere canımız feda.”

Biber gazının yasak olduğu ülke yok: “Biber gazi olayındaki aşırılıkları eleştirdik. Ama dünyada biber gazının yasak olduğu hiçbir gelişmiş ülke yoktur. Bırakın sadece biber gazı kullanmayı Amerika'da Wall Street olaylarında 17 kişi öldü. Aynı şey İngiltere, Almanya ve Fransa'da oldu. Biber gazını fevkalade bir hal olmadıktan sonra asla kullanmayacaksınız. Su kullanın, bu tür dağıtma işlemlerini yapın diye söyledik. Buna daha sonra büyük ölçüde uydular.”

BÖYLE DÜŞÜNMEMİŞTİK

İki üç ay önce istihbarat aldık: “Sadece içeride değil, dışarıda da bunun uzantıları var. İki üç ay öncesinden benzer haberleri alıyorduk. Ama biz çevre ve yeşil bahane edilerek bu adımın atılacağını düşünmüyorduk. Başka bir yerden olabilir diye düşünüyorduk.”

YAVUZ SULTAN SELİM İSMİ

Yavuz çok farklı bir padişahtı: “Bizim ağzımızdan ne çıkarsa çıksın, bunu birileri bir yerlere çekeceklerdir. 3. köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesi… Ben Osmanlı padişahları içerisinde Yavuz Sultan Selim'i çok farklı yere yerleştiren bir insanım. 8 yıla neleri sığdırdığı ortadadır. Mekke'nin fethi, kutsal emanetler… Şah İsmail'le aralarında geçen meselelerin nedenleri var. Kendi bütünlüğünü koruma noktasında attığı adımlar ortada. Yavuz olayına böyle baktık. Bu, asla Alevi vatandaşlarımıza yönelik bir tavır değildir.”

Üniversite isimleri revize edilebilir: “Nevşehir Üniversitesi için Hacı Bektaş-ı Veli, Tunceli Üniversitesi için Pir Sultan Abdal isminin verilmesi üzerinde durabiliriz. Bunların da istismarı ve farklı yerlere çekilmesi oluyor. Arkadaşları Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma törenlerine gönderdiğimde dayak yemeden oradan zor çıkardı.”

Azınlığın çoğunluğa tahakkümüne izin vermeyiz: “Kimi astık, kimi kestik? Dönemim içinde 7 seçim yaşadık. Üç genel, iki yerel seçim, iki referandum yaptık. İsteyen istediği kadar parti kuruyor. Şu anda 72 parti var. Darbe girişimleri yaşadık. Partimize açılan kapatma davasındaki tabloyu biliyorsunuz. 330 vekille iktidarsınız, size karşı malum çevreler darbe girişimine giriyorlar. Biz sabrettik, kitlemizi sokaklara dökmedik. Yargı içinde mücadelemizi verdik. Sonra yapılan seçimde yine oylarını artıran bir parti. Demokrasiye inandıklarını söyleyenler samimi değiller. Azınlığın burada çoğunluğa tahakkümü var. Eğer böyle bir şey karşısında tavırsız kalacak olursak, AK Parti'ye oy verenler ‘sen benim oyuma sahip çıkmadın' diyerek hesabını yarın bana sorar. Hizmetlerimizde hiç ayrım yapmadık. Batıya ne yapıyorsak, doğuya da yaptık, yapıyoruz.”

Google News

Başbakan Erdoğan onbinlere hitap etti

07 Haziran 2013 - 8:16

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.