Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Çaytepe’ye şansmı doğdu?

Kapanma tehlikesi yaşayan Çaytepe Belediyesi, “Turizmde öncelikli belediyeler” kapsamına alındı. Alınan bu karar, akıllara ‘Çaytepe’ye şansmı doğdu?’ sorusunu getirdi.

Son Güncelleme :

03 Şubat 2013 - 15:04

Çaytepe’ye şansmı doğdu?

Resmileşen büyükşehir yasasının ardından 559 belde Resmen Köy Oldu. Fakat bu belediyeler için her şey bitti anlamına gelmiyor. Nitekim Anayasa mahkemesinin 2008 yılında almış olduğu kararda "5747 sayılı Kanunla kapatılan belediyelerden Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilmiş turizm bölge, alan ve merkezleri ve kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri" kapsamında kalan belediyeler kapatılamaz deniliyor.

Çaytepe Belediyesi’nin  “Turizmde öncelikli belediyeler” arasına dahil edilmesi kararının ardından gazetemize açıklamalarda bulunan Çaytepe Belediye Başkanı Ali Akkuş, önlerindeki süreçte ellerinin daha da güçleneceğini belirtip şu ifadeleri kullandı. “06.12.2012 Tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Büyükşehir Belediye Yasası gereği kapatılan belde belediyeleri arasında bulunan Çaytepe Belediyemizin kapatılmaması için bir dizi girişimlerde bulunduk. Bu girişimlerimizin başında 19.10.2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Başvurumuzu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 13.01.2013 tarihinde Çaytepe Belediyemizi “Turizmde öncelikli belediyeler” kapsamına dahil etti. Bu karar Çaytepemiz için neyi ifade ediyor? Öncelikle bilindiği üzere 2008 yılında Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlar var. Bu kararlardan Yasa'ya ekli olan 44 sayılı listede gösterilen belediyeler için "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilmiş turizm bölge, alan ile merkezleri, kültür turizm koruma ve gelişim bölgeleri" kapsamında kalanlar ile "Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nca saptanan 2008 yılı turizm öncelikli yöreler " listesinde yer alanlar için Anayasa'ya aykırı olduğundan iptaline Karar vermiştir. Buna göre 6360 sayılı yeni çıkan Büyükşehir Kanunu’nda nüfusu 2000'in altına düştüğü için kapatılacak belediyelerin içinde Anayasa Mahkemesi’nin öngördüğü turizm yöresi olma istisnası mevcut değildir. Bu yönüyle bile Anayasa Mahkemesi’nce tekrar bu yasanın iptali söz konusu olabilecektir. Buda açıkçası belediyemiz açışında bir şanstır. Ümit ediyorum bizim ve bizim durumumuzda olan diğer beldelerde bu durumdan faydalanarak kapanmaz” dedi.

Başkan Akkuş ayrıca Çaytepe Belediyesi’nin “Turizmde öncelikli belediyeler” arasına dahil edilmesinde desteklerini esirmediklerini belirttiği Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ak parti Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş’a ve Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Daire Başkanı Hilmi Taş’a teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Açık halı saha yapımı Açık halı saha yapımı ne kadar sürer ? Açık halı saha yapımında kullanılan çelik konstrüksiyon Açık halı saha tavan yan filesi Açık halı saha yapımı 2021 202  Açık halı saha maliyeti 2020 ve 2021 2022 Açık Halı saha yaptığımız şehirler ve ilçeleri: Açık halı saha yapımı firması, açık halı saha yapımı firmaları
< |