Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,6321 % 0.24
EURO 34,7678 % 0.24
GRAM ALTIN 2.411,21 % -0,89
ÇEYREK A. 3.942,33 % -0,89
BITCOIN 66.848,01 3.342
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 10°
Google News

Doğalgaz Genç’siz düşünülemez!

Bingöl’ün en büyük ilçesi olan Genç’in doğalgazdan mahrum bırakılmasının kabul edilemez olduğunu ve bu durumun gelecekte farklı sıkıntıları da beraberinde getireceğine dikkat çeken katılımcılar, önemli noktalara dikkat çektiler ve şu önerilerde bulundular.

Son Güncelleme :

19 Mart 2012 - 9:31

Doğalgaz Genç’siz düşünülemez!
Geçen hafta gündeme yayınladığımız “Genç’in gazı kaçıyor” başlıklı manşet haberimizin ardından kamuoyunda oluşan tepkiler giderek büyüyor. BOTAŞ yetkililerinin “Yeterli talep görünmüyor. Dağıtıcı firma bulunursa Genç’i programa alacağız aksi halde programa alınamayacaktır” beyanlarının ardından konuyu ilçedeki siyasi ve kanaat önderlerinin gündemine taşıyan Gencinsesi & Genç Ekspress’e önemli açıklamalar yapıldı.

Doğalgazın Genç’e mutlak surette gelmesi gerektiğini belirten katılımcılar, son vananın Bingöl Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) konulmasının kabul edilemez olduğunun da altını çizdiler.

Bingöl’ün en büyük ilçesi olan Genç’in doğalgazdan mahrum bırakılmasının gelecekte farklı sıkıntıları da beraberinde getireceğine dikkat çeken katılımcılar, önemli noktalara dikkat çektiler ve şu önerilerde bulundular.
 
GENÇ’İN MENFAATİ İÇİN BAŞIMIZ DA TAŞIN ALTINA KOYARIZ
ABDURRAHİM ARİÇ (Genç Belediye Başkanı): “Genç’e doğalgaz gelmeyeceğine dair yetkili makamlardan intikal ettirilmiş bir bilgi ya da belge bulunmamaktadır. 2010 yılında BOTAŞ’la yapmış olduğumuz şifai görüşmelerde doğalgaz vanasının Genç’e konulacağı ifade edilmişti. Biz hâlâ bunun geçerli olacağına inanıyoruz. Bu durumu Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a, Milletvekilimiz Sayın Eşref Taş’a ileterek konunun ciddiyetini kendilerine anlatacağım. Yakın tarihte Mardin’de ÇATOM’la ilgili bir program olacak. Sayın Başbakanımız da programa katılacak. Orada da fırsatını bulduğum anda durumu kendisine ileteceğim. Gençli hemşerilerim şuandan emin olsunlar ki, Genç’in menfaati noktasında yapmamız gereken girişimlerden asla geri durmayacağız. Genç için gerekirse değil elimizi, başımızı dahi taşın altına koymaya hazırız.”
 
TALEP OLUŞTURMAK İÇİN BÖLGELER BİRLEŞTİRİLMELİ
KAZIM ATAOĞLU (23. Dönem Bingöl Milletvekili): Geçen dönem yine bu konu gündeme geldiğinde BOTAŞ nezdindedeki girişimlerimizde doğalgazın Genç’e geleceği belirtilmişti. OSB’ye gidiyorsa Genç’e hayli hayli gelir. Çünkü OSB’deki tüketim Genç’teki tüketimin çok çok altında olacaktır. Fakat sadece vana konulması değil, dağıtım işini yapacak firmanın da bulunması önemlidir. Çünkü Ağrı iline yaklaşık 10 yıl önce doğalgaz götürüldü ancak yeterli talep görülmediğinden firmalar dağıtım işi ihalesine girmediler. Hâlâ Ağrı’da doğalgaz dağıtımı yapılamamıştır. Ağrı’nın sanayisi Bingöl’dekinden çok çok büyük. Ağrı’daki üniversitenin 10 bin öğrenicisi var. Buna rağmen hala dağıtım işine giren firma bulunamıyor. Bingöl de aynı sorunla karşılaşabilir. Doğalgaz gelebilir ancak dağıtımı yapılamayabilir. Çünkü yeterli talebin ortaya konulması lazım. Bunu önlemek için de Genç’i de Bingöl’e dahil edip tek parça olarak ihale etmek lazım. Hatta bu da yeterli olmayabilir. Bir tek firma Bingöl-Muş-Bitlis illerinin tümünü tek blok halinde alabilmeli ki, yeterli talep sağlanabilsin. Ya da Diyarbakır veya Elazığ’da dağıtım işini yapan firmalar Bingöl’deki dağıtım işini alabilir. Aksi halde doğalgazın Genç’e gelmemesi büyük bir hata olur.”
 
FİRMA BULUNAMIYORSA DEVLET ELİYLE ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ
ABDURRAHMAN ANIK (22. Dönem Bingöl Milletvekili): “Doğalgaz, hem sağlık hem de ekonomik açıdan önemli bir nimettir. Kış koşulları ilimizde çok çetin geçiyor. Hava kirliliğinin yanı sıra insanlarımız kışlık yakıt için ciddi paralar ödüyorlar. Oysa doğalgazla geldiğinde bu maliyetler çok çok altlara inecek ve ekonomik açıdan ciddi bir avantaj sağlanmış olacak. Ayrıca son vananın OSB’ye konulması da ilginçtir. Genç ile OSB arasında 6–7 kilometrelik bir mesafe var. OSB’ye vana konuluyorsa Genç’e de vana konulması lazım. OSB’deki işletme sayısı az olduğu gibi bu durum tüketime de yansıyacaktır. Ama Genç, Bingöl’ün en büyük ilçesidir ve haliyle buradaki tüketim çok daha fazla olur. Dağıtıcı firma bulmakta güçlük yaşanıyorsa şayet, devlet eliyle doğalgazın getirilmesi sağlanabilir. Bu noktada hükümet belediyeye destek vererek dağıtım işini kolaylaştırabilir. Bu noktada sayın milletvekillerinin ve Sayın Bakanımızın mutlak surette ağırlıklarını koymaları lazım bu işe. Hat Solhan ilçesinden geçecek ancak orada da dağıtım yapılamayacağı bilgisi var ortada. Kısacası Bingöl’ün tümü dağıtım firması bulunması hususunda problem yaşayacaktır. Bunun için siyasilerin bastırması, gerekiyorsa devlet eliyle bu işin çözülmesi sağlanması lazım. Ayrıca Genç halkı da, sivil toplum kuruluşları da konuyu gündemde tutmalı ve gerekli hassasiyeti göstermelidir.”
 
GENÇ İLE BİNGÖL BİRLEŞİYOR
HADİ TOPRAKTAN (Genç Belediyesi Eski Başkanı): “Doğalgaz, yakın tarihte Genç halkı için bir beklentiydi. Konu kamuoyu gündemine taşındığında, dönemin yöneticileri doğalgazın Genç halkının hakkı olan bir hizmet olduğu algısını kamuoyu gündemine taşıdılar. Bütün Genç halkı arz talep durumu ne olursa olsun bu hakka bir an önce ulaşmak için gayret sergilediler. Bana göre Genç’in bu hizmetten faydalanması için doğalgazı beklenti olmaktan çıkarılıp bunun bir halk hizmeti olduğu kanaatini gündeme taşıyanların bu konudaki sözlerini sonuçlandırmaları için çabalamaları gerekir. Sorumluluk, öncelikle bu algıyı oluşturanlardadır. OSB’deki tüketim Genç’teki tüketimin çok çok altında olacaktır. Devlet, hükümet, halka bu arzı ulaştırırlarsa beklenenin üzerinde bir taleple karşılaşacaklarına yürekten inanıyorum. Bingöl, Genç’e doğru iskân açısından kaymaktadır. TOKİ konutları ve OSB’nin bu güzergâhta olması, bu işin kolaylaştırılması açısından da önemlidir. Tugay Komutanlığı’nın da farklı bir noktaya taşınması gündemdedir. Bu da olursa Genç’le Bingöl hızla birleşecektir. Genç’le Bingöl’ü bir değerlendirmek lazım.”
 
HALKIN REFAHI MALİYETLERİN ÜZERİNDEDİR
ENVER FEHMİOĞLU (Siyasetçi-Kanaat Önderi): Son vananın OSB’ye konulması Genç açısından ciddi bir talihsizlik olur. Çünkü Genç, nüfus bakımında en büyük ilçemizdir. OSB’de birkaç işletme var. Koca ilçedeki tüketimle birkaç işletmenin bulunduğu OSB’deki tüketim bir olur mu? OSB ile Genç arasındaki yaklaşık 7 kilometrelik bir mesafe var. Bu çok büyük bir mesafe değildir. BOTAŞ, bu mesafeyi maliyet açısından bir mazeret olarak kabul görmemeli. Nitekim bu noktada insanların ekonomik refahı hizmetin maliyetinden çok çok daha önemlidir. Doğalgaz hem çevre sağlığı, hem de ekonomik açıdan büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca Genç her geçen gün büyüyor. Birkaç yıl sonra Bingöl ile Genç imar açısından birleşmiş olacak. Haliyle Genç ve Bingöl bir bütün olarak ele alınmalı. Bugünü değil, geleceği hesaba katmak lazım. Sayın milletvekillerimizin ve özellikle Sayın Bakanımızın bu işi ciddiye almalarını bekliyoruz. Aksi halde bu sıkıntı gelecekte istismar konusu haline dönüştürülebilir. İlgili bakanlıklar düzeyinde, hatta Başbakanlık düzeyinde girişimlerde bulunulmalı. Sayın Başbakanımızın AK Parti İl Başkanlık kongresi için Bingöl’e geleceği belirtiliyor. Bu kongre sürecinde konu Sayın Başbakanımıza aktarılabilir. Siyasilerimiz aktarmazsa Genç halkı bunu aktaracaktır zaten. Bu işin çözülebileceği inancındayım fakat yoğun bir gayret ve baskı gerektiğini de vurgulamak isterim”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.