bsr recyclinghof berlin

BİNLERCE YIL SONRA İLK KAZMA VURULACAK | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


BİNLERCE YIL SONRA İLK KAZMA VURULACAK | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

26 Ekim 2021 - 21:10

BİNLERCE YIL SONRA İLK KAZMA VURULACAK

BİNLERCE YIL SONRA İLK KAZMA VURULACAK
Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 16:50

Bakım ve onarımlarının yapılarak ilçe turizmine kazandırılması için Genç Belediyesince projeleri hazırlanan Sebeterias ile Kral Kızı Kaleleri için bakanlıktan onay çıktığı öğrenildi.

Milattan önce 7’inci Yüzyıla kadar geçmişleri bulunan ve bakımsızlıktan dolayı toprak altında kalan Genç ilçe girişindeki Sebeterias Kalesi ile Sürekli köyü sınırları içinde yer alan Kral Kızı Kalelerinin bakım onarımlarının yapılarak ilçe turizmine kazandırılması için Genç Belediyesi’nce çalışmaların aralıksız sürdüğü öğrenildi.

Genç Belediyesi’nce geçtiğimiz yıl hazırlanan rapor doğrultusunda, Milattan önce 7’inci Yüzyıla kadar geçmişleri bulunan ve bakımsızlıktan dolayı toprak altında kalan Genç ilçe girişindeki 1‘inci derece sit ve arkeoloji alanı olarak 2011 yılında tescil edilen Sebeterias Kalesi ile Sürekli köyü sınırları içinde yer alan Kral Kızı Kalelerinin bakım onarımlarının yapılarak ilçe turizmine kazandırılması için ilgili bakanlık kurumları ile çalışmalar nihayete erdi.

Bilindiği üzere Genç Belediyesi’nin talebi üzerine geçtiğimiz aylarda ilçeye incelemeye gelen Elazığ Kültür Turizm Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi yetkilileri, Sebeterias Kalesi ile Kral Kızı Kalelerinin mevcut durumları hakkında inceleme ve gözlemlerinin ardından hazırladıkları raporları, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne göndermişti. Burada değerlendirmeye alınan rapolar ise önceki aylarda tamamlanarak Kültür Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne gönderilmişti.

Bakanlığa bağlı genel müdürlükte yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucu, talebin olumlu karşılandığı ve bu yıldan başlamak sureti ile bakım ve onarım için ödenek ayrıldığı öğrenildi.

BAŞKAN DİRİK: “TARİHİ ESERLERİMİZİ ÖNEMSİYORUZ”

Belediye olarak, ilçenin tarihi ve kültürünü diğer alanlar kadar önemsediklerini ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik, Genç’in hak ettiği konuma gelinceye kadar çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini ifade edip şunları söyledi: “İlçemizin tarihi ve kültürü, ilçenin alt yapısı, üstyapısı kadar önemsediğimiz bir konu. Tabi konunun sorumluluk alanları bize bağlı olmadığı için böylesi çalışmaları gerçekleştirmek için bir çok izin ve bu izinlere bağlı çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bizlerde ilçemizin tarihi değerlerini koruyup yaşatma adına ilgili bakanlık birimlerinin çatısı altında olan kurumlara taleplerimizi ilettik. Bu kurumlardan ekipler gelip gerekli inceleme ve çalışmalarını gerçekleştirip, bağlı bulundukları birimlere aktardı. Son olarak çalışmaların ulaştığı ve değerlendirmeye alındığı projemiz, Kültür Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden de onay aldı. Bu yıl için bir iz ödenek ayrıldı. Ümit ediyorum ki geri kalan iş ve işlemler yılsonuna kadar tamamlanıp önümüzdeki yıl içerisinde nihayete erecek” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV